Nakon brzog razvoja i distribucije cjepiva protiv Covida-19 krenuo je val obmanjujućih i netočnih informacija o njihovoj učinkovitosti i sigurnosti. Dezinformacije nisu samo kružile oko novih cjepiva, već su ponovno potaknule sumnje o davno odobrenim cjepivima koja desetljećima štite javno zdravlje – primjerice protiv gripe, HPV-a ili dječje paralize. Tome svjedočimo i danas, četiri godine nakon odobrenja prvih Covid-19 cjepiva.
Tako se ovih dana na društvenim mrežama pojavio video (s hrvatskim titlovima, arhiviran ovdje) u kojem se netočno dovodi u vezu neplodnost i cjepivo protiv tetanusa koje je dio standardne imunizacije u većini zemalja svijeta. U njemu se tvrdi da su trudnice u Keniji koje su primile cjepivo protiv tetanusa doživjele spontane pobačaje.
“Ženama iz Kenije koje su bile trudne nakon dobijanja vakcine rečeno je da treba da zaštite svoje dete protiv tetanusa. Rečeno im je da treba da dobiju pet vakcina u intervalu od šest meseci. Ta beba nikada nije gledala svetlost dana. Te bebe su spontano pobačene. Interesantan detalj u ovom slučaju je da je kenijska vlada odbila navode da ova vakcina uzrokuje sterilitet.
Predsednik Uhuru Kenjata, mora da je pratio novac. On nije baš čiste biografije, bio je na sudu za zločin protiv čovečnosti. I bio je umešan u nekoliko slučajeva podmićivanja i korupcije. Veoma lak partner za zločine za Gejtsa i SZO koji su potrošili milione dolara na podmićivanje korumpiranih vlada nerazvijenih zemalja, kako i dobile odrešene ruke za svoje eksperimente vakcinacije“, stoji u titlovima videa.
Na početku videa nalazi se snimka zaslona naslovnice studije objavljene 2017. godine u časopisu Open Access Library Journal. Ta studija tvrdi da je humani korionski gonadotropin (HCG) otkriven u uzorcima cjepiva protiv tetanusa korištenog u Keniji, za koji su neke skupine tvrdile da bi mogao uzrokovati neplodnost.
Imunizacija trudnica sprječava novorođenački tetanus
Tetanus je infektivna bolest koju uzrokuju bakterije Clostridium tetani. Nalaze se posvuda u okolišu, osobito u tlu, crijevnom traktu/izmetu životinja i ljudi, na površinama kože i zahrđalim alatima kao što su čavli, igle, bodljikava žica itd. Budući da su vrlo otporne na toplinu, mogu preživjeti godinama.
Ne postoji prirodno stečena imunost na tetanus i svatko ga može dobiti, a bolest je posebno česta i ozbiljna kod novorođenčadi i trudnica koje nisu dovoljno imunizirane cjepivima koja sadrže toksoid tetanusa.
Bolest je još uvijek javnozdravstveni problem u mnogim dijelovima svijeta, posebno u siromašnijim zemljama, gdje je procijepljenost niska, a gdje se porođaji odvijaju u lošim higijenskim uvjetima. Recimo, kada se koriste nesterilni instrumenti za rezanje pupkovine ili kontaminirani materijal za prekrivanje pupkovine može doći do novorođenačkog tetanusa.
Zbog toga je imunizacija žena fertilne dobi, uključujući i za vrijeme trudnoće, važna mjera prevencije. Kada se trudnice cijepe, protutijela na tetanus se prenose s majke na fetus tijekom trudnoće te novorođenče ima protutijela pri rođenju.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Cjepivo protiv tetanusa je dostupno zasebno, ali se obično kombinira s još nekima. Uglavnom je standard da se cjepivo protiv tetanusa daje maloj djeci kao dio kombiniranog cjepiva koje uključuje cjepiva protiv difterije i pertusisa (hripavca). Odrasli koji su dovršili primarnu seriju cijepljenja protiv tetanusa trebali bi dobiti booster doze (docjepljivanje) svakih deset godina. Trudnicama se daje cjepivo protiv tetanusa, difterije i acelularno cjepivo protiv pertusisa (Tdap) tijekom svake trudnoće.
Cjepivo ne sadržava žive bakterije već malu količinu toksoida (oslabljeni toksin) bakterije Clostridium tetani. Niti u jednoj kombinaciji cjepiva protiv tetanusa ne nalazi se humani korionski gonadotropin (HCG), odnosno “hormon trudnoće”, što potvrđuju javno dostupne informacije o sastavu cjepiva (1, 2, 3, 4, 5).
Uz to, “znanstveni” časopis koji govori suprotno, a na koji se pozivaju autori spomenute snimke, ima upitan kredibilitet. To je objasnio kanadski znanstvenik i znanstveni komunikator sa Sveučilišta McGill, Jonathan Jarry, kad je prije dvije godine pisao o dezinformacijama o tetanus vakcini koje su potekle iz Kenije. Upozorio je da Open Access Library Journal spada u tzv. predatorske časopise (koji traže naknadu za objavljivanje autorima bez provjere kvalitete i legitimnosti članaka) te da su autori studije ranije poznati protivnici cijepljenja.
Pored toga, nismo pronašli niti jedan vjerodostojan medijski sadržaj koji bi izvijestio o masovnim spontanim pobačajima koje su doživjele žene u Keniji nakon cijepljenja protiv tetanusa.
Dezinformacije o cjepivima širili katolički biskupi
Još devedesetih godina 20. stoljeća, u pojedinim zemljama (Meksiku, Nikaragvi, Filipinima i Tanzaniji) širile su se kampanje kojima se obeshrabrivalo žene od primanja cjepiva protiv tetanusa. Tvrdilo se da su programi imunizacije koje su te zemlje provodile, uz potporu WHO-a i UNICEF-a, iskorištavali žene u zemljama Trećeg svijeta kao pokusne kuniće u eksperimentu testiranja cjepiva protiv neplodnosti, ciljajući na zemlje u kojima je rast stanovništva visok. Zdravstveni dužnosnici u tim zemljama optuženi su da ih WHO koristi kao alate za ograničavanje rasta stanovništva.
U većini tih zemalja kampanje protiv cijepljenja provodila je Katolička crkva ili s njom povezane skupine, primjerice pro-life organizacije. U Keniji (u kojoj se 85 posto stanovništva deklarira kao kršćani, među kojima je preko 20 posto katolika) se 2000-tih dogodila slična situacija.
Katolički biskupi su 2014. godine pozivali kenijsku vladu da zaustavi kampanju cijepljenja, tvrdeći da cjepiva protiv tetanusa sadrže hCG, agens koji pokreće proizvodnju antitijela od strane imunološkog sustava tijela, što bi moglo uzrokovati sterilitet kod žena. Tamošnje je ministarstvo to demantiralo, kao i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
WHO je 2017. godine ponovio svoju poziciju i preporuke te ponovio da se cjepivo protiv tetanusa koje se koristi samostalno ili u raznim kombinacijama smatra “vrlo sigurnim”. Nakon njegove primjene česte su blage lokalne reakcije, a ozbiljnije reakcije su rijetke. “Suprotno sporadičnim zabrinutostima, humani korionski gonadotropin (HCG) ili bilo koji derivat HCG-a nikad se nije koristio u proizvodnji cjepiva protiv tetanusa”, potvrdio je WHO.
Unatoč tome, tvrdnje o povezanosti tog cjepiva i neplodnosti i dalje kruže, a redovito ih provjeravaju fact-checking mediji (1, 2, 3). Kako je objasnio američki portal FactCheck, kada je analizirao tu dezinformaciju, ona je repriziranje glasina koje su se širile 1990-ih. A proširile su se jer su nekad davno postojala istraživanja mogućnosti kombiniranja kontracepcije i cjepiva protiv tetanusa.
“U osnovi, teorija je da je hormonski blokator koji bi uzrokovao neplodnost potajno dodan cjepivima protiv tetanusa. Ova tvrdnja, poput mnogih dugogodišnjih teorija zavjere, temelji se na zrncu istine. Istraživači su razvili kombinaciju kontracepcije i cjepiva protiv tetanusa koja je testirana početkom 1990-ih i bila je dizajnirana da privremeno spriječi trudnoću (nije imala trajni učinak na plodnost). Ali hormonski blokatori nikada nisu korišteni u cjepivima protiv tetanusa koja su dostupna javnosti; korišteni su samo u istraživanju”, naglašava FactCheck.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da ne postoji veza između cijepljenja protiv tetanusa i neplodnosti, odnosno prekida trudnoće. U cjepivima se ne nalaze supstance koje blokiraju trudnoću i, naprotiv, preporučena su trudnicama kako bi nakon poroda dijete bilo zaštićeno od infekcije.