Razotkriveno

Fotografija na kojoj britanski policajci kleče pred muslimanima nije autentična

Fotografija je jedna u nizu dezinformacija koje se šire nakon što su u Ujedinjenom Kraljevstvu buknuli antimuslimanski prosvjedi.
EPA/ANDY RAIN

Krajem srpnja i početkom kolovoza Ujedinjenim Kraljevstvom širili su se ulični neredi usmjereni protiv migranata i useljenika. Prosvjedi koje su pokrenule krajnje desničarske skupine – nakon smrtonosnih napada na tri djevojčice u Southportu – prerasli su u nasilje, a na ulicama su patrolirale tisuće policajaca. Velik broj prosvjednika sukobljavao se s policijom, a preko tisuću ih je bilo uhićeno.

Usred i nakon tih događaja počele su se širiti različite netočne tvrdnje vezane uz useljeničko, posebice muslimansko, stanovništvo UK-a. Među njima su i one, klasične antiimigrantske, da muslimani uživaju bolji status i položaj od većinskog stanovništva.

Tu su tvrdnju korisnici društvenih mreža pokušali potkrijepiti fotografijom britanskih policajaca koji se navodno klanjaju islamskim vođama.

“Nedavno je primijećena turneja zatamnjenih kombija diplomatskih oznaka diljem PU u HR. Ima li MUP kakav izvještaj, priopćenje ja javnost? Jesu li došle direktive kakve vidimo u UK?”, napisao je hrvatski korisnik Facebooka uz priloženu fotografiju (objavljeno 25. kolovoza 2024. godine, arhivirano ovdje).

Screenshot/Facebook

Nije jasno na što se odnosi komentar o “zatamnjenim vozilima s diplomatskim oznakama” koji je domaći korisnik ostavio u opisu fotografije. Faktograf nije pronašao ni na internetskoj tražilici (1, 2, 3), ni na Facebooku, niti među objavama autora posta bilo kakvu informaciju o misterioznim vozilima koji obilaze hrvatske policijske uprave. Ono što znamo jest to da ih je autor posta pokušavao povezati s nepostojećom scenom iz Velike Britanije.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Slika stvorena pomoću umjetne inteligencije

Fotografija se, kao što je to često slučaj, počela širiti među stranim korisnicima društvenih mreža. Kad smo fotografiju unijeli u Google Lens, digitalni alat koji na temelju učitane slike daje listu internetskih stranica na kojima se ona pojavljuje, nismo dobili niti jedan rezultat koji vodi na stranicu nekog kredibilnog medija (1, 2, 3, 4). Rezultati su uglavnom vodili na različite društvene mreže i internetske platforme: Facebook, X, Bitchute, 9GAG, Reddit. Izuzetak su rezultati koji vode na internetske stranice fact-checking medija koji su se bavili provjerom autentičnosti te fotografije (1, 2, 3, 4).

Svi su ti mediji utvrdili da ova viralna fotografija nije originalna, odnosno da je stvorena pomoću alata umjetne inteligencije (AI). Arapski portal Misbar testirao je autentičnost pomoću alata koji otkriva je li fotografija stvarna i dobio je informaciju da je njen sadržaj generiran umjetnom inteligencijom ili deepfake, s vjerojatnošću od 99,2 posto. Faktograf je koristio drugi alat, Hugging Face koji je mogućnost da je sliku generirala umjetna inteligencija procijenio na 85 posto.

Screenshot/Hugging Face

Osim toga, da je riječ o AI-kreaciji pokazuje i nekoliko nepravilnosti na slici. Kako je analizirao portal Logically Facts, odstupanja se mogu vidjeti na tijelima ljudi s fotografije. Umjesto potpuno oblikovanih prstiju i vidljivih šaka policajaca mogu se vidjeti neobični oblici. Udovi pojedinih policajaca izgledaju nezgrapno i nepravilno poravnati, “što otežava određivanje kojem policajcu pripadaju”. Nepravilne šake i prste ima i čovjek koji stoji skroz desno, a njegovi “kolege” imaju crte lica koje izgledaju iskrivljeno i neprirodno.

U uputama za prepoznavanje vizuala koje su nastale alatima umjetne inteligencije koje je izradio britanski The Guardian, navodi se kako ti alati još uvijek rade pogreške pri kreiranju sadržaja, odnosno pri reproduciranju ljudskih likova.

U bilo kojoj grupnoj sceni obratite pozornost na figure u pozadini: vjerojatno će biti viška nogu, nekih kvrgavih ruku, ili ruku obješenu oko ramena bez tijela”, opisuje The Guardian. “Ljudska kosa sastoji se od pramenova koji teku od glave prema dolje. AI pramenovi kose često imaju manje definiran početak i kraj i mogu izgledati naslikani izbliza”, nastavlja. Upravo nam ta dva primjera, udova i kose, daju snažniju potvrdu da fotografija nije stvarna.

Prosvjede u UK-u pokrenula je dezinformacija

Antiimigrantske prosvjede i nemire izazvale su dezinformacije koje su se veoma brzo počele širiti internetom: da je osumnjičeni za smrtonosno izbadanje tri djevojčice u Southportu 29. srpnja musliman i ilegalni imigrant. Sljedećeg dana došlo je do nasilnih antimuslimanskih prosvjeda u Southportu i pokušaja napada na gradsku džamiju. Policija je otkrila da se ne radi o ilegalnom imigrantu nego o državljaninu UK-a, rođenom u Walesu. Mediji su pojasnili da je riječ o mladiću iz kršćanske obitelji, porijeklom iz Ruande. No, bilo je prekasno.

Dezinformacija o muslimanu napadaču nastavila je kružiti, a džamije i hoteli u kojima su smješteni tražitelji azila bili su na meti razljućenih radikalnih desničara. Od 29. srpnja tamošnja policija izvršila je ukupno 1 117 uhićenja i identificirala još stotine osumnjičenih povezanih s neredima. Podneseno je 677 kaznenih prijava. Britanska vlada oštro je osudila napade desnih ekstremista.

Netočne tvrdnje o tragediji u Southportu i onome što se dogodilo poslije nastavile su se umnožavati. Dijelili su se stari snimci za koje se netočno tvrdilo da su povezani s nedavnim prosvjedima (1, 2) te obmanjujuća tvrdnja da se zatvorenici, uključujući teške prijestupnike, prijevremeno puštaju kako bi se napravilo mjesta za ljude uhićene tijekom nereda. Starom videu trenutnog premijera Keira Starmera dodao se novi opis: da je izbačen iz puba zato što podržava muslimane. U stvarnosti, otkriva AFP, video je nastao tijekom pandemije koronavirusa i mjera zatvaranja.

Faktograf se već bavio dezinformacijama za vrijeme rasističkih prosvjeda u Velikoj Britaniji. Domaći korisnik Facebooka podijelio je video koji prikazuje muškarca koji londonskim ulicama jaše devu, a videu je dodao opis: “Amerika i Engleska biće zemlja šerijatska”. Otkrili smo da je snimka nastala tijekom snimanja glazbenog spota i da nema veze s tamošnjom muslimanskom zajednicom. Bavili smo se i netočnim tvrdnjama Marina Miletića da su nerede pokrenule nepravedne presude britanskih sudova koje favoriziraju useljenike.

Fotografija koju smo u ovom tekstu analizirali plod je nečije mašte, odnosno umjetne inteligencije.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.