Razotkriveno

Bruce Willis nije preminuo, iako mu je dijagnosticirana teška bolest

Društvenom mrežom Threads širi se netočna tvrdnja da je slavni američki glumac Bruce Willis preminuo.
Foto: Theo Wargo / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Na Threads profilu privatne korisnice objavljen je vizual s fotografijom (arhivirano ovdje) poznatog američkog glumca Brucea Willisa na kojem piše američka kratica R.I.P. (eng. Rest In Peace – počivao u miru), godina glumčeva rođenja (1955.) te navodna godina smrti (2024.).

Na vizualu je vidljiva i svijeća koja bi, također, trebala označiti da je poznati glumac preminuo. Uz vizual je objavljen i sljedeći status:

Živeo je muški I umro je muški…

Počivaj u miru legendo… 💔🙏🕊️

Screenshot/Threads

Vizual je objavljen 26 srpnja, a prikupio je 87 komentara i 419 reakcija.

Radi se o lažnoj informaciji. Naime, lažne vijesti o smrti sporadično se šire društvenim mrežama još od 2022. kada je glumčeva obitelj objavila da je Willisu dijagnosticirana afazija, bolest gubljenja jezične i govorne sposobnosti uvjetovana različitim vanjskim i unutarnjim ozljedama mozga, kako to stoji u definiciji Hrvatske enciklopedije. Otprilike godinu kasnije, obitelj se oglasila poručivši da se radi o još specifičnijoj dijagnozi – frontotemporalnoj demenciji.

Frontotemporalna demencija je, kako navodi Hrvatska elektronička medicinska edukacija (HeMED), posljedica nasljednih ili spontanih (nastalih iz nepoznatih razloga) poremećaja koji uzrokuju degeneraciju frontalnog i katkad temporalnog režnja mozga. Za razliku od Alzheimerove bolesti, kod frontotemporalne demencije pamćenje je manje zahvaćeno, a više su zahvaćeni osobnost, ponašanje i jezična funkcija.

Simptomi ove vrste demencije se s vremenom pogoršavaju, a lijek ili terapija, nažalost, ne postoje.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Pretraga kredibilnih medija na temu navodne smrti poznatog američkog glumca ne daje nikakve rezultate. Štoviše, na više portala moguće je pronaći da se radi o još jednoj lažnoj informaciji koja se strelovito proširila mrežama. Tako je američki fact-checking portal PolitiFact prije četiri dana pisao o identičnom lažnom vizualu o smrti Brucea Willisa, također utvrdivši da slavni glumac unatoč teškoj dijagnozi nije preminuo.

Lažne glasine o tome da je Willis preminuo širile su se društvenim mrežama u Hrvatskoj i u siječnju 2023. kada je Faktograf o tome pisao.

Glumčeva supruga Emma Heming Willis u posljednje je vrijeme javno istupala i aktivno objavljivala o frontotemporalnoj demenciji i samom Bruceu Willisu na njenom Instagram profilu, ali njene nedavne objave ne spominju navodnu glumčevu smrt. Baš naprotiv, podijelila je glumčeve fotografije u objavi od 27. lipnja o proslavi svog rođendana, a prije toga 16. lipnja u objavi za Dan očeva. Također, na internetu nije moguće pronaći nikakvu izjavu glumčeve obitelji koja bi potvrdila da je glumac zaista preminuo.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.