Nakon što su u nedjelju sirijski antirežimski islamistički pobunjenici preuzeli kontrolu nad Damaskom i proglasili pad Bašara al-Asada krenuli su oslobađati zatvorenike iz ozloglašenog zatvorskog kompleksa Sednaja, udaljenog tridesetak kilometara od glavnog grada. Za pobunjeničkim borcima i spasilačkim timovima išla je i gomila civila: rođaci i prijatelji koji su se nadali da će ondje žive pronaći svoje najbliže, a uz njih i reporteri koji su izvještavali o situaciji na terenu.
Većina njih je, probivši se u labirinte Sednaje, izvukla mobilne telefone i snimila ono što je zatekla pa su u kratkom vremenu ti zapisi počeli kružiti internetom. Korisnici društvenih mreža i mediji dijelili su snimke ljudi koji upadaju u zgradu i oslobađaju zatvorenike. Među oslobođenima bile su i majke s djecom. Na nekim snimkama vide se bivši zatočenici koji puzeći izlaze iz zatvora.
Međutim, kako to često bude, neki su se neautentični sadržaji potkrali kao izvještaji s lica mjesta. Domaći korisnici društvenih mreža bili su također među onima koji su dijelili takve sadržaje.
“Jedan od zatvorenika u Sednaja zatvoru.Hasbunallah we ni’mel wekil“, tekstualni je dio Facebook posta objavljenog u nedjelju, 8. prosinca 2024. godine (arhiviran ovdje).
U postu je podijeljena fotografija navodnog zatvorenika. Zaglavljen u zemljanoj rupi, prestravljenog lica, očiju i usta širom otvorenih, gleda prema gore. Na fotografiji je nalijepljen natpis na arapskom jeziku u kojem također stoji opis o zatvoreniku iz Sednaje.
Videozapis TikTokera koji sadržaje kreira uz pomoć AI alata
Fotografija se posljednjih dana masovno dijeli na različitim digitalnim platformama i na različitim jezicima. Istovremeno, drugi korisnici izražavali su skepsu da se radi o stvarnoj fotografiji (1, 2). Misbar, arapski portal za provjeru činjenica, ušao je trag toj fotografiji i otkrio da je ona zapravo screenshot viralnog TikTok videa. Pet sekundi, koliko traje video, dovoljno je da se potvrde sumnje u njegovu neautentičnost.
Taj video prikazuje čovjeka koji izlazi iz rupe zajedno s ogromnim kukcem (neprirodne veličine) dok u pozadini svira glazba iz filmova strave. Sličnih videa našli smo na istom korisničkom profilu (1, 2). U snimci zaslona koja se dijeli na društvenim mrežama kukac je prikriven “naljepnicama” što sugerira da je autor dezinformacije namjerno sakrio detalj koji bi otkrio porijeklo sadržaja.
Ispod opisa videa kojeg smo analizirali stoji oznaka da se radi o sadržaju koji je generiran alatima umjetne inteligencije (AI), a koju je dodao sam kreator. Kako stoji i u pravilima zajednice TikToka, korisnici koji postavljaju na mrežu sadržaje stvorene alatima umjetne inteligencije moraju to jasno naznačiti.
To je korisnik Mr. Sanzaruu, autor snimke, naznačio u ovom slučaju, ali i u drugima. Dodatno, u opisu njegovog profila (1, 2) stoji da koristi AI-alatima: “Zapratite me za više neobičnosti. Da, sve je AI”.
Uz to, video je star preko tjedan dana, a sirijski je zatvor oslobođen prije nepunih pet dana.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Tisuće ubijenih i nestalih
Nećemo ulaziti u razloge zbog kojih je nekome bilo uzbudljivo iskoristiti zabavni sadržaj s TikToka i predstaviti ga kao svjedočanstvo o zatvoru koji je nazvan “klaonicom ljudi“, pored stvarnih dokaza o zločinima počinjenim na tom mjestu.
Još 2017. godine Amnesty International objavio je detaljan izvještaj, temeljen na svjedočanstvima bivših dužnosnika i zatvorenika, o vojnom zatvoru Sednaja, u kojemu su bivše sirijske vlasti “tiho i metodično organizirale ubijanje tisuća ljudi”.
Istraživanje ove međunarodne organizacije koja se zalaže za poštivanje ljudskih prava kaže da su većina zatočenika u “crvenoj zgradi” Sednaje bili civili koje su vlasti smatrale neprijateljima. “Oni dolaze iz svih sektora sirijskog društva, a neki od najčešćih profila uključuju prosvjednike, dugogodišnje političke disidente, branitelje ljudskih prava, novinare, liječnike, humanitarne radnike i studente”, stoji u izvještaju.
Prema Amnesty Internationalu, zatvaranja, zlostavljanja, mučenja i egzekucije koje su tamo počinjene od 2011. godine “dio su napada na civilno stanovništvo koji je bio široko rasprostranjen, kao i sustavan, te se provodio u svrhu promicanja državne politike” i predstavljaju zločine protiv čovječnosti.
Oporbeni borci predvođeni islamističkom grupom Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ušli su u ustanovu rano u nedjelju i oslobodili tisuće zatvorenika nakon dramatičnog zaokreta u ratu koji se vodi 13 godina. Pretpostavljalo se da zatvor čini više podzemnih etaža s tajnim prostorijama, samicama i sobama za mučenje pa je potraga potrajala.
U ponedjeljak, 9. prosinca, civilna zaštita Sirije, poznata kao Bijele kacige, priopćila je javnosti kako je završila operacija potrage za mogućim preostalim zatočenicima u potencijalno neotkrivenim tajnim ćelijama i podrumima unutar Sednaje. Pretragom nisu otkriveni neotvoreni ili skriveni prostori unutar objekta.
Izrazili su žaljenje zbog razočaranja obitelji tisuća onih koji se vode kao nestali, a ostale su građane pozvali na oprez pri dijeljenju informacija.
“Pozivamo korisnike društvenih mreža da vode računa o raširenim dezinformacijama i glasinama koje kruže o zatvorima i pritvorenicima. Molimo vas da budete oprezni kada primate ili dijelite takve informacije putem interneta kako biste poštovali obitelji žrtava i izbjegli izazivanje nepotrebnog psihičkog stresa”, izjavile su Bijele kacige.
Raširena dezinformacija je i sadržaj s početka teksta. Na fotografiji nije stvarni zatvorenik zloglasnog sirijskog zatvora nego lik stvoren pomoću alata umjetne inteligencije. Slika je nastala zloupotrebom materijala koji je objavljen na TikToku u potpuno drugu svrhu.