Razotkriveno

Izraelski radio “Voice of Israel” nije na X-u pisao o Ivani Kekin. Zadnji radio toga imena ugašen je 2017. godine

Profil za koji se tvrdi da je izraelski medij piše o Ivani Kekin kao radikalno lijevoj političarki i naziva ju podržavateljicom Hamasa.
Foto: Pixabay

Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo!, Ivana Kekin, proteklih je dana na svim naslovnicama domaćih medija. Pročešljavaju se njene imovinske kartice i zemljišne knjige, a detalji o neobičnim susretima njenog supruga gotovo da se prate u live prijenosu. No, taman kad smo pomislili da je dosegnula maksimum vidljivosti na domaćem terenu, stiže iznenađenje: navodno se o njoj piše i u Izraelu.

Radikalna krajnje lijeva Ivana Kekin, hrvatska saborska zastupnica, članica radikalne političke stranke ‘Možemo’ koja je zajedno s Majom Sever, urednicom nacionalne televizije HRT organizirala antiizraelske prosvjede prije 16 dana, sada se suočava s istragom državnog odvjetnika u vezi s pranjem novca“, sadržaj je posta na X-u koji je 16. prosinca objavio Voice of Israel (arhiviran ovdje).

Screenshot/X

Do objave ovog teksta post je imao preko 20 tisuća prikaza, a podijeljen je preko 70 puta. S te se platforme preselio i na Facebook na kojem se šire snimke zaslona objave s X-profila Voice of Israel. Taj su profil, odnosno medij kojeg on navodno predstavlja, domaći korisnici nazvali “uglednim”.

Hrvatski lijevi ultraradikali prepoznati i u svijetu
Ugledni ‘Voice of Israel’ detektirao je hrvatske ultra ljevičarske radikale, i posvetio im objavu. Izgleda kako nas predsjednik države jedini ne bruka po svijetu, ima tih spodoba još“, stoji u opisu screenshota koji je korisnik Facebooka objavio 18. prosinca 2024. godine.

Situacija na koju se referira post na X-u (istraga o “pranju novca”) odnosi se na neslužbene informacije o tome da je DORH pokrenuo izvide oko kupovine zemljišta Ivane Kekin u Istri. No, navodnom izraelskom mediju više su u fokusu pro-palestinski stavovi ove političarke.

Screenshot/X

I dok je točno je da među vanjskopolitičkim prioritetima Ivane Kekin stoji priznanje Palestine – o čemu je Voice of Israel također pisao na X-u –pitanje je koliko bi zaista jednom izraelskom mediju to mogla biti vruća tema. Je li predsjednička kandidatkinja kojoj se čak ni ne predviđa ulazak u potencijalni drugi krug izbora toliko važna osoba za jedan “ugledni” izraelski medij?

Istražili smo kako se u moru izraelskih vijesti o ratovima na više fronti i unutrašnjim političkim krizama, pronašlo mjesto i za hrvatsku političarku.

Glasovi Izraela davno utišali

Za početak, unijeli smo sadržaj posta s X-a u internetsku tražilicu i nismo pronašli niti jedan strani medij koji je o tome izvijestio. Također, pretraga prema ključnim riječima ukazuje na to da se na internetskoj stranici Voice of Israel (Glas Izraela) nije nalazio sadržaj u kojem se spominje Kekin.

Na stranici voiceofisrael.com trenutačno se ne nalazi nikakav medijski sadržaj nego – webshop preko kojeg se može kupiti steroide. Doduše, kada je stranica prije deset godina arhivirana, tada je još bilo aktualno sučelje online radija Voice of Israel.

Screenshot/voiceofisrael.com

U potrazi za potvrdom dobre reputacije spomenutog medija naišli smo na podatak da on više ni ne postoji. Zapravo, postojala su dva radija koja odgovaraju tom imenu, jedan s engleskim nazivom “Voice of Israel”, drugi s hebrejskim “Kol Yisrael”.

Kol Israel bio je javni radio, a zatvoren je 2017. godine u sklopu reforme izraelskog javnog emitiranja. Drugi radio Voice of Israel počeo je s emitiranjem 2014. godine i opstao samo godinu dana. Zbog nedostatka novca, prestao je s radom u kolovozu 2015. godine. Zadnje objave na službenim društvenim mrežama, Facebooku i Twitteru, imao je 2015. godine.

Uz to, slali smo upit na e-mail adresu koju smo pronašli na Facebook stranici Voice of Israel, kako bismo provjerili jesu li se bavili Ivanom Kekin, ali nam je javljeno da poruka ne može biti isporučena.

Stil koji priliči “uglednom” mediju

Profil na platformi X s kojeg dolaze aktualni postovi o Kekin kreiran je u listopadu 2023. godine. Taj profil koji se identificira kao “Voice of Israel” s lokacije “Holon” prati 259 drugih profila, a ima 305 pratitelja. Usporedbe radi, engleski kanal Voice of Israela na Twitteru prati preko 2 400 korisnika.

U tih nešto više od godinu dana, koliko i traje rat koji Izrael vodi protiv Palestinaca u Gazi, profil Voice of Israel objavljivao je i prenosio raznorazne sadržaje: medijske napise, memeove, snimke s terena, objave izraelskih političara.

Na prvi pogled se čini da se zaista radi ili o korisniku iz Izraela ili pratitelju/podržavatelju Izraela iz inozemstva jer je glavnina tih sadržaja na engleskom jeziku, kao i oni koji su napisani o Kekin.

Ipak, u nekoliko objava i interakcija dolazi do neobične promjene jezika i stila. Još u lipnju prošle godine taj je profil “propričao” na našem jeziku, kada se uključio u diskusiju vezanu uz situaciju u Bosni i Hercegovini. Tada je napisao jednom korisniku: “Bosnjacki ugostitelji povlace Coca Colu i sve proizvode povezane s Israelom iz svojih lokala. Ako ovo nije Antisemitizam onda ne znam što jeste”.

Screenshot/X

U ožujku ove godine ušao je u prepisku vezanu uz europarlamentarku Željanu Zovko. Nadovezao se na objavu korisnika koji je pisao kako ga je Zovko blokirala na X-u, dodavši: “I mene je blokirala a ja sam je cak hvalio, valjda sam i ja na pravoj strani”. U lipnju je u drugu, nepovezanu, raspravu uletio s komentarom: “Ne pricajte gluposti pametnjakovici”.

Ovakav način izražavanja – pisanje na hrvatskom jeziku, korištenje prvog lica jednine (muški rod) i veoma neformalan, rubno nepristojan način obraćanja zajednici na X-u – teško da bi si mogao dozvoliti “ugledan” svjetski medij. Sve to upućuje na činjenicu da se netko tko dobro poznaje situaciju na terenu (Hrvatska i regija) lažno predstavlja kao nepostojeći izraelski medij.

Optužuje Možemo! za antisemitizam i podršku Hamasu

Pretragom objava ovog korisničkog profila uočili smo da se u ovih godinu dana dosta posvetio zeleno-lijevoj stranci Možemo!, koju pak naziva “radikalno lijevom“.

Screenshot/X

Za prosvjede podrške Palestini i stanovništvu Pojasa Gaze koji su se održavali unazad godinu dana neutemeljeno je tvrdio da ga organizira Možemo! (a uz njih novinarka Maja Sever i Milorad Pupovac, vođa SDSS-a) te da su prosvjedi organizirani u znak podrške islamistima iz Hamasa.

U stvarnosti, prosvjedne aktivnosti za Palestinu bile su izražavanje podrške tom narodu i poziv na prekid vatre, a organizirala ih je neformalna skupina Inicijativa za slobodnu Palestinu.

Posljednji prosvjed Marš solidarnosti za Palestinu, koji je posjetilo tisuću ljudi, organiziralo je nekoliko skupina: Mreža antifašistkinja Zagreb, Inicijativa za slobodnu Palestinu, Studentice za Palestinu, Centar za mirovne studije, Štrajk za Gasu, Inicijativu za akademsku solidarnost i epistemičku pravdu i Zagreb grad-utočište. Niti jedna od njih nije politička partija.

Iako Možemo! u posljednje vrijeme više govori o situaciji u Palestini, posebice u vrijeme predizborne kampanje gdje se priznanje Palestine stavlja u okvir budućih vanjskopolitičkih poteza predsjednika, ranije su bili kritizirani (1, 2) zbog spore reakcije i nedovoljno konkretnih akcija. Kako su pisale Novosti u ožujku, “nitko iz vrha te i ostalih lijevih parlamentarnih stranaka nije ukazao na prosvjedu u Zagrebu na kojem se tražilo zaustavljanje kopnenog napada na grad Rafu”.

U svakom slučaju, stavove o palestinskom pitanju vrha stranke Možemo!, kakvi god oni bili, nije pokrio Voice of Israel.

Zaključno, o Ivani Kekin nije pisao "ugledni" izraelski medij. Naime, dva medija koji nose ime Glas Izraela više ni ne emitiraju u toj zemlji.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.