Razotkriveno

Ukrajina je poprište rata, a ne “filmski set”

Anonimni čovjek iz Engleske otišao je u Ukrajinu, snimao svoj put i zaključio da nema rata, nego je Ukrajina samo jedan veliki "filmski set".
EPA/Andrzej Lange

“Čovjek je iz Engleske odlučio otputovati u Ukrajinu i uvjeriti se vlastitim očima što se tamo događa. Da, FILMSKI SET!”, stoji u objavi na Facebooku praćenoj video zapisom u kojem se lažno tvrdi da u Ukrajini uopće nema rata (arhivirano ovdje).

U video zapisu je anonimni Englez snimao svoj put u Ukrajinu, preko Poljske. Zaključio je da se u Ukrajini ne događa ruska vojna agresija, već je sve samo jedna velika izrežirana predstava.

Do takvog je zaključaka došao nakon što je posjetio najprije poljski pogranični grad Przemyśl (u kojem je vidio dolazak ukrajinskih izbjeglica), a zatim i ukrajinske gradove Lavov, Kijev i Irpin (u kojima, kako kaže, nije vidio nikakva ratna razaranja). Svaku stanicu svog puta opisuje kao “filmski set”, tj. tvrdi da se rat u Ukrajini zapravo ne događa.

Gdje se vodi rat

Na put je ovaj Englez krenuo 3. ožujka, a u Irpinu, na zadnjoj etapi dokumentiranog puta, boravio je, tvrdi, 6. ožujka. Ruska invazija na Ukrajinu započela je 24. veljače.

U razdoblju između 3. i 6. ožujka engleski “izvjestitelj” u Lavovu nije ni mogao vidjeti znakove rata. Lavov se, naime, nalazi na zapadu Ukrajine, u blizini granice s Poljskom. U tom se gradu stoga nije bilo izravnih oružanih sukoba ruske i ukrajinske vojske.

Najbliže Lavovu su ratna zbivanja stigla 13. ožujka, kada je ruska vojska granatirala Međunarodni centar za održavanje mira i sigurnosti, vojnu bazu koja služi obuci ukrajinskih oružanih snaga, a udaljena je 30-ak kilometara od Lavova (Al Jazeera).

Ista stvar važi i za Kijev. Ruska vojska glavni je grad Ukrajine na samom početku invazije pokušala osvojiti neuspjelom desantnom operacijom, nakon čega je počelo granatiranje Kijeva. Međutim, u samom gradu se još nisu vodile borbe između ruske i ukrajinske vojske, pa tako ni u razdoblju od 3. do 6. ožujka.

Prema AP-ovom izvještaju od 16. ožujka, ukrajinski izvori tvrde da se ruska vojska nalazi 15-20 kilometara sjeverozapadno od Kijeva te 20-30 kilometara istočno od Kijeva. U sam grad ruska vojska još uvijek nije ušla.

Snimke međunarodnih novinarskih ekipa, ali i snimke koje su korisnici postavljali na društvene mreže, međutim, dokazuju da su na Kijev doista padale ruske granate, tj. da grad nije “filmski set”, već se rat doista događa (1, 2, 3, 4).

U Irpinu se ratuje od početka ožujka

Što se tiče Irpina, ruska vojska je nadomak tog grada stigla već 27. veljače. Na početku ožujka je ruska vojska napala Irpin iz zraka, a 6. ožujka uspjeli su i ući u grad. Istog dana ruska vojska napala je koridor putem kojeg su Ukrajinci iz Irpina pokušavali evakuirati civile, ubivši pritom najmanje osam ljudi. Organizacija Human Rights Watch smatra da se radi o slučaju koji se može procesuirati kao ratni zločin.

Dakle, u trenu kad je britanski turist navodno boravio u Irpinu, u tom su se gradu već vodile ozbiljne borbe. Ruska vojska u Irpin je ušla sa sjeverozapada, iz smjera Buče, u sklopu akcije stvaranja obruča oko Kijeva.

Lokalna političarka Mikailjna Skorik-Škarivska za BBC je 14. ožujka kazala da ruska vojska kontrolira oko pola grada, u kojem je dan ranije poginuo i američki novinar Brent Renaud.

Linija bojišnice

Američki think tank Institut za izučavanje rata redovito objavljuje procjene stanja na ukrajinskoj bojišnici, ilustrirane kartama koje prikazuju procjenu stanja na terenu.

Iz njihovih objava jasno je da se glavnina ratnih zbivanja događa na jugu i jugoistoku Ukrajine, gdje se nalazi i glavnina ukrajinskih vojnih snaga. Drugi smjer napada vodi sa sjevera prema Kijevu, glavnom gradu Ukrajine, te s istoka prema Harkovu, dok se u ostatku države bilježi povremeno granatiranje ukrajinskih gradova, ali bez izravnih sukoba ukrajinske i ruske vojske.

Institute for the Study of War
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.