Korisnici društvenih mreža dijele video uz ovaj opis: “25 fotografija sa Iluminati zabave Rotšilda 1972 godine“.
Dok se u video izmjenjuju fotografije neobične zabave, na njima se vidi nesvakidašnje uređenje interijera i gosti s čudnim šeširima i maskama na glavama. Video prati i tekstualni opis, u kojem se, između ostalog, sugerira da se radi o sotonističkim praksama, simbolima i ritualima (arhivirano – 1, 2, 3, 4, 5).
Fotografije uistinu potiču sa zabave obitelji Rothschild, točnije organizirali su je Marie-Hélène de Rothschild i Guy de Rothschild, bračni par koji je bio poznat po svojim liberalnim stajalištima. Opis i tumačenje fotografija, međutim, u potpunosti mijenjaju kontekst onog što se u prosincu 1972. godine zbivalo u domu Rothschildovih, u velebnom dvorcu Chateau de Ferrières smještenom tridesetak kilometara izvan Pariza.
Zabava posvećena nadrealizmu
Naime, slavna zabava organizirana prije više od pedeset godina, o kojoj se i danas piše i priča, bila je posvećena nadrealizmu. Ideja o održavanju takve zabave pripisuje se Marie-Hélène de Rothschild, koju su u Parizu onoga vremena nazivali kraljicom društvene scene. Časopis The Rake objavio je iscrpan članak o jednom od najslavnijih tuluma novijega doba, pod naslovom “Party životinje: Nadrealistički bal Rothschildovih”.
“I tako, 12. studeni 1972., godina ‘Diskretnog šarma buržoazije’ Luis Bunuela i noć Marie-Hélèneinog vlastitog nadrealističkog remek-djela. Na pozivnicama se od gostiju tražilo da odjenu ‘smoking, dugačke haljine i nadrealističke glave’, a upute su bile napisane unatrag tako da su morale biti čitane u ogledalu. Pročelje dvorca bilo je osvijetljeno tako da se činilo kao da je u vatri. Duž glavnog stubišta, slugani i momci obučeni kao mačke šaputali su jedni drugima i pretvarali se da spavaju. Po ulasku, goste su vodili u labirint, u šumu punu paučine i mračnih iznenađenja. Ako ste se izgubili, mogli ste pozvati mačku da vam pomogne”, opisuje novinar Ed Cripps.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Na zabavi su bile i mnoge poznate i slavne osobe
Među zvanicama, spomenimo neke od gostiju, nalazile su se glumice Audrey Hepburn i Brigitte Bardot, argentinska slikarica Leonor Fini, a kao zvijezda večeri figurirao je slavni nadrealist, slikar Salvador Dali, koji je ujedno bio i jedini gost bez maske.
Domaćica zabave, Marie-Hélène de Rothschild, nosila je jelenju glavu s dvije krupne suze, koje su činila dva dijamanta, Audrey Hepburn glavu je stavila u krletku za ptice, model i glumica Marisa Berenson krletku je stavila na glavu, tanjuri su bili presvučeni krznom, a uz pribor za jelo svaki gost i svaka gošća dobili su mrtvu ribu.
Stolovi na nadrealističkoj zabavi Rothschildovih bili su aranžirani različito, na jednome su bile slomljene lutke, na drugom figure kornjača, na trećem lutka položena na ruže. Fotografije su, dakako, morale raspiriti maštu teoretičara zavjere, ali zabava koju u predmetnom videu nazivaju “okultizmom elitne kulture kontrole uma” zapravo je posvećena nadrealizmu, umjetničkom pravcu koji se, kako to bilježi Hrvatska enciklopedija, prvi put pojavio u Francuskoj dvadesetih godina prošlog stoljeća i “teži spontanomu, neracionalnom bilježenju podsvjesnih doživljaja”.
Teorija zavjere o iluminatima
U statusu na Facebooku se također spominju i Iluminati. Kao što je Faktograf pisao početkom kolovoza, priča o iluminatima zapravo je nastala kao šala, a BBC u opsežnom članku o historijatu teorije zavjere o iluminatima pisao da se radi o teoriji zavjere koja nadmašuje sve ostale teorije zavjere.
Moderna teorija zavjere o iluminatima formirana je u SAD-u tijekom 1960-ih. Priču su osmislili pripadnici hipijevskog pokreta Greg Hill i Kerry Thornley, koji su izdali knjigu pod nazivom Principia Discordia. Njihove aktivnosti pomagao je i poticao pisac Robert Anton Wilson.
Knjiga je, ukratko, bila parodijski tekst za parodijsku vjeru – diskordijanizam. Diskordijanski pokret je u konačnici bio kolektiv koji je želio potaknuti građanski neposluh, neslane šale i prijevare.