“Big Pharma zviždač: 97% onih koji prime cjepivo za COVID-19 postat će neplodno” – nova je dezinformacija koja se posljednjih dana širi društvenim mrežama.
Sporna tvrdnja iznesena je u videu koji se dijeli na Facebooku (primjeri objava arhivirani ovdje i ovdje), kao i u objavi na blogu Homunizam od 21. lipnja (tekst arhiviran ovdje).
Video je širio i poznati teoretičar zavjera David Icke na svom Twitter profilu. Njegov se tweet širio po Južnoafričkoj republici i doveo neke korisnike do zaključka da je cjepivo o kojem je riječ zapravo deksametazon, što je raskrinkao portal Africa Check.
Dezinformirajući video
Riječ je o videu u kojem dva prezentera (David Knight i Ben Fellows) iznose tvrdnje neimenovanog navodnog zviždača iz farmaceutske kompanije GlaxoSmithKline, koji navodi da je cjepivo protiv Covida-19 već napravljeno i sadrži antigene koji uzrokuju sterilitet. Konkretno se navodi da je cjepivo razvijeno posebno za mušku i za žensku populaciju: tvrdi se da žensko cjepivo sadrži anti-hCG, antigen koji uzrokuje sterilitet kod žena, dok navodna muška cjepiva koriste anti-GnRH, antigen koji reducira veličinu testisa. Podsjetimo, više se cjepiva protiv Covida-19 nalazi u različitim fazama kliničkih ispitivanja i nijedno još nije odobreno za upotrebu.
Tvrdnje je analizirao Australian Associated Press, zaključivši da je riječ o manipulaciji u kojoj se rezultati istraživanja iz 1989. godine prezentiraju kao povezani s cjepivom protiv Covida-19.
Informacije o anti-hCG i anti-GnRH antigenima gotovo su u cijelosti preuzete iz istraživanja cjepiva protiv plodnosti s Nacionalnog instituta za imunologiju u New Delhiju, objavljenog 1989. godine. No istraživanje nije imalo veze s tvrtkom GlaxoSmithKline, a ne treba posebno ni isticati da tada, prije više od 30 godina, nije moglo ni biti povezano s novim koronavirusom, koji se pojavio 2019.
„Pokupili su nekoliko nepovezanih koncepata kako bi pokušali pojačati argument, sugerirajući da će cjepivo protiv Covida-19 ostaviti ljude neplodnima. Jednostavno nema ničeg tu što to podupire”, rekao je za AAP Paul Griffin, profesor zaraznih bolesti i mikrobiologije sa Sveučilišta u Queenslandu.
Izmišljeno “muško i žensko” cjepivo
“Sastojci cjepiva su javno dostupni, vrlo su transparentni i ovih dana način na koji proizvodimo cjepiva je toliko specifičan i zasnovan na tako dobroj tehnologiji, da izgledi za cjepivo da ima kolateralne učinke poput ovog jednostavno nisu realni”, dodao je Griffin, pojasnivši i da nema potrebe za ženskim i muškim cjepivom protiv Covida-19.
U videu se iznosi još par dezinformacija, primjerice da dr. Andrew Preston sa Sveučilišta Bath vodi istraživanje o cjepivu protiv Covida-19 te da je primio 28 milijuna funti od Fondacije Bill i Melinda Gates. AAP navodi da se dr. Preston pojavljuje u medijima kao komentator oko razvoja cjepiva protiv Covida-19 i ne vodi nijedno istraživanje vezano uz to cjepivo te da nema ni dokaza da je primio navedeni iznos od Fondacije Bill i Melinda Gates.
Iznos od 28 milijuna može se povezati s financiranjem istraživanja cjepiva protiv hripavca u koje su bile uključene 22 organizacije, među njima i dr. Preston i Sveučilište Bath. Istraživanje su financirali Europska komisija i Europska federacija farmaceutskih industrija s s 21 milijun eura te Fondacija Bill i Melinda Gates u iznosu od 7 milijuna eura.
Faktograf je već pisao o neosnovanim pričama o tajnim masovnim sterilizacijama koju teoretičari zavjera oživljavaju svako malo u zadnja tri desetljeća, a u posljednje vrijeme za plan depopulacije optužuju Billa Gatesa.
Teoretičari zavjera ne mogu se dogovoriti što uzrokuje navodnu neplodnost
Teoretičare zavjera ne smeta ni nedosljednost njihovih vlastitih tvrdnji: tako je blog Homunizam u ožujku tvrdio da virus napada testise mladih ljudi (tekst arhiviran ovdje) što će ih ostaviti sterilnima, no sada očito vjeruje da će ih sterilnima učiniti cjepivo.
Pojasnimo da u veljači jest objavljeno nerecenzirano istraživanje kineskih znanstvenika koji su analizirali “obrazac ekspresije ACE2 receptora (na koje se veže virus SARS-CoV-2 op.a.) u mokraćnom i muškom reproduktivnom sustavu”, no njihov je zaključak pozvao na dodatna istraživanja o procjeni reproduktivnih funkcija kod oporavljenih muških bolesnika. Dosad dostupna istraživanja ne daju nedvosmislene zaključke o utjecaju SARS-CoV-2 na plodnost (1, 2, 3, 4).