“To ćemo vidjeti, kako ćemo naći ta jamstva. Vlada treba pomoći jer se radi o strateškoj tvrtki”, izjavio je premijer u ostavci Tihomir Orešković u razgovoru za RTL.
Bio je to Oreškovićev odgovor na pitanje smije li on kao predsjednik Vlade kojoj je Sabor izglasao nepovjerenje davati Petrokemiji državna jamstva za kredit od 200 milijuna kuna, koliko je firmi iz Kutine potrebno da otplati dugove dobavljačima plina i nastavi s poslovanjem.
Smije li Vlada u ostavci pomoći Petrokemiji?
Oreškovićeve ovlasti u ovom konkretnom slučaju definira članak 5. Zakona o postupku primopredaje vlasti, koji glasi:
“Od dana raspisivanja izbora Vlada ne smije zaključivati ugovore značajnije vrijednosti, osim ukoliko bi nezaključivanje ugovora prouzročilo znatno materijalnu štetu, odnosno ukoliko je zaključivanje ugovora nužno radi ispunjenja međunarodnih obveza Republike Hrvatske, a za poslove za koje se pretpostavlja da će biti okončani do stupanja na dužnost Vlade, nakon provedenih parlamentarnih izbora”.
Kutinska Petrokemija zapošljava nešto manje od 1600 radnika, a Republika Hrvatska, kako stoji u Registru državne imovine, posjeduje većinski paket od čak 79,85 posto dionica ove tvrtke. Mediji su već počeli najavljivati mogućnost stečaja i gašenja proizvodnje zbog nemogućnosti HDZ-a i MOST-a da se dogovore oko rješenja problema (24sata) pa je evidentno da bi neaktivnost Vlade RH doista prouzročila materijalnu štetu za Petrokemiju, a poredno i za državu kao vlasnika tvrtke.
Petrokemija spremljena za privatizaciju
No, i dalje je problematičan Oreškovićev razlog zbog kojeg, prema njegovom sudu, Vlada RH treba pomoći Petrokemiji. Naime, Petrokemija od svibnja ove godine više nije strateška tvrtka, a to je prestala biti upravo zahvaljujući odluci Oreškovićeve vlade. Na telefonskoj sjednici 11. svibnja donesena je odluka kojom su s Popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku skinuti ACI, Croatia Airlines, Luka Rijeka, Croatia banka, Petrokemija, Končar, Podravka i Croatia osiguranje.
Djelomičnu privatizaciju Petrokemije pokrenula je još i bivša Vlada RH. Ponude za dokapitalizaciju predali su Ina i Prvo plinarsko društvo (Poslovni dnevnik), ali Oreškovićeva vlada u svom kratkom i kaotičnom mandatu nije uspjela donijeti nikakvu odluku o eventualnom budućem strateškom partneru kutinske tvrtke (Poslovni dnevnik). Ministar gospodarstva u ostavci Tomislav Panenić najavio je da će rješenje za Petrokemiju biti pronađeno do kraja kolovoza (RTL).