Društvenim se mrežama širi dezinformacija da je Fifa potvrdila kako je 109 trenera i nogometaša umrlo nakon cijepljenja protiv Covida-19, a još 22 tisuće ih je trajno oštećenih. Iz Fife poručuju da to nije točno.
“Fifa objavila 109 preminulih trenera i igraca i preko 22.000 trajno ostecenih nakon cjepljenja, fudbaler Ikeme: ‘Dal je iko hrabar dovoljno da pita zasto? Ili cemo se praviti da se nista ne desava?'” [sic], tekst je činjenično netočne objave koja se širi društvenim mrežama.
Ova je dezinformacija samo s jednog Facebook profila podijeljena skoro 600 puta (arhivirano ovdje).
U pitanju je dezinformacija koja se već ranije proširila engleskim govornim područjem pa su je kao netočnu već razotkrili fact-checkeri Reutersa i portala Lead Stories.
I jedni i drugi su se direktno obratili Fifi kako bi provjerili tvrdnju da cjepivo izaziva veći broj smrtnih slučajeva i drugih nuspojava među nogometašima. Iz Fife kažu da oni ne raspolažu takvim informacijama.
“Fifa nije svjesna porasta broja epizoda srčanih zastoja […] i nijedan takav slučaj nije označen vezano za pojedince koji su primili cjepivo protiv Covida”, odgovoreno je iz Fife na upite koje su im poslali Reuters i Lead Stories.
Pribrojali živog nogometaša na listu mrtvih
Portal Lead Stories utvrdio je i odakle je potekla ova dezinformacija. Prvi ju je objavio izraelski portal RT News (arhivirano ovdje), na čijoj listi je bilo 108 imena navodno preminulih sportaša. Na njihovoj listi, međutim, nisu bili samo nogometaši, već sportaši iz cijelog svijeta u različitim disciplinama.
Nema nikakvih dokaza da je 108 osoba s liste preminulo nakon cijepljenja ili zbog cijepljenja.
Do brojke od 109 ova je internetska dezinformacija narasla tako što je kao 109. žrtva pribrojen engleski nogometaš John Fleck. On se, naime, krajem studenog srušio na terenu i završio u bolnici, ali nije umro. Iz bolnice je otpušten već idući dan.
Umirovljeni nogometaš s Twittera
Što se tiče drugog dijela poruke, u kojem se citira “fudbaler Ikeme”, on je točan. U pitanju je Carl Ikeme, umirovljeni nogometaš koji je na Twitteru doista tvrdio da cjepiva izazivaju srčane udare kod mladih sportaša. Međutim, sama činjenica da se Ikeme o toj temi oglašava na Twitteru, ne znači i da je u pravu.
Slične dezinformacije o navodnom pomoru među sportašima nakon cijepljenja i ranije su se širile društvenim mrežama, iako nema podataka koji bi sugerirali da cjepiva protiv Covida-19 izazivaju veći broj težih nuspojava vezanih za funkcioniranje kardiovaskularnog sustava. Poznato je da mRNA cjepiva Pfizera i Moderne mogu kod malog broja cijepljenih izazvati miokarditis ili perikarditis. Nešto većem riziku od ovih nuspojava izloženi su mlađi muškarci. Radi se o nuspojavi koja doista može biti vrlo opasna, ali u većini slučajeva radi se o blagom obliku upale koji se lako liječi.