Društvenim mrežama širi se snimka koja navodno prikazuje predaju ukrajinskih trupa u regiji Kursk, na zapadu Rusije. Taj je teritorij Ukrajina osvojila u kolovozu 2024. godine, ali je nedavna ruska protuofenziva vratila veliki dio ovog teritorija i ukrajinske snage navodno se povlače.
“Kursk: masovna predaja Ukrajinaca Rusima ,ljudi donili pametnu odluku“, dio je posta objavljenog 10. ožujka 2025. godine (arhiviran ovdje).

Između ostalog, post sadrži kratki video (u trajanju od pola minute) na kojem se vide vojnici koji šeću naseljenim mjestom podignutih ruku, u znak predaje.
Stara snimka
Ubacili smo screenshotove pojedinih segmenta videa u Google Lens, alat koji daje podatke o tome gdje se učitana fotografija još nalazi. Među rezultatima bilo je postova koji su tvrdili isto što i gore citirani korisnik Facebooka, da je snimka nastala nedavno u Kursku.
Međutim, bilo je i rezultata koji su upućivali na to da je riječ o drugoj lokaciji i drugom vremenu – Mariupolju, gradu smještenom na jugoistoku Ukrajine, 2022. godine.
Profil na X-u, Osint Technical, inače poznat po dijeljenju podataka otvorenog tipa povezanih s vojnim i geopolitičkim događajima, objavio je tu snimku 4. travnja 2022. godine. “Prva velika predaja ukrajinskih snaga u Mariupolju, navodno 267 marinaca”, stoji u opisu.
Video je tih dana objavljen i na YouTubeu, odnosno kao duža verzija snimke o navodnoj predaji, uz opis: “Mariupolj. Vojska Narodne Republike Donjeck zarobila je 268 ukrajinskih marinaca tijekom specijalne operacije na lijevoj obali, industrijskoj zoni Mariupolja. Marinci su se predali s rukama u zraku”.
Prema izjavama ruskih dužnosnika, u to se vrijeme preko tisuću ukrajinskih vojnika predalo u opkoljenoj luci Mariupolj. Rusija je preuzela potpunu kontrolu nad Mariupoljem u svibnju 2022. godine, nakon tromjesečne opsade. Ukrajinska strana tada je odbacivala navode o predaji, a pojavile su se i sumnje u autentičnost snimki predaje.
Faktograf redovito prati dezinformacije o ratu u Ukrajini, pri čemu su sadržaji poput ovog videa česta pojava. Naišli smo u više navrata na snimke koje se predstavljaju kao autentične, a zapravo su ili starijeg datuma, ili nastale na drugom mjestu ili čak plod digitalne obrade. Ove dezinformacije dolaze iz različitih izvora, uključujući državne aktere, kampanje na društvenim mrežama i propagandne medije.
Zaključno, snimka koja kruži društvenim mrežama za koju se tvrdi da pokazuje trenutnu situaciju u Kursku, ne odgovara opisu. Radi se o snimci koja cirkulira internetom još od 2022. godine i, po svemu sudeći, vezana je uz opsadu Mariupolja.