Nakon što je svijetom odjeknula vijest o uhićenju osnivača Telegrama, Pavela Durova, brojni korisnici društvenih mreža počeli su širiti poruke podrške Durovu i komentirati uhićenje kao napad na slobodu izražavanja. Mnogi od njih su, uz to, počeli dijeliti i vijest o navodnom uklanjanju aplikacije Telegram s uređaja tvrtke Apple, kao još jedan dokaz da se Durova, ali i sve korisnike aplikacije, pokušava cenzurirati.
“TELEGRAM UOČI PRISTUPA ŠARENE CENZURE TERORA!
Telegram, čijeg su osnivača ilegalno zarobili francuski politički teroristi lojalni WEF-u, objavio je da će Apple ukloniti aplikaciju Telegram s telefona bez prethodne najave. Kako bi se to spriječilo, Telegram je najavio da će primijeniti spomenute postavke. Stoga biste trebali hitno poduzeti potrebne mjere na slici. Slobodno ga podijelite s drugima kako biste se suprotstavili ovoj nečuvenoj cenzuri! – Međutim, postoji samo jedno upozorenje o ovome od strane UNN – Independent Neutral News i tako ostaje neprovjereno dok se to ne dogodi ili ne. Budući da ovo nije prvi put da Apple to radi, ne škodi slijediti upute”, stoji u Facebook statusu objavljenom 28. kolovoza 2024. godine (arhiviran ovdje).
U postu su podijeljene i snimke zaslona Appleovih postavki, kao upute pomoću kojih se navodno može onemogućiti brisanje već instalirane aplikacije. Slični sadržaji kružili su na engleskom jeziku (1, 2, 3), ali su se udomaćili i na našem (1, 2, 3).
Telegram nije najavio da se aplikacija ukida na Appleovim uređajima
Nismo uspjeli pronaći niti jedan kredibilan izvor koji bi potvrdio tvrdnju da se aplikacija za dopisivanje Telegram uklanja s Appleovih uređaja, mobilnih iPhonea ili tableta iPada. Takve najave nije bilo na službenom Telegram kanalu Pavela Durova, preko kojeg on komunicira s javnošću, kao niti na Telegramovom blogu i službenom profilu na X-u (1, 2, 3).
Slične provjere izvršili su i drugi mediji koji se bave provjerom točnosti tvrdnji (američki Check Your Fact, australski AAP FactCheck, talijanski Open, crnogorsko Raskrinkavanje). Dok se Apple nije oglasio na novinarske upite o ukidanju aplikacije za dopisivanje, Telegram je potvrdio za AAP FactCheck i Check Your Fact da su tvrdnje neistinite.
Još 2021. godine društvenim mrežama širile su se netočne tvrdnje da će se s iPhonea ukloniti Telegram aplikacija, o čemu je pisao portal USA Today.
Jedina vijest povezana s ukidanjem Telegrama na tim uređajima došla je iz Kine u travnju ove godine, ali ona nema veze s uhićenjem Durova.
Kako su mediji tada pisali, Apple je na zahtjev kineske vlade uklonio više aplikacija za dopisivanje ili društvenih mreža, uključujući WhatsApp, Signal, Threads i Telegram. Apple je tom prilikom objasnio da mu je naređeno da ukloni aplikacije zbog “zabrinutosti za nacionalnu sigurnost”, dodajući da je “obvezan slijediti zakone u zemljama u kojima posluje, čak i kada se s time ne slaže”. Durov je također komentirao taj kineski potez, ali ga nije shvatio kao udar na Telegram, nego kao udar na Apple, odnosno povlađivanje konkurentskim proizvođačima pametnih telefona.
Istraga o kibernetičkom kriminalu
Kako smo ranije pisali, Durov je prošlog vikenda uhićen na pariškom aerodromu. Uhićenje je povezano s radom platforme, a francusko je tužiteljstvo priopćilo kako je uhićen u sklopu istrage protiv neimenovane osobe koju je u srpnju pokrenula jedinica ureda za kibernetički kriminal. Istraga obuhvaća desetak optužbi koje uključuju suučesništvo u prijevari, širenje maloljetničke pornografije, prodaju narkotika i odbijanje suradnje s istražnim organima.
Osnivač i glavni direktor Telegrama u srijedu je pušten uz jamčevinu nakon što su ga francuske vlasti stavile pod službenu istragu. Prema pisanju France 24, pušten je nakon što je platio polog od 5 milijuna eura i dobio upute da ne napušta Francusku. Kremlj, koji pozorno prati slučaj, istaknuo je njegov status ruskog državljanina i upozorio na “politički progon”.
Njegov odvjetnik David-Olivier Kaminski rekao je da je “apsurdno” tvrditi da bi Durov mogao biti upleten u bilo kakav kriminal koji se odvija preko aplikacije, dodajući da je “Telegram u svakom pogledu u skladu s europskim pravilima koja se tiču digitalne tehnologije”.
Durov je rođen u Rusiji, a trenutno ima i državljanstvo Francuske i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Napustio je rodnu Rusiju 2014. godine jer nije udovoljio zahtjevima tamošnjih vlasti da na platformi VKontakte – koju je razvio prije Telegrama, ugasi “nepodobne” profile.
Telegram je, kako tvrtka piše, “aplikacija za razmjenu poruka s fokusom na brzinu i sigurnost, super je brza, jednostavna i besplatna” i “jedna od pet najpreuzimanijih aplikacija na svijetu, s preko 950 milijuna aktivnih korisnika”.
Ideja sigurne i zaštićene komunikacije, navodno nedostupne vlastima, pružateljima telekomunikacijskih usluga i drugim privatnim subjektima, iz različitih motiva, privlači sve više korisnika. Telegram je važno sredstvo komunikacije za novinare, aktiviste i oporbene skupine, posebice u zemljama kojima je prisutan jak nadzor građana. Između ostalog zbog toga su neki promatrači uhićenje Durova opisali kao udar na slobodu govora.
Međutim, aplikacija se zbog niske razine moderacije i provjere sadržaja iskorištava i za kriminalne radnje: krijumčarenje i ilegalnu trgovinu, terorističke akcije, poticanje na mržnju i nasilje, širenje nasilnih ili ilegalnih digitalnih sadržaja. Usred ratova koji se danas vode, moćno je sredstvo širenja ratne propagande.
Nekoliko istraživanja (1, 2, 3) je pokazalo kako se preko Telegrama građane Europske unije uključuje u dezinformacijske kampanje. Slobodu koju Telegram pruža obilato iskorištavaju dezinformatori, bježeći od restrikcija koje druge platforme imaju kad se radi o širenju netočnih i lažnih vijesti. Stoga ne čudi da se u tim krugovima uhićenje Durova proglašava cenzurom.
No, Telegram nije najavio vijest da će ga se pokušati cenzurirati ukidanjem aplikacije na Appleovim uređajima.