Urednik i voditelj desničarske televizijske emisije Bujica Velimir Bujanec 14. prosinca je na svom Facebook profilu (arhivirano ovdje) objavio status u kojem je tvrdio da je IDS-ov gradonačelnik Buja Mili Kekinu, suprugu predsjedničke kandidatkinje iz platforme Možemo! Ivane Kekin, prodao gradsko zemljište od 412 kvadrata za 25 tisuća kuna, a da je tržišna cijena tada bila 10 puta veća.
“BUJICA OBJAVLJUJE UGOVOR: IDS-ov gradonačelnik Buja je Mili Kekinu prodao gradsko zemljište od 412 kvadrata za svega 25 tisuća kuna?!
>TRŽIŠNA CIJENA KVADRATA U TOM DIJELU ISTRE 2018. GODINE BILA JE 10 PUTA VEĆA! (…) Kućicu, štalicu i dvorište, Kekinovi su ubrzo pretvorili u velebnu vilu s bazenom, koju tijekom sezone iznajmljuju za 500 eura po danu…”, navodi, između ostalog Bujanec u statusu.
Status je opremljen fotografijom na kojoj je kupoprodajni ugovor između Mile Kekina i Grada Buje na kojem je podcrtan iznos od 25 tisuća kuna te dva prikaza iz zemljišnih knjiga na kojima se vidi da je vlasnica i Ivana Kekin te da je prije izgradnje kuće s bazenom na zemljištu veličine 412 metara kvadratnih bila upisana kuća, štala i dvorište.
U nedjelju 15. prosinca RTL, a potom i drugi mediji, objavljuje kako neslužbeno doznaje da Državno odvjetništvo provodi izvide vezano uz cijenu zemljišta u istarskom Momjanu, koju su kupili Kekini.
Faktograf je vezano uz tu kupovinu zemljišta i izgradnju vile koju Kekini iznajmljuju dobio i upit čitateljice. Također, prije desetak dana pisali smo o netočnom statusu na Facebooku u kojem se navodilo da je otkrivena tajna vila Ivane i Mile Kekina. Tada smo zaključili kako vila nije nikakva tajna, s obzirom da ju je Ivana Kekin upisala u svoje imovinske kartice, a navela je i prihode koje ostvaruje njezinim iznajmljivanjem.
Pretražujući javno dostupne informacije te kroz razgovore s predsjedničkom kandidatkinjom Ivanom Kekin i gradonačelnikom Buja Fabriziom Vižintinom rekonstruirali smo na koji način su Kekini kupili to zemljište, a potom i na njemu izgradili vilu s bazenom koju, između ostalog, iznajmljuju i turistima.
Kekini su kupili zemljište od Buja, ali i od privatne vlasnice
Suprotno navodu iz statusa Velimira Bujanca, Kekinovi nisu cijelo zemljište od 412 kvadrata kupili od Grada Buja. Kekinovi su, kako bi formirali to zemljište od 412 kvadrata na kojem su izgradili vilu, dio kupili od privatne osobe, a drugi dio od Grada Buja.
Prema priopćenju koju je objavila platforma Možemo od 15. prosinca Kekini su “s privatnom osobom tijekom proljeća 2018. u Momjanu dogovorili kupovinu čestice na kojoj su kasnije izgradili kuću za odmor, bračni par Kekin iskazao je interes Gradu Buje za kupovinu zemlje u svrhu formiranja okućnice te se potom javio na javni natječaj Grada Buja za prodaju nekretnina u vlasništvu Grada, objavljen 27. lipnja 2018., s namjerom kupovine zemlje u svrhu formiranja okućnice”.
Ivana Kekin je u razgovoru za Faktograf kazala da su privatnoj osobi za njezinu česticu platili 110 tisuća kuna. Tu informaciju potvrđuje i kupoprodajni ugovor koje su objavili portali 24 sata i Index , a koji je sklopljen 31. srpnja 2018. godine. Ta čestica sa starom kućom, štalom i dvorištem imala je, prema pisanju tih medija, 77 kvadrata.
Kekin nam je objasnila i kako je tekla procedura kupovine ta dva zemljišta.
“Mi smo napravili predugovor s privatnom osobom kako bi bili sigurni da ćemo moći kupiti ovo zemljište koje je poslije na javnom natječaju dao Grad i od kojeg doista nitko drugi ne može imati nikakve koristi jer nema prilaza i sve je ograđeno privatnim osobama. Netom prije je kupljena parcela od privatne osobe i onda je nakon toga sklopljen ugovor s gradom Buje i nitko se drugi nije javio za tu česticu jer to, naprosto, ne bi imalo smisla”, kazala nam je Kekin.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Kekin je od Grada Buja kupio 358 kvadrata za 25 tisuća kuna
Znači Kekinovi su potpisali predugovor s privatnom osobom za njezino zemljište, a potom su se javili Gradu Buje i iskazali interes da im prodaju zemljište u njihovom vlasništvu pokraj zemljišta privatne vlasnice. Nakon toga Grad Buje objavljuje natječaj.
U Službenim novinama Grada Buja od 29. lipnja 2018. godine objavljen je natječaj za prodaju zemljišta. U dokumentu je navedeno da se natječaj raspisuje “radi daljnje gradnje, formiranja okućnica ili radi stjecanja samovlasništva na nekretninama”. Za zemljište koje su željeli kupiti Kekinovi utvrđeno je bilo pravo prvenstva kupnje “za korist vlasnika nekretnina koji neposredno graniče s predmetnima”. No, u tom trenutku Kekinovi još nisu vlasnici zemljišta pokraj, nego je to privatna vlasnica s kojom imaju potpisani predugovor. U natječaju se navodi i da se ponude prikupljaju od 29. lipnja do 9. srpnja 2018. godine, što je bilo sedam radnih dana, a javno otvaranje ponuda bilo je 11. srpnja te godine.
Moglo se natjecati za devet zemljišta od kojih su tri u Momjanu. Cijena kvadrata na jednom zemljištu bila je 12,4 eura, dok je na druga dva, koja su i prostorno jedno uz drugo, početna cijena bila 9,10 eura po kvadratu. Jedno od tih zemljišta, veličine 358 kvadrata, kupio je Mile Kekin ponudivši cijenu od 25 tisuća kuna, nešto više od početne cijene od 24.010 kuna.
Valja napomenuti i da je Grad Buje te 2018. godine objavio šest oglasa za prodaju nekretnina u svome vlasništvu, tako da prodaja Mili Kekinu nije bila izdvojen slučaj.
Grad Buje je u Službenim novinama 28. kolovoza, između ostalog, objavio je i da je gradonačelnik prihvatio najpovoljnije ponude, a ona Mile Kekina iznosila je 25 tisuća kuna. Na tom natječaju Kekin je za navedeni iznos kupio, kako se navodi, katastarsku česticu broj 18 zgr. u 82/187 dijela i katastarsku česticu 19/1 u 276/1008 dijela u katastarskoj općini Momjan – ukupne veličine 358 kvadrata. Kada se ukupna cijena podijeli s kvadratima i tečajem eura, dobije se cijena od 9,44 eura po metru kvadratnom.
Što je Grad Buje prodao Kekinima?
S obzirom da su sadašnje katastarske čestice drugačije od onih 2018. godine te da su se prodavali dijelovi tadašnjih čestica, od gradonačelnika Buja Fabrizija Vižitina tražili smo da nam dostavi dokaz koje dijelove je Grad prodao Kekinu.
Vižitin nam je poslao situaciju posebnih jedinica na katastarskoj čestici 19/1 i 18 zgr. koju je za grad Buje u svibnju 2018. godine, oko mjesec dana prije objave natječaja, izradio Geodetski ured Mataija iz Umaga. U tom dokumentu se vide dijelovi koje je Kekinu prodao grad – 276 kvadrata na tadašnjoj čestici 19/1 i 82 kvadrata na tadašnjoj čestici 18. zgr. Čestice su se nalazile odmah pokraj one za koju su ranije Kekini sklopili predugovor s privatnom vlasnicom.
Grad je bio jedini vlasnik zemljišta koje je prodao Kekinima
Vižitin nam je precizirao i kako je u međuvremenu dodatno provjerio sve podatke te da zapravo nije bila točna njegova izjava u Novom listu, u tekstu objavljenom 16. prosinca, da je Kekinima “Grad Buje prodao dvije čestice 2018. godine, s tim da smo u jednoj imali udio od 20 posto vlasništva, a u drugoj 40 posto. Dakle, nismo bili stopostotni vlasnici”.
Vižitin sada navodi da je Grad bio stopostotni vlasnik na česticama koje su prodane Kekinu. Da je to točno dokazuje i elaborat o procijenjenoj vrijednosti nekretnine koju je naručio Grad Buje u kojem stoji da su bili jedini vlasnici na staroj čestici 19/1.
Uz to, da je Buje bilo jedini vlasnik pokazuju i podaci na portalu oss.uredjenazemlja.hr. Naime, dvije čestice pokraj Kekinovih, broj 19/2 i 19/2 još su uvijek u stopostotnom vlasništvu Grada Buja.
Zašto je umanjena cijena kvadrata na gradskom zemljištu?
Možemo je u svojem priopćenju naveo da su se Kekini javili “za kupovinu 358 metara kvadratnih zemljišta nepristupačnog i strmog terena”. Gradonačelnika Buja pitali smo zašto je početna cijena u natječaju bila toliko niska, a on nam je objasnio kako je ona određena na temelju Elaborata o procijenjenoj vrijednosti nekretnine koju je izradila tvrtka Tectum d.o.o. Ta je tvrtka za Grad Buje procijenila vrijednost tadašnje katastarske čestice broj 19/1. U elaboratu se navodi da je to livada ukupne površine 1008 kvadrata u vlasništvu Grada Buja. Kao što smo ranije naveli, Grad je Kekinu prodao samo dio te čestice – 276 kvadrata.
U elaboratu se navodi da je zemljište u građevinskom području ograđeno s tri strane i da nema direktan prilaz već preko drugih parcela, da se nalazi na blagoj kosini i nema izvedene priključke za vodu, kanalizaciju i struju. Kao tržišna vrijednost zemljišta u elaboratu se navodi 15 eura za metar kvadratni što bi za cijelu parcelu od 1008 kvadrata iznosilo 15 120 eura. No, procjenitelji su vrijednost zemljišta umanjili za 15 posto zbog infrastrukture, dodatnih 5 posto zbog kosine te još 5 posto zbog posebnih uvjeta, a krajnji koeficijent promjene cijene iznosio je 65 posto. Na temelju toga izračunato je da je cijena za zemljište 9,10 eura po kvadratu, kolika je i bila cijena na natječaju.
Iako smo gradonačelnika Buja pitali kada je ta procjena cijene napravljena, on nam do objave teksta tu informaciju nije rekao.
Znači, Kekin nije za 25 tisuća kuna došao do parcele koja sada ima 412 kvadrata. Cijena koju je Kekin platio za parcelu privatne korisnice iznosila je 110 tisuća kuna, a za gradsko zemljište još 25 tisuća kuna, što je ukupno 135 tisuća kuna. U prosjeku bi to bilo 44 eura za kvadrat zemljišta. Prema izvještaju Istarske županije za 2018. godinu, prosječna cijena građevinskog zemljišta u Gradu Buje te je godine bila 262 kune po metru kvadratnom, što je po srednjem tečaju HNB-a za zadnji dan te godine oko 35 eura po kvadratu.
Što piše u vlastovnici Kekinovih?
“Možemovska narikača Kekin, sve poznatija po urnebesnom kmečanju nakon Milutinove kave s ‘nogometašem’ Nikicom Jelavićem, u imovinskoj kartici navodi da je do atraktivne nekretnine u Istri došla (između ostaloga) kreditom, iako je Milutin još 2018. iz džepa izvadio keš, a ona se u vlastovnicu upisala 10. lipnja 2022 godine. Na nekadašnju kućicu i štalicu spojena je u međuvremenu još jedna nekretnina”, navodi Bujanec u svom statusu.
Bujanec u statusu točno navodi da se Ivana Kekin u vlastovnicu na tom zemljištu upisala 2022. godine. No, Bujanec netočno navodi da je “na nekadašnju kućicu i štalicu spojena u međuvremenu još jedna nekretnina”. Povijesni prikaz izvatka iz zemljišne knjige pokazuje da je na čestici 23/1, koju su Kekini kupili od privatne korisnice, bila upisana kuća, štala i dvorište. Kada Kekini kupuju tu parcelu, ali i dijelove dvije parcele od grada, ta čestica je preimenovana u 2106. Na njoj je sada upisana kuća od 122 kvadratna metra, bazen od 35 i dvorište veličine 255 metara kvadratnih, što je ukupno 412 kvadrata. Stoga, nije točno da je na kućicu i štalicu spojena još jedna nekretnina jer se sada tamo nalazi kuća s bazenom i dvorištem.
Kekin je kredit za kuću navela u imovinskoj kartici 2021.
Kada smo prije 12 dana pisali o izgradnji Kekinove vile u Momjanu, naveli smo da je Ivana Kekin u svoju prvu imovinsku karticu u listopadu 2021. godine upisala vikendicu s pripadajućim zemljištem u Momjanu površine 412 kvadratnih metara, a procijenjena vrijednost bila je 2,25 milijuna kuna. U napomeni je objasnila da se “radi o terenu veličine 412,00 m2, na kojem je trenutno upisana građevina veličine 43,00 m2, no u naravi se nalazi kuća u izgradnji veličine 171,00 m2 – koja radi toga što nije dovršena nije upisana u svoj naravnoj veličini”. Napisala je da je to nekretnina bračnog druga, a da je stečena “kupnjom iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada, kupnjom od samostalne djelatnosti i zaduženjem kod banke (Kredit)”. U toj je imovinskoj kartici naveden kredit podignut 2019. godine u Privrednoj banci Zagreb s početnim iznosom glavnice od 1 120 000 kuna s kamatnom stopom 2,10 posto, iznosom mjesečnog anuiteta od 6 300 kuna i rokom vraćanja od 216 mjeseci, odnosno 18 godina.
Kako nam je objasnila Kekin, a tako je navela i u imovinskoj kartici, kredit od 150 tisuća eura podigli su 2019. godine, a nižu kamatu je dobila zbog članstva u Hrvatskoj liječničkoj komori.
“Mi smo 2019. godine digli kredit od 150 tisuća eura. Digla sam ga u Privrednoj banci Zagreb kao članica Hrvatske liječničke komore. Liječnička komora tada je imala dogovor, ne znam ima li i sada, s Privrednom bankom Zagreb. Zbog toga sam prešla iz druge banke u Privrednu banku jer sam tada dobila vrlo povoljnu, mislim 2,1 kamatu za taj kredit”, kazala je Kekin.
U imovinskoj kartici iz svibnja 2022. godine, od ranije navedenih podataka, Kekin mijenja samo kreditne obveze. Tada navodi kredit u Privrednoj banci Zagreb s početnim iznosom glavnice od 1 316 000 kuna podignut 2022. godine s kamatom 2,15 posto, 6 641 kuna mjesečne rate i rokom otplate od 245 mjeseci.
Kekin nam je pojasnila kako je došlo do ove promjene vezane za nestanak kredita iz 2019. te pojavu većeg kredita iz 2022. godine. “2019. godine dižem taj kredit od 150 tisuća eura, no onda 2022. godine tražimo još 40 tisuća eura jer kako smo gradili tu kuću, troškovi su skočili i tada dižemo još 40 tisuća eura s time da smo ranije otplatili 20-ak tisuća eura”, kazala nam je Kekin te dodala kako su taj kredit dignuli isključivo za gradnju kuće u Momjanu. Vraćanje kredita garantirali su i založnim pravom na svoj stan u Zagrebu, što se vidi u zemljišno-knjižnom ulošku.
Kekin nam je kazala i da su taj stan u Zagrebu kupili putem kredita koji je u Zagrebačkoj banci podigla 2011. godine, a zatvorili su ga 2017. godine kada je njezin suprug prodao naslijeđenu kuću u zagrebačkom naselju Gajnice.
Zaključno, Velimir Bujanec u svojem statusu netočno piše da je Grad Buje Mili Kekinu prodao zemljište od 412 kvadrata za 25 tisuća kuna. Grad Buje je Kekinu za 25 tisuća kuna prodao 358 kvadrata gradskog zemljišta, dok je ostatak do 412 kvadrata Mile Kekin platio 110 tisuća kuna privatnoj vlasnici zemljišta. Netočno je, dakle, da su Kekini od štale do vile došli za 25 tisuća kuna. Kupnju ukupnog zemljišta platili su 135 tisuća kuna. Kako bi izgradili kuću s bazenom podigli su kredit od 190 tisuća eura.