Portali grupacije Motus Media (Dnevno.hr i Zagreb.info) u srijedu, 24. lipnja, ujutro objavili su svjedočanstvo anonimnog navijača hrvatske nogometne reprezentacije koji je tvrdio da je zbog postavljanja neprijavljene velike hrvatske zastave kod Trga bana Jelačića, tijekom utakmice Vatrenih protiv Engleske, dobio kaznu od 570 eura. Ključne dijelove izvornog članka tih portala, jer su ih oni naknadno mijenjali, prenio je i portal Epoha (arhivirano ovdje).
“Na Trgu bana Josipa Jelačića ovih dana bila je razvijena velika hrvatska zastava koju su nosili okupljeni navijači. Upravo je jedan od Zagrepčana ovom prilikom ispričao kako je, u samo tri dana dobio kaznu od čak 570 eura zbog neprijavljene zastave na javnoj površini. Osim toga, jasno je objasnio da ga je iznos kazne neugodno iznenadio. Na pitanje smatra li da je takva odluka opravdana, odgovorio je kratko: ‘To meni nije normalno’.
Prema njegovim riječima, zastava je bila postavljena na Trgu bana Jelačića, no zbog promjene vremena navijači su se kasnije premjestili. Posebno ga je, kaže, iznenadila brzina kojom je kazna stigla. ‘Ja sam već u petak dobio. Znači u roku dva dana”
Dodao je kako je isprva mislio da je u pitanju obično upozorenje bez većih posljedica. ‘Ja sam se čudio. Ja sam mislio da se ja mogu očitovat. Ne, ništa, to je to’. Gospodin tvrdi da je zastava bila njegovo privatno vlasništvo te da ju nije nosila organizirana skupina navijača. “To nije ona skupina nosila. To je nosilo mojih pet-šest ljudi. Ostalo su ljudi koji su bili u prolazu sad, padala je kiša, tu su se našli”, prenio je tada portal Epoha izvorni članak portala Zagreb.info.
Prvo je kaznu napisala – policija
Društvenim mrežama ubrzo se proširila originalna fotografija koju je stavio portal Zagreb.info promovirajući svoj tekst s naslovom: “Razvili hrvatsku zastavu na Trgu, policija ekspresno reagirala: Dočekala ih ogromna kazna”. Cijeli izvorni tekst portala objavljen je na Facebook profilu “Anonimne vijesti” (arhivirano ovdje) koji na kraju navodi da je Zagreb.info uklonio taj članak te posumnjao da se radi o medijskoj cenzuri.
“Na Trgu bana Josipa Jelačića ovih dana bila je razvijena velika hrvatska zastava koju su nosili okupljeni navijači. Upravo nam je jedan od Zagrepčana ovom prilikom ispričao kako je, u samo tri dana dobio kaznu od čak 570 eura zbog neprijavljene zastave na javnoj površini. Osim toga, jasno nam je objasnio da ga je iznos kazne neugodno iznenadio. Na pitanje smatra li da je takva odluka opravdana, odgovorio je kratko: ‘To meni nije normalno’.
Prema njegovim riječima, zastava je bila postavljena na Trgu bana Jelačića, no zbog promjene vremena navijači su se kasnije premjestili. Posebno ga je, kaže, iznenadila brzina kojom je kazna stigla. “Ja sam već u petak dobio. Znači u roku dva dana. Dodao je kako je isprva mislio da je u pitanju obično upozorenje bez većih posljedica. ‘Ja sam se čudio. Ja sam mislio da se ja mogu očitovat. Ne, ništa, to je to’.
Gospodin tvrdi da je zastava bila njegovo privatno vlasništvo te da ju nije nosila organizirana skupina navijača. ‘To nije ona skupina nosila. To je nosilo mojih pet-šest ljudi. Ostalo su ljudi koji su bili u prolazu sad, padala je kiša, tu su se našli”. Objasnio je i kako su se okupili kako bi navijali za Hrvatsku ‘Mi smo se veselili, normalno, to nam je bio cilj”, rekao je. Na pitanje je li zastavu platio vlastitim novcem, odgovorio je potvrdno. ‘Jesam, ja sam je platio'”, navodilo se u izvornoj vijesti.
No najvjerojatnije se nije radilo o cenzuri u grupaciji Motus Media, nego činjenici da su institucije, nakon postavljenih pitanja novinara, demantirale navode iz članka. Kao što se vidi u naslovu, Zagreb.info je prvo krivnju za pisanje kazne adresirao na policiju, iako u članku nisu naveli da im je sugovornik rekao da su mu baš policajci napisali kaznu.
Taj se članak odmah počeo masovno dijeliti na Facebooku, pa je tako jedan korisnik napisao da to predstavlja “povratak u jugoslavenski komunizam” (arhivirano ovdje): “Na Trgu bana Josipa Jelačića, povodom nogometne utakmice, razvijena je velika hrvatska zastava koju su nosili okupljeni navijači. Iz potpuno nerazumljivog razloga intervenirala je policija, naložila uklanjanje zastave, a već tri dana kasnije vlasnik zastave je kažnjen s čak 570 € zbog isticanja neprijavljene zastave na javnoj površini… Ovaj će događaj ostati zabilježen kao simbol sunovrata hrvatskog suvereniteta te kao primjer potpuno nerazumnog postupanja hrvatske policije prema vlastitom narodu“. Taj isti korisnik je drugoga dana napisao novi status u kojem je kritizirao portal Zagreb.info, nakon što su krivnju za pisanje kazne prebacili s policije na komunalce.
“Na tragu jučerašnje objave evo i opet zašto je nužno i neodgodivo donošenje Rezolucije o osudi partizanskog tj. komunističkog iliti današnjeg potomka antifa totalitarnog sustava. Navijač u Zagrebu novčano kažnjen zbog hrvatske zastave. Do sada niti jedan građanin nije kažnjen zbog jugoslavenske petokrake nedavno u Zagrebu niti Kumrovcu. Dokle više budemo dragi saborski zastupnici tolerirali u Hrvatskoj ovo???”, napisala je druga korisnica i podijelila članak s Dnevno.hr (arhivirano ovdje). Samo tog prvog dana kada je članak objavljen našli smo desetak objava koje su problematizirale pisanje kazne muškarcu zbog hrvatske zastave.
Policija demantirala da je napisala kaznu
Kada je objavljen članak, a u njemu je bilo navedeno i da je Zagreb.info poslao upit policij. I Faktograf je poslao upit zagrebačkoj Policijskoj upravi jer smo željeli utvrditi tko je i zašto kaznio muškarca. Odgovor policije prenosimo u cijelosti:
“Obavještavamo Vas da policijski službenici I. policijske postaje Zagreb nisu postupali po navedenom. Možemo pretpostaviti da su u konkretnom slučaju eventualno postupali komunalni redari Sektora za komunalno i prometno redarstvo Grada Zagreba u čijoj je nadležnosti nadzor nad korištenjem površina javne namjene.
Kada je stigao odgovor policije, Zagreb.info je promijenio naslov pa su za pisanje kazne okrivili “komunalce”, kao što se može vidjeti u njihovoj objavi na Facebooku (arhivirano ovdje). S obzirom da je u Hrvatskoj široko uvriježeno mišljenje da svime upravlja politika i političari, tada je u komentarima ispod objava o kažnjavanju na društvenim mrežama fokus s HDZ-ova i Božinovićeva MUP-a pao na Tomaševićevo “možemovsko” Komunalno redarstvo.
Iako policija u svome odgovoru nije decidirano tvrdila da je baš komunalno redarstvo napisalo kaznu već su novinare samo uputili na drugu “adresu” koja bi tu kaznu mogla napisati, s obzirom da je njihova nadležnost nadzor nad korištenjem površina javne namjene, Zagreb.info je, ipak, nakon tog odgovora policije u objavi prebacio odgovornost baš na komunalne redare.
U četvrtak grupama na Facebooku masovno se proširila objava s profila Crona.hr (arhivirano ovdje) u kojoj je stajalo:
“#APSURD U GLAVNOM GRADU HRVATSKE⁉️
ZA KOGA SMO SE MI BORILI⁉️⁉️⁉️
#Na Trgu bana Josipa Jelačiča ovih dana bila je razvijena velika hrvatska zastava koju su nosili okupljeni hrvatski navijači.
Jedan od Zagrepčana ispričao nam je kako je u samo tri dana dobio kaznu od čak 570 eura⁉️⁉️ zbog neprijavljene zastave na javnoj površini⁉️⁉️‼️‼️”.
DP-ov Kukavica zbog kazne u Saboru napao Možemo!
Neprovjerena informacija, a prvotni članak je nastao samo na temelju izjave navodno kažnjenog muškarca, u četvrtak je došla i do saborske govornice. Zastupnik vladajućeg nacionalističkog Domovinskog pokreta taj je navodni događaj iskoristio kako bi zagrebačku zeleno-lijevu vlast platforme Možemo! i SDP-a prikazao antihrvatskom.
“I slučaj prije nekoliko dana u Zagrebu kada je napisana kazna za hrvatsku zastavu koju je napisao komunalni redar Grada Zagreba koji je, znači, očito iz stranke Možemo… Napisana je kazna od 570 eura za hrvatsku zastavu. Pa dokle smo mi došli?! U Vukovaru, u ratno vrijeme, neki su dizali hrvatsku zastavu na vodotoranj i riskirali su svoj život svaki dan da bi došli u situaciju, koliko smo mi tu raspravu rasuli na jednu razinu, da netko danas napiše kaznu za hrvatsku zastavu. Navodno da je uzurpiran prostor, nije najavljeno… Hrvatska zastava da uzurpira prostor? Strašno”, kazao je zastupnik DP-a Ivica Kukavica tijekom slobodnog govora u Saboru.
Kukavica je u svom govoru otišao i korak dalje pa ne samo da je kaznu napisalo Komunalno redarstvo već je znao i da je konkretni redar “očito iz stranke Možemo”. Dijelove tog govora s neutemeljenom informacijom da je kaznu napisao komunalni redar istoga dana prenio je i portal-veterani.info (arhivirano ovdje).
Prijavite se na besplatni tjedni newsletter: FAKTUALNO
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Grad Zagreb demantirao da su komunalni redari napisali kaznu
Gradu Zagrebu i zagrebačkom Komunalnom redarstvu trebalo je nešto više vremena da bi odgovorili na novinarske upite, a prema njihovom odgovoru – niti oni sa 570 eura nisu kaznili muškarca zbog hrvatske zastave. Iz zagrebačke vlasti i Faktografu, a i portalu Zagreb.info, odgovor je stigao u četvrtak popodne.
“Prošle srijede komunalni redari imali su četiri postupanja na Trgu bana Jelačića. Dva postupanja odnosila su se na proširenje terasa ugostiteljskih objekata, a dvije fizičke osobe kažnjene su zbog neovlaštene prodaje na javnoj površini za što je propisana kazna od 100 eura.
Nemamo informaciju da je itko kažnjen zbog korištenja zastave niti nam nije jasno kakav bi to bio komunalni prekršaj. Također, iznos kazne od 570 EUR koji je naveden, ne odgovara kaznama koje komunalni redari mogu izreći fizičkim osobama”, odgovorili su nam iz Odjela za informiranje Ureda gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića.
Sudeći prema odgovoru iz Zagreba, niti komunalno redarstvo nije kaznilo muškarca zbog isticanja velike hrvatske zastave na dan kada su Vatreni igrali protiv Engleza. Nakon što je i Zagreb.info dobio odgovor, u četvrtak navečer su objavili članak s naslovom: “Iz Grada se oglasili o navodnom kažnjavanju zbog zastave: ‘Bilo je četiri postupanja’“. U tom su članku objasnili i kako su došli do prvotne informacije o kazni:
“U noći s utorka na srijedu, kada je Hrvatska ostvarila pobjedu protiv Paname, brojni su Zagrepčani, ali i gosti bili na glavnom gradskom trgu gdje se gledala utakmica. Po završetku utakmice, na terenu smo razgovarali sa sugrađaninom koji nam je rekao kako je zbog razvijene velike hrvatske zastave navodno dobio kaznu od čak 570 eura jer ju nije prijavio”.
Na kraju ostaje nejasno tko je i je li itko napisao kaznu muškarcu, je li možda bio žrtva prevare ili je priču naprosto izmislio. Osim navedenih, policije i Komunalnog redarstva, ne znamo neku drugu službu koja bi u Zagrebu mogla napisati takvu kaznu zbog isticanja zastave na javnoj površini. Novinari Motus medije informaciju su, očito, pustili u javnost samo na temelju jedne izjave anonimnog muškarca kojega su sreli tijekom gledanja utakmice, a onda se ona toliko proširila da su nepotvrđene informacije došle i do saborske govornice gdje je zastupnik Domovinskog pokreta optužio zagrebačku vlast da kažnjava građane zbog isticanja hrvatskih zastava.
Od prve objave svjedočanstva u srijedu pa do objave ovog teksta anonimni navodno kažnjeni muškarac nije se javio niti novinarima Motus medije, a niti nekoj drugoj redakciji kako bi svoje tvrdnje potkrijepio i dokazima, a u tri dana u javnosti se nije pojavio niti dokument kojim bi se dokazalo da ta kazna zaista i postoji.
Zaključno, i policija i Komunalno redarstvo demantirali su informaciju da je u Zagrebu na dan utakmice Hrvatska-Engleska muškarac kažnjen kaznom od 570 eura zbog isticanja hrvatske zastave. Mediji su prvotnu informaciju objavili, najvjerojatnije, samo na temelju izjave anonimnog muškarca bez ikakvog dokaza da je kazna, zaista, i napisana, a potom su institucije demantirale da je kazna napisana.








