Razotkriveno

Majmunske boginje nisu šindre

Na Facebooku se širi netočna tvrdnja da su majmunske boginje zapravo nuspojava cjepiva protiv Covida-19.
Ilustracija:Faktograf

Slučajevi zaraze virusom majmunskih boginja koji su se pojavili u više zemalja svijeta potaknuli su niz dezinformacija i neutemeljenih tvrdnji na tu temu.

Jedan od Facebook korisnika priključio se trendu pa tako u objavi na toj društvenoj mreži zaključuje:

“MAJMUNSKE BOGINJE? NE!! Zove se šindra (herpes zoster) i poznata je “nuspojava” na cjepivo covida”

Ispod te konstatacije korisnik je objavio ilustraciju koja navodno dokazuje da je bolest majmunskih boginja još jedna velika “prevara”.

 

Pogrešna fotografija

Pritom se referira na dva članka objavljena na dvije različite web stranice koji u opremi imaju istu fotografiju.

Prvi je članak objavljen na indijskoj stranici The Health Site te govori o majmunskim boginjama. Drugi se odnosi na informativni tekst o šindrama, tj. bolesti herpes zoster, koji je objavilo Ministarstvo zdravlja savezne australske države Queensland.

Članak koji je objavljen na The Health Site ima drugačiju naslovnu fotografiju nego što je ona koja je prikazana u screenshotu viralne objave. Međutim, čitajući tekst moguće je primijetiti dvije stvari.

Prvo, članak donosi reakciju američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) povodom prošlogodišnjeg slučaja zaraze majmunskim boginjama u SAD-u. Taj je slučaj u javnost dospio u srpnju prošle godine i odnosi se na muškarca koji je iz Nigerije doputovao u Dallas.  Drugo, spomenuti članak na The Health Site koji se referira na taj slučaj, izmijenjen je 23. svibnja.

Portal PolitiFact navodi kako je portal The Health Site, u svrhu ilustriranja kako izgledaju lezije majmunskih boginja, iskoristio fotografiju šindri. Pritom navode kako je tekst prvotno objavljen u srpnju prošle godine te je nedavno ažuriran kako bi se zamijenila pogrešna fotografija šindri s ispravnom, onom koja prikazuje lezije majmunskih boginja.

Šindre kao nuspojava?

U Facebook objavi također se navodi kako je poznato da su šindre poznata nuspojava Covid cjepiva, što nije utemeljeno. Nijedna od relevantnih javnozdravstvenih ustanova, što inozemnih, što domaćih, ne navodi herpes zoster, odnosno šindre, kao čestu nuspojavu nakon cijepljenja.

To je moguće i provjeriti na stranicama američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), britanskog Nacionalnog zdravstvenog servisa (NHS), Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Međutim, točno je da je poznato nekoliko slučajeva pojavljivanja herpesa zoster nakon primitka cjepiva protiv Covida-19, iako samo cjepivo ne može uzrokovati bolest. Naime, šindre se javljaju nakon reaktivacije virusa varicella-zoster koji se nalazi u tijelu osobe koja je već preboljela vodene kozice, a znaju se pojaviti kod starijih osoba oslabljenog imuniteta.

Iako znanstvenici smatraju da možda postoji moguća povezanost između cjepiva protiv Covida-19 i šindre, definitivna veza nije utvrđena jer bi za tako nešto bilo potrebno provesti veliku istraživačku studiju (1, 2).

Nedavno je u časopisu The Lancet objavljena studija čiji rezultati govore da postoji povećan rizik od hospitalizacije povezane s herpes zoster nakon cijepljenja cjepivima CoronaVac (koje proizvodi kineski Sinovac i koje se u Hrvatskoj ne koristi) i Pfizer/BioNTech. Unatoč tome, navodi se u studiji, apsolutni rizik od takvih nuspojava vrlo je nizak.

Jedna druga studija, ona objavljena nedavno u časopisu Open Forum Infectious Diseases, pokazuje pak jednu drugu poveznicu, onu između bolesti herpes zoster i Covida-19. Rezultati istraživanja koje je provedeno na Covid pozitivnim osobama starijim od 50 godina pokazalo je da kod te društvene skupine postoji puno veći rizik od dobivanja šindri.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.