Ocjena točnosti

Petir: Pokrenuli smo postupak za isključenje Beljaka iz HSS-a

Hina / Denis Cerić / ua

“Obavještavam vas da smo mi ovdje pokrenuli postupak za isključenje Beljaka iz HSS-a. Pokrenuli smo i postupak za nadzor vođenja HSS-a jer se pod Beljakom vodi na protuzakonit i protustatutaran način”, izjavila je HSS-ova eurozastupnica Marijana Petir (Televizija N1).

Najveća unutarstranačka protivnica Kreše Beljaka ima pravo biti nezadovoljna radom novog predsjednika HSS-a, kao što može i od nadležnih državnih institucija tražiti ocjenu zakonitosti njegovog rada. No, prema odredbama Statuta HSS-a, na koje se i sama poziva, Petir teško može provesti u djelo svoj plan da Beljaka udalji iz stranke.

Beljak može izbaciti Petir, ali obrnuto – teško

Ovlasti predsjednika HSS-a definirane su člankom 82. stranačkog Statuta, kojim je Beljaku, između ostalog, dana i ovlast da “donosi odluke o privremenom udaljavanju (suspenziji) članova stranke”. Protiv suspendiranih članova se u roku od 30 dana, propisano je 13. člankom Statuta, mora u roku od 30 dana pokrenuti postupak o odgovornosti.

Sudbina suspendiranih članova stranke, među kojima je u ovom trenutku i sama Petir, sada je u rukama stranačkog predsjedništva. Prema članku 79. HSS-ovog Statuta, predsjedništvo stranke “donosi odluke u vezi s isključenjem i po žalbama na temelju ovlasti koje su mu date u posebnim pravilnicima”. Predsjedništvo HSS-a donosi odluke većinom glasova, a da bi te odluke bile pravovaljane dovoljno je da na sjednici sudjeluje natpolovična većina članova predsjedništva.

Drugim riječima, Beljak svoje protivnike može bez problema udaljiti iz stranke, ukoliko u HSS-ovom predsjedništvu drži pod kontrolom većinu glasova. Pobunjeni članovi stranke pod vodstvom Petir morali bi najprije žalbom odgovoriti na svoje suspenzije. Tek ako ih predsjedništvo “oslobodi krivnje” mogu pred stranačkim institucijama pokušati pokrenuti proces Beljakovog opoziva.

Što Beljak pokušava napraviti?

Iz izjave koju je medijima dala Marijana Petir, a koja Beljaku zamjera i da je “skrivao svoju prošlost”, evidentno je na koji bi se način pobunjenička frakcija pokušala riješiti aktualnog predsjednika HSS-a. Jedna od osnova za isključenje članova stranke po provedenom postupku, kako to definira 12. članak Statuta, je i “pravomoćna osuda za kazneno djelo koje ga čini nedostojnim za članstvo u HSS-u”. Beljak je, podsjećamo, i sam priznao da je 1999. na Općinskom sudu u Zagrebu pravomoćno osuđen zbog provaljivanja u automobile.

No, ukoliko Marijana Petir zapravo nema na raspolaganju mehanizme kojima bi ugrozila Beljaka, postavlja se pitanje zbog čega je predsjednik HSS-a neočekivano odlučio svoje izabrane zastupnike staviti u funkciju potvrđivanja Andreja Plenkovića za hrvatskog premijera? Posebno kad se u obzir uzme činjenica da je glavni odbor HSS-a u srpnju ove godine s 87 glasova za, 13 protiv i pet suzdržanih izglasao pristupanje SDP-ovoj Narodnoj koaliciji. Ili je predsjednik HSS-a Beljak u međuvremenu izgubio kontrolu nad članstvom – pa tako i članovima predsjedništva – ili je doista odlučio redefinirati temeljne postulate parlamentarne demokracije idejom da jedna stranka može istovremeno podržavati Vladu i biti konstruktivna oporba u Saboru.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.