Razotkriveno

Pojavila se još jedna lažna Facebook stranica Ine

Tvrtka je još u svibnju upozorila da kruže prevare u obliku oglasa investicijske prilike u kojima se organizatori lažno predstavljaju kao INA.
Foto: HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Na Facebook profilu “Platforma INA GRUPE” objavljena su dva statusa (arhivirano ovdje i ovdje) u kojima se netočno navodi da hrvatska energetska kompanija Ina pokreće investicijsku platformu te da je to najavio hrvatski premijer Andrej Plenković.

“INA, lider u proizvodnji i preradi nafte i plina, pokreće inovativnu investicijsku platformu za hrvatske građane. Ova platforma pruža priliku za povećanje osobne štednje uz državnu potporu i pristup nacionalnom tržištu s visokim dividendama od trgovanja naftom i plinom. U projekt se uključilo već više od 30% hrvatskih građana, a čak i početnici mogu uspješno investirati pod vodstvom iskusnih menadžera. Nakon registracije, rezultate ćete moći vidjeti prvog dana na svom osobnom računu. Pridružite se danas jer je broj mjesta ograničen”, navodi se u statusu objavljenom 10. srpnja.

“Plenković najavio novu priliku za zaradu: ‘Bit će i za građane i za ulagače'”, piše u statusu od 30. lipnja.

Ina je još u svibnju upozorila na prevaru

Iz hrvatske energetske kompanije Ine su na slične prevare upozorili još sredinom svibnja ove godine.

“Obavještavamo javnost kako u posljednje vrijeme društvenim mrežama i internetom kruže prevare u obliku oglasa investicijske prilike u kojima se organizatori lažno predstavljaju kao INA, d.d. Napominjemo kako INA, d.d. nije organizator ovakvih objava niti s njima ima ikakve veze te savjetujemo da se sa spornim stranicama ne dijele osobni, bankovni ili bilo kakvi drugi podatci, kako bi se izbjegle potencijalne krađe podataka i/ili novca”, napisali su tada iz Ine.

Iz kompanije su tada naveli i u koje se službene kanale građani mogu pouzdati, ako žele biti sigurni da zaista dobivaju informacije iz Ine.

“Napominjemo da je www.ina.hr adresa Inine službene internet stranice na kojoj se objavljuju sve relevantne aktivnosti kompanije pri čemu se pazi na pravila i informacije o zaštiti podataka. Također, službena Facebook stranica Ine te službena Instagram stranica Ine su jedini službeni profili na spomenutim društvenim mrežama na kojima INA objavljuje svoje vijesti. Bilo kakvi oglasi, nagradni natječaji, nagradne igre ili investicijski pozivi koje se ne objavljuju na ovim profilima nisu povezani s Inom ni na koji način”, stajalo je u priopćenju Ine.

“Molimo sve da sumnjive pozive na ulaganja, oglase i poruke od strane drugih stranica koje se predstavljaju kao INA, prijave administraciji društvenih mreža kao sumnju u pokušaj internetske prevare. Lažne investicijske prilike, uz lažne nagradne igre, jedna su od češćih taktika koje koriste kibernetički kriminalci, a više o svemu informirati se može i na internetskim stranicama MUP-a“, zaključili su u svibnju u priopćenju iz Ine.

I ranije se netočno navodilo da Plenković reklamira investicijsku platformu

Među navedenim komunikacijskim kanalima Ine nije Facebook profil “Platforma INA GRUPE” kao što se ni na službenim stranicama Ine, ali niti u relevantnim medijima, ne može pronaći informacija da ta kompanija pokreće bilo kakvu investicijsku platformu. O sličnom prevari vezanoj za lažnu Ininu investicijsku platformu Faktograf je pisao i u rujnu prošle godine.

Također, u svibnju ove godine utvrdili smo i da hrvatski premijer Andrej Plenković ne reklamira tu Ininu nepostojeću investicijsku platformu.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.