Oči cijelog svijeta usmjerene su prema Sjedinjenim Američkim Državama gdje se u samo desetak dana odigralo nekoliko događaja ključnih za predizbornu kampanju: atentat na bivšeg predsjednika i republikanskog kandidata Donalda Trumpa, povlačenje iz izborne utrke demokratskog kandidata i trenutnog predsjednika Joa Bidena i njegovo predlaganje trenutne potpredsjednice Kamale Harris za novu predsjedničku kandidatkinju Demokratske stranke.
Hrvatska nije izuzetak: prati se razvoj događaja, analiziraju se izgledi kandidata, prenose se rezultati posljednjih anketa. U to more informacija, doplivaju i one koje nisu (sasvim) točne.
Jedna od takvih tiče se izjave o ratu u Ukrajini koju je Harris dala prije više od dvije godine, a koja se masovno dijeli društvenim mrežama bez pravog konteksta. Kod nas ju je preuzeo poznati psihijatar Herman Vukušić, komentirajući pristup domaćih medija u izvještavanju o događajima u SAD-u.
“‘HRVATSKI’ MEDIJI, GDJE VAM JE OBJEKTIVNOST?
Nakon čudne podudarnosti da se Joe Biden povukao iz utrke za drugi mandat predsjednika SAD-a par dana nakon neuspjelog atentata na Donalda Trumpa, američki liberalni mediji i njihova međunarodna Internacionala, uključujući i hrvatsku podružnicu, počeli su stvarati mitomaniju oko Kamale Harris, nesuđene Bidenove nasljednice koja je za svojega dosadašnjeg dopredsjednič̣kog mandata zbog svojih brojnih gafova (‘Rusija je velika zemlja, Ukrajina je manja od Rusije, nije u redu da velika zemlja napadne malu zemlju’) ostavila, u najmanju ruku, blijedi dojam”, dio je Vukušićevog statusa objavljenog 23. srpnja 2024. godine na Facebooku (arhiviran ovdje).
Vukušić je kao jedan od “brojnih gafova” američke potpredsjednice izdvojio citat o Rusiji i Ukrajini koji se proteklih dana ponovno širi na engleskom jeziku na brojnim platformama (Facebook, X, Reddit, Instagram). Proširio se među korisnicima s drugih jezičnih područja (slovački, poljski, grčki, talijanski). Svi su oni sugerirali da Harris, kao visoka državna dužnosnica, nema kompetencije i potrebnu razinu geopolitičkog znanja.
Taj se citat dijelio uz screenshot priloga s konzervativne privatne televizije Fox News u kojem su bili istaknuti Harrisini “najčudniji trenuci”. U prilogu je stajala njena fotografija uz transkribiranu izjavu:
“Dakle, Ukrajina je zemlja u Europi. Postoji pored druge zemlje koja se zove Rusija. Rusija je veća zemlja. Rusija je moćna zemlja. Rusija je odlučila napasti manju zemlju koja se zove Ukrajina. Dakle, u biti, to je pogrešno”.
Harris je zamoljena da koristi “laički rječnik”
Domaći korisnik Facebooka dodatno je skratio gornji citat: “Rusija je velika zemlja, Ukrajina je manja od Rusije, nije u redu da velika zemlja napadne malu zemlju”. Međutim, to nije sve što je Harris tada rekla o situaciji u Ukrajini. Pored toga, izostavljeno je što ju je navelo da tako započne svoj osvrt.
Harris je pričala o invaziji na Ukrajinu 1. ožujka 2022. godine u telefonskom razgovoru za The Morning Hustle, podcast “sa zabavnim, duhovitim i informativnim pogledom na urbanu pop kulturu s gledišta milenijalaca i generacije Z”. Bilo je to manje od tjedan dana nakon što je Rusija započela rat, odnosno potpunu invaziju na Ukrajinu. Razgovor je počeo temom unutrašnje politike, da bi se kasnije voditelj prebacio na događanja u Ukrajini.
“Za one koji su nam se tek pridružili, razgovaramo s potpredsjednicom Kamalom Harris i ako pratite vijesti na bilo koji način, čak i na društvenim medijima, vidite sve što se trenutno događa u Ukrajini”, započeo je voditelj. Zatim se obratio Harris: “Razložite to laičkim rječnikom za ljude koji ne razumiju što se događa i kako to može izravno utjecati na ljude u SAD-u”.
Tada je Harris rekla te “sporne” rečenice, koristeći jednostavan jezik, svima razumljiv. Ali nije ostalo samo na tome da je “velika zemlja napala manju i da to nije u redu”. Govorila je o suverenitetu Ukrajine te sankcioniranju Rusije kao jednom od načina da ju se zaustavi.
“To je protivno svemu za što se zalažemo. Postoje izrazi koje koristimo, kažemo ‘Poštujemo suverenitet, teritorijalni integritet država’, zar ne? [Poštujemo] njihovu neovisnost. Rusija je vojno upala u Ukrajinu, ničim izazvana, bez ikakvog opravdanja osim da iskoristi svoju moć da preuzme drugu zemlju. Dakle, to je u biti ono što je u pitanju i mi, kao Amerika, kažemo da je to pogrešno i bit ćemo uz Ukrajinu govoreći da je to pogrešno.
Tu smo u biti, to je u biti problem. A kada je riječ o onome za što znamo da su načela pravednosti, znamo da je ono što Rusija radi pogrešno. Kad je riječ o tome što se tada treba dogoditi, moraju postojati teške posljedice i odgovornost, i zato ćete na vijestima čuti da govorimo o sankcijama, što je zapravo to da Rusija plaća financijski trošak do te mjere da mi možemo imati stvaran utjecaj, nanijeti stvarnu štetu njihovom gospodarstvu kao posljedicu njihovog lošeg ponašanja, koje rezultira gubitkom nevinih života”, rekla je Harris.
Već tada, u ožujku 2022., krenulo je ruganje s njenom nepotpunom izjavom, a oživjelo je ovih dana, u svjetlu njene izvjesne kandidature.
Ranije ovog mjeseca nekoliko je drugih medija koji se bave provjerom točnosti (Snopes, Lead Stories, AFP Fact Check, Facta) analiziralo postove u kojima se širi dio stare Harrisine izjave o ruskoj invaziji na Ukrajinu i zaključilo da su izvučene iz konteksta. Kako je napomenuo AFP, Harris je o Ukrajini vodila brojne razgovore (s više detalja i elaboriranja) tijekom svog potpredsjedničkog mandata, uključujući i tijekom nekoliko sastanaka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Mediji su pisali da je Harris preuzela “marginalno vodstvo” u anketi
Provjerili smo i drugi dio Vukušićeve tvrdnje vezane uz praćenje situacije u domaćim medijima. On je u nastavku svog statusa napisao:
“Pa tako naše domaće liberalni medijske platforme već vrište kako Kamala Harris vodi u odnosu na Trumpa, bazirajući svoje oduševljenje na SAMO JEDNOJ anketi agencije Ipsos, kod nas poznate po tome što nisu željeli objaviti pitanja po kojima većina Hrvata podržava promjenu spola.
Na njihovo veliko razočaranje, američka nacionalna TV postaja, MSNBC, inače nimalo sklona Trumpu, upravo je objavila prosjek rezultata SVIH anketa po kojem Trump vodi u odnosu na Harris i debelo je ispred nje u pozitivnom dojmu od strane birača.
Zašto hrvatski mediji ne mogu zadrżati bar malo nepristranosti i objektivnosti u praćenju predsjedničkih izbora našeg glavnog međunarodnog saveznika je pitanje svih pitanja…..”
Točno je da su prije objave ovog statusa domaći mediji prenijeli vijest o rezultatima ankete koje je naručio Reuters, a provela agencija Ipsos 22. i 23. srpnja. Radilo se o sadržaju preuzetom s Hine, a objavili su ga Jutarnji list, Telegram, Index, Novi list i drugi.
Svi su napisali da Harris vodi pred Trumpom s 44 naprema 42 posto podrške među registriranim glasačima u nacionalnoj anketi koja je uslijedila nakon Nacionalne konvencije republikanaca na kojoj je Trump službeno prihvatio nominaciju svoje stranke i Bidenove objave da napušta utrku i podupire kandidaturu Kamale Harris. Domaći su mediji, kao što i stoji na Reutersu, napisali da se radi o “marginalnom vodstvu”.
Naime, ti anketni podaci pokazuju da Trump i Harris imaju podjednake šanse za pobjedu na američkim predsjedničkim izborima. Pri tumačenju rezultata treba imati na umu da u američkom izbornom sustavu predsjednik ne postaje kandidat ili kandidatkinja s najvećim ukupnim brojem glasova, već je cilj pobijediti u što većem broju saveznih država i na taj način osvojiti što više elektorskih glasova. Svaka savezna država nosi različiti broj elektorskih glasova, ovisno o tome koliko ima stanovnika.
Drugim riječima, nije bitan samo ukupni broj glasova, nego i kako su ti glasovi geografski raspoređeni. Tako je npr. Donald Trump 2016. godine postao predsjednik SAD-a iako je ukupno dobio skoro 3 milijuna glasova manje nego kandidatkinja Demokratske stranke Hillary Clinton.
MSNBC-jeva analiza je napravljena prije Bidenova odustajanja od kandidature
Točno je da ti mediji nisu prenijeli MSNBC-jevu analizu (oko 4:45 minute) na koju se Vukušić poziva, no bitno je napomenuti da su ankete iz te analize rađene prije nego je Biden objavio da se povlači iz utrke. U tom trenutku anketari, ali i američka javnost, još uvijek je Bidena smatrala kandidatom Demokratske stranke. Prva anketa rađena nakon Bidenova odustajanja i izražavanja podrške Harris za demokratsku kandidatkinju je bila već spomenuta Reutersova.
Kao što se i vidi u prikazu zaslona na fotografiji Hermana Vukušića, ta je analiza anketa na MSNBC-ju emitirana kada se čekalo prvo javno pojavljivanje Harris nakon što je Biden izašao iz utrke. U analizi je korišteno 10 nacionalnih anketa koje su provedene nakon debate Bidena i Trumpa, odnosno od 30. lipnja pa do 21. srpnja, kada je Biden još bio u igri (neke su provedene i prije atentata na Trumpa). U tim su anketama ispitanici imali priliku ocijeniti svih troje političara: Trumpa, Bidena i Harris.
Prema rezultatu tih deset anketa, nastalih u razdoblju nakon debate Trumpa i Bidena pa do Bidenova odustajanja od kandidature, Trump je u potencijalnom srazu s Harris imao 47 posto podrške, dok je ona imala 46. U tim istim anketama razlika između Trumpa i Bidena je bila vrlo slična – 47 naprema 45 posto. Potom MSNBC pokazuje prosjeke popularnosti svih troje političara u tim anketama. Prema njima, Joea Bidena je podržavalo 36 posto ispitanika, dok ga nije podržavalo njih 57 posto, pozitivno se o Harris izjašnjavalo 38 posto ispitanika, a negativno 52 posto, dok je Trumpa podržavalo 41 posto, dok ga nije podržavalo 55 posto ispitanika. Te brojke je u svojim snimkama zaslona pokazao i Herman Vukušić, no nije naveo da su te ankete provedene prije nego je Harris postala najizglednija kandidatkinja Demokratske stranke, nego je to još uvijek bio Joe Biden.
Novinar MSNBC-ja tada kaže da se Demokratska stranka nada kako će se te brojke za Harris popraviti nakon što je postala najizglednija predsjednička kandidatkinja Demokratske stranke, odnosno nakon što je Biden objavio da se povlači iz utrke, a potom i voditelji u studiju ističu kako je Harris, u prvom danu nakon Bidenova povlačenja, uspjela privući čak 50 milijuna dolara donacija, što je jedan od najuspješnijih dana za on-line donacije Demokratskoj stranci proteklih godina.
S druge strane, s obzirom da Vukušić optužuje domaće medije za neobjektivnost, treba spomenuti i da su hrvatski mediji, nakon debate koju je obilježio loš nastup trenutnog predsjednika, prenijeli ankete prema kojima je Trump bio u vodstvu (1, 2, 3, 4).
MSNBC je u međuvremenu. 24. srpnja, objavio tekst u kojem pojašnjava kako će “vjerojatno proći nekoliko dana prije nego što mnoge od vodećih anketnih kuća objave nove podatke o predsjedničkoj utrci 2024., ali nakon najave povlačenja predsjednika Joea Bidena – koja je bila prije samo tri dana – postoje neke preliminarne brojke istraživanja iz anketa provedenih nakon nedjeljnih vijesti”. Naveli su spomenutu Reuters/Ipsos anketu i nacionalnu anketu NPR/PBS News/Marist, prema kojoj je Harris izjednačena s Trumpom u polju više kandidata, a u međusobnom nadmetanju, Trump vodi razlikom (46 posto podrške naspram Harrisinih 45 posto).
Točno je da su hrvatski mediji proteklih dana prenosili uglavnom rezultate jedne ankete, no valja uzeti u obzir to da je ona bila najsvježija nakon novog razvoja situacije. Je li to “mitomanija”, neka presude čitatelji i komentatori. Mi, u međuvremenu, ocjenjujemo da prvoj tvrdnji iz analiziranog posta, vezanoj uz citat Kamale Harris o Rusiji i Ukrajini, nedostaje kontekst.