Na Facebook stranici portala Internewsmagazin.rs objavljena je fotografija (arhivirano ovdje) mađarskog premijera Viktora Orbana i ministra vanjskih poslova te zemlje Pétera Szijjártóa uz opis na ćirilici “Mađarska pred izlaskom iz EU”. Uz opis je priložen i link na članak (arhivirano ovdje) istog naslova.
Tekst i status na Facebooku objavljeni su 25. kolovoza, a prikupili su 6 komentara i 51 ostalu reakciju.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Naslov i objavljeni tekst se ne podudaraju
Ipak, usprkos zategnutim odnosima službene Mađarske i Bruxellesa, nigdje se ne mogu pronaći bilo kakve najave o eventualnom izlasku Mađarske iz Europske unije. Tezu da je Mađarska pred izlaskom iz EU ne podupire ni objavljeni tekst. Radi se o prijevodu Reutersova teksta objavljenog 24. kolovoza i u kojem se navodi kako je mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó kazao da je moguće da Bruxelles stoji iza blokade opskrbe naftom iz Rusije preko Ukrajine u Mađarskoj.
“Mađarski ministar vanjskih poslova rekao je u subotu da odluka Europske komisije da ne posreduje u sporu oko blokade opskrbe naftom iz Rusije preko Ukrajine u njegovu zemlju sugerira da Bruxelles stoji iza toga.
Mađarska i susjedna Slovačka prosvjeduju otkako je Ukrajina u lipnju stavila ruskog proizvođača nafte Lukoil na popis sankcioniranih, blokirajući na taj način naftu te kompanije da prolazi ukrajinskim teritorijem u slovačke i mađarske rafinerije.
Tvrdnja mađarskog ministra Petera Szijjarta, koju je iznio bez pružanja dokaza, došla je dan nakon što je Europska komisija odbila zahtjev Mađarske i Slovačke da posreduje između njih i Ukrajine oko sankcija.
“Činjenica da je Europska komisija izjavila da nije voljna pomoći u osiguravanju opskrbe energijom Mađarske i Slovačke sugerira da je nalog poslan iz Bruxellesa u Kijev kako bi se izazvali izazovi i problemi u opskrbi energijom Mađarske i Slovačke”, rekao je Szijjarto.
Glasnogovornik Europske komisije odbiio je komentirati Szijjártóve navode”, stoji u tekstu Reutersa.
Dakle, usprkos optužbama na račun Bruxellesa, točnije Europske komisije, nigdje se ne spominje potencijalni izlazak Mađarske iz Europske unije.
Brojne napetosti između Bruxellesa i Mađarske
Povijest zategnutih odnosa između Europske unije i Mađarske je dugačka, no konzervativni premijer Viktor Orban niti u jednom trenutku nije dao naslutiti da bi zemlja mogla napustiti zajednicu koja čini 27 država Europe. Mađarska je 1. lipnja ove godine preuzela predsjedanje Vijećem Europske unije, a samo predsjedanje obilježile su brojne kontroverze. Naime, Orban je od početka predsjedanja osim Ukrajine iznenadno posjetio ruskog predsjednika Vladimira Putina, a zatim i kineskog predsjednika Xi Jinpinga.
Kako piše Euronews u tekstu o posjetu Orbana Kini, za mađarskog premijera se općenito smatra da ima blizak odnos s Vladimirom Putinom. On je rutinski blokirao, odgađao ili razvodnjavao napore EU-a da pomogne Kijevu i nametne sankcije Moskvi zbog njezinih postupaka u Ukrajini. Njegov posjet Moskvi izazvao je osudu Ukrajine i drugih europskih čelnika, ali Orbán je opravdao putovanje kao pokušaj pojačanih napora za prekid rata.
Također, kineski predsjednik XI Jinping u svibnju je posjetio Mađarsku. U sklopu tog posjeta potpisani su brojni sporazumi koji bi trebali ojačati kulturnu i ekonomsku suradnju Kine i Mađarske. Službeni Peking je uložio milijarde u Mađarsku i tu članicu Europske unije vidi kao važno uporište unutar bloka.
Valja spomenuti i da je Sud EU-a u lipnju kaznio Mađarsku s 200 milijuna eura zbog toga što nije provela raniju presudu kojom je osuđena za kršenje prava azilanata. Naime, Sud EU-a je u prosincu 2020. presudio da Mađarska nije poštovala pravo Unije u području, među ostalim, postupaka za priznavanje međunarodne zaštite i vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom. Sud je u svojoj presudi utvrdio da Mađarska nije poduzela potrebne mjere za izvršenje presude iz 2020.
Orban ne želi izlazak iz EU
Međutim, Orbanovo neslaganje s imigrantskom politikom EU-a te dobri odnosi s Kinom i Rusijom niti u jednom trenutku nisu doveli u pitanje članstvo u Europskoj uniji. Mađarski premijer je u studenom prošle godine, izražavajući protivljenje otvaranju pregovora s Ukrajinom kao potencijalnom članicom Europske unije, komentirao i eventualno napuštanje zajednice koju čini 27 europskih zemalja.
Mađarska mora reći “ne” sadašnjem europskom modelu izgrađenom u Bruxellesu, rekao je Orban u studenom prošle godine na kongresu svoje stranke Fidesz, dodajući da Europsku uniju treba promijeniti, a ne odbaciti.
“Oduprijet ćemo se ludim idejama briselskih birokrata, invaziji migranata, rodnoj propagandi i oduprijet ćemo se iluzijama oko rata (u Ukrajini) i nespremnog članstva Ukrajine u EU”, rekao je Orban na kongresu svoje stranke koja je na vlasti od 2010.
U siječnju prošle godine društvenim mrežama krenule su se širiti dezinformacije da će Mađarska izaći iz Europske unije, pozivajući se na navodni citat Viktora Orbana, no ispostavilo se da se radi o izjavi s ruskog satiričnog portala koju su nekritički prenijeli brojni korisnici društvenih mreža. Pretraga kredibilnih medija također ne daje bilo kakve rezultate koji bi dali naslutiti da Mađarska planira napustiti Europsku uniju.
Zaključno, Mađarska nije pred izlaskom iz Europske unije. Tekst koji se dijeli na portalu Internews.rs prijevod je Reutersova teksta koji govori o tome da je mađarski šef diplomacije optužio Bruxelles da stoji iza blokade isporuke ruske nafte preko Ukrajine u Mađarsku. No, niti u jednom dijelu teksta se ne govori o izlasku Mađarske iz zajednice 27 europskih zemalja. Također, mađarski premijer je još u studenom prošle godine kazao da Europsku uniju treba promijeniti, a ne odbaciti.