Ujedinjeni narodi (UN) pokrenuli su u ratom zahvaćenom palestinskom Pojasu Gaze kampanju cijepljenja protiv dječje paralize. Prve doze podijeljene su prošlog vikenda.
Kako bi se imunizacija provela, Izrael je prošlog tjedna pristao na niz “humanitarnih pauza” u Gazi. Dogovor dolazi nekoliko dana nakon što su dužnosnici UN-a rekli da je jedno dijete ostalo djelomično paralizirano nakon zaraze, što je prvi slučaj pojavljivanja dječje paralize u Gazi nakon 25 godina.
Neki su korisnici društvenih mreža rješavanje ovog ozbiljnog javnozdravstvenog problema i pristanak Izraela da nekoliko sati dnevno ne ometa njegovo provođenje izjednačili s bombardiranjem i vojnim napadima koje ta država već 11 mjeseci provodi nad palestinskim stanovništvom.
Smatrajući da su cjepiva isto što i otrovi, sugeriraju da ih Izrael koristi kao još jednu vrstu oružja.
“Izrael je saopštio da je u nedelju isporučio 25.100 bočica vakcine protiv dečije paralize u Gazu preko prelaza Kerem Šalom, pošto su Ujedinjene nacije pozvale na kampanju vakcinacije u pojasu posle prvog slučaja dečije paralize u poslednjih 25 godina.
Vakcine će biti dovoljne za inokulaciju 1.255.000 ljudi, nešto više od polovine stanovništva Stripa, navodi COGAT, izraelska civilna koordinaciona agencija za palestinske teritorije, koja je objavila snimak isporuke.
COGAT je saopštio da će ‘međunarodni i lokalni medicinski timovi’ davati vakcine na različitim lokacijama u narednim danima djeci koja još nisu primila dozu, ‘kao dio rutinskih humanitarnih pauza koje će omogućiti stanovništvu da stigne do medicinskih centara u kojima će biti sprovedena vakcinacija’
Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF, agencija UN-a za zaštitu djece, rekli su da borbe u Gazi moraju pauzirati najmanje sedam dana kako bi se vakcinisalo oko 640.000 djece. Agencije kažu da će kampanja biti sprovedena u svakoj općini u Gazi, uz pomoć 2.700 radnika.
Mnogo su humani ovi izraelci, što nisu uspjeli potamaniti u Gazi i Zapadnoj Obali: avijacijom, granatama, snajperima… nadaju se da će završiti posao s otrovom u šprici.
Nadam se da su palestinci pametni i da znaju kakvu im ‘pomoć’ nude”, dio je statusa objavljenog na Facebooku 30. kolovoza 2024. godine (arhiviran ovdje).
Status, uz autorsku opasku o “otrovu u šprici”, sadrži prijevod nekoliko paragrafa članka portala The Times of Israel, te poveznicu na taj članak.
Ratom razorena Gaza plodno je tlo za razvoj bolesti
Otkrivanje slučaja dječje paralize, kako piše Al Jazeera, oslikava kolaps zdravstvene infrastrukture u Gazi koji se događa usred izraelskog bombardiranja. Izraelsko-palestinski sukob eskalirao je 7. listopada 2023. godine, nakon napada Hamasa (militantne islamističke skupine koja kontrolira palestinski Pojas Gaze) na Izrael.
Odmazda Izraela i vojni napadi koji si uslijedili odmah nakon Hamasovog napada, odnijeli su, prema podacima iz Gaze, preko 40 tisuća palestinskih života. Prema drugim procjenama koje uključuju i “indirektne” žrtve (bolesti, nedostatak zdravstvene skrbi i osnovnih životnih uvjeta), taj je broj puno veći.
Zdravstveni sustav je pod ogromnim pritiskom, s više od tisuću dokumentiranih napada na zdravstvene ustanove. Ti su napadi učinili bolnice i centre primarne zdravstvene zaštite nefunkcionalnima ili jedva funkcionalnima, što dodatno komplicira pružanje osnovnih usluga.
Zabilježene su izraelske blokade, ali i napadi na konvoje koji prevoze medicinske potrepštine te zatvaranje i mučenje palestinskih liječnika. Od listopada do lipnja u Gazi je ubijeno preko 500 zdravstvenih radnika.
Ozbiljna prenapučenost u skloništima i kampovima, u kombinaciji s nedostatkom čiste vode, sanitarnih objekata i osnovnih higijenskih potrepština poput sapuna, uzela je visok danak. Rizik od širenja zaraznih bolesti se umnogostručio, uključujući i od onih koje se mogu prevenirati vakcinacijom.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), UN-ovo tijelo koje se bavi javnim zdravljem, u srpnju je priopćila kako je virus dječje paralize identificiran na šest lokacija u uzorcima kanalizacije u dva grada Pojasa Gaze. WHO je tada upozorio da Gaza u visokom riziku od širenja virusa. Mjesec dana nakon toga, UN je izvijestio kako je 10-mjesečna beba iz Gaze djelomično paralizirana nakon što je dobila dječju paralizu.
Poliomijelitis (dječja paraliza) je vrlo zarazna virusna bolest koja uglavnom pogađa djecu mlađu od 5 godina. Virus se veoma brzo širi, osobito u područjima s lošim higijenskim i sanitarnim uvjetima. Prenosi se s osobe na osobu uglavnom fekooralnim putem ili, rjeđe, zagađenom hranom i vodom. Razmnožava se u crijevima, odakle može napasti živčani sustav i uzrokovati paralizu udova i mišića.
Za dječju paralizu ne postoji lijek, ona se može spriječiti samo imunizacijom. Cjepivo protiv dječje paralize počelo se razvijati drugom polovicom 20. stoljeća, a kako navodi WHO, broj slučajeva u svijetu smanjio se za više od 99 posto nakon 1988. godine. Iako je na brojnim kontinentima bolest iskorijenjena, ona se pojavljuje u nekim dijelovima svijeta, posebice onima poharanim ratovima i sukobima.
Strah od širenja dječje paralize prisutan je i u Izraelu
UN je inzistirao na tome da je prekid vatre jedini način da se osigura sigurnost javnog zdravlja u Pojasu Gaze i regiji, odnosno da se tamošnjem stanovništvu osigura pristup cjepivu. Skupina izraelskih liječnika i sveučilišnih profesora također je taj apel uputila vlastima. U srpnju su pozvali na prekid ratovanja jer uvjeti koji ondje vladaju predstavljaju zdravstvenu ugrozu za sve.
“Oni koji su u najvećem riziku su bebe iz Gaze i izraelska dojenčad, koja nisu dovršila svoja potrebna cijepljenja zbog prekida zdravstvenih usluga ili svoje mlade dobi. Nisu kriva ni za kakav zločin, osim opasnih okolnosti u kojima su rođena”, navode potpisnici pisma.
Izrael je prošli tjedan napokon pristao na niz “humanitarnih pauza” kako bi se provela kampanja kojoj je cilj cijepiti oko 640 tisuća djece diljem Pojasa Gaze. Provodi se u tri odvojene faze, preko središnjeg, južnog i sjevernog dijela Gaze. Tijekom svake etape, borbe će pauzirati tri uzastopna dana između 06:00 i 15:00 po lokalnom vremenu.
Prema UN-ovom izvještaju objavljenog 2. rujna, nakon drugog dana cijepljenja, borbe nisu u potpunosti prestale, zbog čega je roditeljima i djeci preopasno putovati do punktova. Distribucija cjepiva izvan takozvanih zona humanitarne pauze također je otežana.
Iako se ne radi o općem prekidu vatre, ideje koju Izrael uporno odbacuje, činjenica da će Izrael barem djelomično obuzdati svoje ratne ambicije za vrijeme kampanje cijepljenja govori o tome koliko je situacija ozbiljna.
“Izvješća o općem prekidu vatre radi primjene cjepiva protiv dječje paralize u Gazi su lažna. Izrael će dopustiti samo humanitarni koridor, kroz koji može proći osoblje za cijepljenje; također će se uspostaviti određena sigurna područja za davanje cjepiva tijekom određenih sati. Izrael smatra važnim sprječavanje izbijanja dječje paralize u Pojasu Gaze, uključujući sprječavanje širenja bolesti u regiji”, stoji u priopćenju koje je u subotu javnosti uputio izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
WHO piše kako su prije rata djeca iz Gaze imala pristup “robusnim” uslugama rutinskog cijepljenja: “Dok se procjenjuje da je 99 posto djece na okupiranom palestinskom teritoriju primilo svoju treću dozu cjepiva protiv dječje paralize u 2022. godini, to je palo na 89 posto 2023. godine, prema najnovijim procjenama rutinske imunizacije WHO-a i UN-ovog Fonda za djecu (UNICEF)”.
Otprilike 95 posto izraelske djece primilo je cjepivo kao dio rutinskog plana cijepljenja, a izraelsko ministarstvo tvrdi kako je Izrael uvelike obuzdao širenje bolesti aktivnom kampanjom cijepljenja. Međutim, ona nije potpuno iskorijenjena. U posebnom su riziku djeca Hareda, ultraortodoksnih Židova poznatih po svom protivljenju cijepljenju.
WHO je upozorio da ponovno pojavljivanje virusa dječje paralize, na koje humanitarna zajednica upozorava posljednjih mjeseci, predstavlja prijetnju Pojasu Gaze i susjednim zemljama. U Izraelu je također o tome progovorila struka. Lior Nesher, ravnatelj Instituta za zarazne bolesti pri izraelskom Medicinskom centru Soroka rekao je za The Times of Israel kako je kretanje virusa teško zaustaviti.
“Sada još uvijek nije izvanredna situacija, ali postoji mogućnost da će utjecati na ljude koji nisu cijepljeni”, upozorio je Nesher. Prema njemu, većina izraelskih vojnika je imunizirana, ali opasnost leži negdje drugdje: kada se vrate iz Gaze, mogli bi prenijeti virus kroz fekalije, blato ili zaprljanu odjeću i bolest bi mogla cirkulirati zemljom.
Na ta upozorenja Izrael se nije oglušio jer mu je jasno da virus, ukoliko se nastavi širiti, neće poštedjeti njegove građane.
U srpnju su Izraelske obrambene snage (IDF), nakon što su u Gazi pronađeni tragovi virusa dječje paralize, najavile da će svim vojnicima koji ondje ratuju ponuditi booster cjepivo protiv tog virusa. Dakle, nemoguće je da Izrael istovremeno cjepivom štiti i truje – uzmemo li u obzir da je većina izraelske djece već cijepljena protiv dječje paralize, te da vojnicima koji su potencijalno izloženi virusu nudi docjepljivanje.
Cjepiva su sigurna i učinkovita
UN je prošlog tjedna izvijestio kako su počele kolati netočne informacije o cjepivu protiv dječje paralize. Nekoliko vijesti pojavilo se po digitalnim medijima u Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama, citirajući dva izraelska znanstvenika koji lažno tvrde da je cjepivo protiv dječje paralize koje će se koristiti u Gazi “eksperimentalno” i da predstavlja opasnost za građane Palestine i Izraela.
“Želim razjasniti sljedeće: najsigurniji i najučinkovitiji način zaštite djece od virusa dječje paralize, bez obzira na varijantu, je njihovo cijepljenje”, rekao je UN-ov glasnogovornik Stéphane Dujarric.
Diljem svijeta dostupne su dvije vrste cjepiva: inaktivirano cjepivo za poliovirus (IVP) koje se daje injekcijom te živo cjepivo protiv poliovirusa (OPV) koje se uzima oralno. Oba su sigurna i učinkovita. Palestinska djeca primit će kapi oralnog cjepiva tipa 2 (nOPV2) koje je također klinički testirano.
“Ovo cjepivo je sigurno, učinkovito i nudi visoku zaštitu. To je cjepivo koje Svjetska zdravstvena organizacija globalno preporučuje za varijantu tipa dva virusa dječje paralize”, rekao je Dujarric i dodao da je cjepivo pušteno u prodaju u ožujku 2021. godine te da je od tada korišteno više od 1,2 milijarde doza za zaštitu djece u više od 40 zemalja.
Osim toga, Izrael “koordinira” isporuku cjepiva protiv dječje paralize u Gazu (kao što piše u članku koji je korisnik Facebooka podijelio), što ne znači ujedno da ta država opskrbljuje Gazu cjepivom. Kampanju cijepljenja ne provodi Izrael nego palestinsko ministarstvo zdravstva i UN-ove agencije (UNRWA, WHO i UNICEF).
Dok zaista postoje različiti izvještaji o nedopuštenim metodama ratovanja koje Izrael vodi u Gazi (izgladnjivanje, uništavanje bolnica, napadanjem humanitaraca), cijepljenje nije jedna od njih iz jednostavnog razloga: cjepivo je zaštita, a ne oružje.