Među obećanjima koje je HDZ dao u svom predizbornom programu našla se i najava Jedinstvenog zakona o pravima hrvatskih branitelja.
Ministar branitelja Tomo Medved tvrdio je kako je zakon potreban da bi se objedinila sva bitna statusna i materijalna prava branitelja, koja su se ranije regulirala kroz 250 normativnih dokumenata.
Sabor je 30. studenog 2017. izglasao Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kojim su se braniteljima značajno proširila materijalna prava.
Branitelji su novim zakonom ostvarili nižu granicu za umirovljenje, više iznose mirovina, uvećane osobne i obiteljske invalidnine te veća prava za članove obitelji.
Branitelji su dobili i veće pravo prednosti pri zapošljavanju, negoli je to prije bio slučaj. Jedna od afera izbila je kad je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak poslala pismeni naputak školama po kojem će škole i učenički domovi nezaposlenim braniteljima Domovinskog rata morati davati prednost pri zapošljavanju na mjestu ravnatelja, pozivajući se upravo na novi Zakon o braniteljima koji im daje takvu prednost. Time je izazvala ogorčenost među radnicima u školama, a uzalud je kasnije objašnjavala da se to radi u slučaju da su oba kandidata ili kandidatkinje izjednačene po svojim kvalifikacijama – ostaje zakonska činjenica da imaju prednost.
Uvela se i porezna olakšica za poslodavce koji zaposle djecu smrtno stradalih ili nestalih branitelja. Takvi poslodavci će morati plaćati samo doprinose za mirovinsko.
Novim zakonom uvela se i naknada za nezaposlene branitelje i njihove obitelji, koja zamjenjuje nekadašnju opskrbninu, a iznos naknade ovisi o broju dana provedenih u ratu. Djeca nezaposlenih branitelja imaju pravo na školski topli obrok. Djeca branitelja ostvarivat će i dodatne prednosti u odnosu na prethodni zakon kada su u pitanju prava na smještaj u učeničke i studentske domove.
Najveću fiskalnu buru podigla je odredba o izjednačavanju mirovinskih prava branitelja i pripadnika HVO-a, vojne formacije koju je u BiH kontrolirao hrvatski vojno-politički vrh. Njihova prava do tada su bila regulirana međudržavnim ugovorom, a sad će pripadnici HVO-a dobivati mirovine direktno iz državnog proračuna.
Kako je novi Zakon omogućio i nove zahtjeve za status vojnog invalida, tako je u prvih osam mjeseci 2018. godine Ministarstvo branitelja primilo čak 9.716 novih zahtjeva za priznanje statusa vojnog invalida, što za sobom povlači i vojnu invalidsku mirovinu. Temeljem prethodnog zakona koji je bio na snazi do kraja prošle godine status ratnog vojnog invalida nije se mogao stjecati nakon 31. prosinca 2005. godine.