Pod povećalom

Matica hrvatska krši Zakon o javnoj nabavi. Ministarstvo ih odbija kazniti

Faktograf je lani u srpnju upoznao Ministarstvo gospodarstva da Matica nema ustrojen i javno dostupan Registar ugovora. Do nadzora nije došlo, ali su se nakon upita Faktografa dokumenti pojavili na stranici.
foto Dario Grzelj

Uz veliku pompu početkom srpnja prošle godine u dvorištu Matice hrvatske svečano je otkrivena mramorna ploča. Na njoj je uklesano kako je Matica izradila i predložila Vladi da se donese Zakon o hrvatskom jeziku kojeg je potom 26. siječnja 2024. izglasao Hrvatski sabor. Kako nas je tada zanimalo koliko je ta ploča koštala, probali smo taj podatak pronaći u Registru ugovora o javnoj nabavi. Naime, Matica se mora pridržavati Zakona o javnoj nabavi (ZJN), a on propisuje da se svaki sklopljeni ugovor između obveznika i odabranog ponuditelja, a čija je procijenjena vrijednost jednaka ili veća od 2 650 eura, mora unijeti u Registar ugovora.

Njega obvezno ustrojava svaki naručitelj, javni i sektorski, najkasnije u roku od 30 dana od dana sklapanja prvog ugovora ili okvirnog sporazuma. Tijekom proračunske ili poslovne godine, naručitelj je obvezan ažurirati Registar ugovora prema potrebi, a najmanje jedanput u šest mjeseci. Prema Zakonu, Registar mora biti unesen u Elektronički oglasnik javne nabave te biti dostupan i na službenim internetskim stranicama naručitelja. Na tim stranicama mora biti dostupan i Plan nabave.

Na kraju je ispalo da je spomen-ploča bila donacija, odnosno da nije nabavljena putem javnog natječaja.

Matica hrvatska postavila spomen-ploču Zakonu o hrvatskom jeziku kojeg je sama nedavno predložila

No budući da tada, 3. srpnja 2024., na internetskim stranicama Matice nismo pronašli ni Registar ugovora niti Planove nabave (tadašnja stranica je arhivirana ovdje), s time smo upoznali Ministarstvo gospodarstva. Ono je nadležno za utvrđivanje prekršajnih odredbi iz ZJN-a. Prema njima, ako se naručitelj, pravna osoba, ne pridržava obveze objave Registra ugovora ili plana nabave te svih promjena na internetskim stranicama, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 1 320 do 13 270 eura. Kazna je predviđena i za odgovornu osobu u pravnoj osobi ili odgovornu osobu u državnom tijelu ili u jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave u iznosu od 660 do 2 650 eura.

Ministarstvo mjesecima provodi nadzor

Već idući dan, 4. srpnja 2024., iz ministarstva koje vodi kadar Domovinskog pokreta, Ante Šušnjar, odgovorili su nam kako će na temelju našeg zahtjeva provesti upravni nadzor te nas potom obavijestiti o rezultatima. Prolazili su mjeseci, a rezultata jednostavno i brzo provedivog nadzora nije bilo. Stoga smo se 12. rujna ponovno obratili Ministarstvu. Tada su nam odgovorili da je upravni nadzor u tijeku te nas ponovno podsjetili da će nas obavijestiti o ishodu.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Ministarstvu smo se opet javili 11. prosinca. Odgovorili su da je nadzor u “završnoj fazi” te još jednom istaknuli “da ćemo ishodu nadzora biti odmah obaviješteni”. Kako se ta “završna faza” očito otegnula, tri mjeseca kasnije, točnije 10. ožujka ove godine, ponovno smo poslali upit Ministarstvu. Do objave ovog teksta na njega nismo dobili odgovor.

Stranica Internet archive, koja povremeno sprema ranije verzije internetskih stranica, dokazuje da lani na stranicama Matice sve do listopada (kada je Internet archive spremio zadnji screenshot te stranice za tu godinu) nije bilo Registra ugovora. Zanimljivo, nekada nakon tog datuma, a nakon naša dva upita Ministarstvu, na stranicama Matice odjednom je ipak osvanuo Registar ugovora, opis zašto ga moraju imati te linkovi na mjesta na kojima se nalazi, uključujući i Elektronički oglasnik javne nabave (EOJN).

Odjeljak o Registru ugovora kao i poveznice dodane su na stranicu Matice tek nakon što je Faktograf kontaktirao Ministarstvo gospodarstva

Jasna indicija da je tu objavu potaknuo upit Faktografa je i ta da Internet archive pokazuje kako Matica i ranijih godina, točnije od 2019., na svojim stranicama nije imala objavljen Registar ugovora, ali niti Planove nabave (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Do te godine, pokazuje internetska arhiva, Matica je online ipak imala (iako zastarjele) Registre ugovora i Planove nabave (1, 2, 3)

Čelnik Matice figurirao je kao HDZ-ov kandidat za predsjednika RH

Inače, uz to što Registar ugovora moraju objaviti na svojim stranicama, obveznici javne nabave moraju ga voditi i na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave. Tu je jasno vidljivo da je Matica tek djelomično ispunila tu svoju obvezu. Od 16 dodijeljnih ugovora koje su morali unijeti u EOJN, vidljivo je da su ih lani ubacili tek sedam – i to sve odjednom tek na dan 7. studenoga (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) – iako su ugovori potpisani u veljači, travnju i svibnju.

Sustav otkriva i da su preostalih devet (potpisanih lani u siječnju, srpnju i listopadu) unijeli u sustav EOJN-a tek 14. ožujka ove godine (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) – četiri dana nakon našeg zadnjeg upita Ministarstvu gospodarstva.

Kako smo naglasili na početku teksta, prema Zakonu o javnoj nabavi, naručitelj je obvezan ažurirati Registar ugovora prema potrebi, a najmanje jedanput u šest mjeseci. Uz to, Registar ugovora koji su objavili na svojim web stranicama sadržava tek sedam ugovora, iako ih je, temeljem vrijednosti nabave veće od 2 650 eura (kako to propisuje ZOJN) u njega trebalo biti uneseno još osam.

Ništa manje bitna je i činjenica da je kada se ode na stariju verziju EOJN-a (koja je bila aktivna do 1. siječnja 2024.) vidljivo da u razdoblju od listopada 2018. godine pa do 1. siječnja prošle godine iz Matice u tamo dostupan Registar ugovora nisu unijeli niti jedan ugovor.

Stara verzija Elektroničkog oglasnika javne nabave (na kojoj su obveznici objavljivali natječaje i ostale potrebne podatke do 1. siječnja 2024.) pokazuje da iz Matice u Registar ugovora od 2018. godine nije unosila podatke o sklopljenim ugovorima iako im je to obveza

Iz Matice nisu odgovorili Faktografu

Dakle, izuzev djelomično ispunjene obveze unosa ugovora u Registar dostupan na EOJN-u lani, Matica je svih ovih godina očito kršila Zakon o javnoj nabavi ne objavljujući na svojim stranicama ni Registre ugovore ni Planove nabave.

Faktograf je oko ove teme kontaktirao Maticu hrvatsku. Do objave teksta nije nam stigao odgovor.

U svakom slučaju porazno je da Šušnjarovom ministarstvu nije bilo dovoljno devet mjeseci da utvrde nešto što se, i iz javno dostupnih podataka, može utvrditi u manje od 10 minuta te da zbog netransparentnosti potencijalno kazne odgovorne i o tome obavijeste javnost.

Predsjednik Matice hrvatske je od 2018. godine bio kroatist Stipe Botica, a 2021. godine ga je na toj poziciji naslijedio književnik Miro Gavran. Potonji se lani neslužbeno spominjao kao mogući HDZ-ov kandidat za predsjednika Republike.

Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na info@faktograf.hr ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.

Postavke privatnostiPostavke privatnosti