Razotkriveno

JANAF nije pokrenuo investicijsku platformu za brzu zaradu, riječ je o još jednoj prevari

Iz tvrtke su sredinom rujna priopćili da Jadranski naftovod upozorava na pojavu lažnih profila na društvenim mrežama.
Foto: HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Na Facebook stranici Dioničari JANAF-a objavljena su tri oglasa (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje) koja promoviraju navodnu investicijsku platformu JANAF-a koja građanima omogućuje veliku zaradu.

Na sva tri oglasa dijeli se video ženske osobe kojoj tijekom videa stižu SMS poruke u kojima stižu obavijesti o navodnim velikim uplatama koje stižu s JANAF-ove platforme. Tako prva poruka glasi: “Vaša VISA je nadopunjena s 1380 eura. Trenutno stanje 3540 eura”. U nastavku se pojavljuju iste poruke, samo su navodni uplaćeni iznosi različiti – 1900 eura te 1870 eura. Na kraju videa se poziva na registraciju kako bi se “počelo zarađivati na platformi”.

Prva dva oglasa su identična (ženska osoba koja dobiva poruke o uplatama), a treći oglas je kratak video u kojem se cijelo vrijeme vrte iste riječi: “Svi koji kupe dionice JANAF-a u vrijednosti od 250 eura u roku od 15 dana dobit će 1960 eura na svoju karticu! Garancija od Vlade!

Screenshot/Facebook

Lažna stranica za registraciju koja izgledom podsjeća na portal Index.hr

Klik na link odvodi na stranicu na sumnjivoj domeni antefylexion.com koja izgledom podsjeća na portal Index.hr, a koristi i njihov logo. Naslov teksta na stranici je sljedeći: “Politička neizvjesnost negativno je utjecala na ekonomiju zemlje, stoga su glavne stranke naše zemlje Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP) donijele odluku o podizanju ekonomije Hrvatske putem privlačenja investicija u najveću naftnu kompaniju zemlje JANAF (Industrija nafte)“.

U nastavku se ističe da su “kao odgovor na ekonomske nestabilnosti glavne političke stranke Hrvatske — HDZ i SDP — odlučile su udružiti napore za stabilizaciju ekonomskog stanja. Nakon niza konzultacija i pregovora, stranke su došle do zajedničkog mišljenja da je za podizanje ekonomije zemlje i povećanje fJANAFncijske pismenosti stanovništva potrebno privući investicije u najveću naftnu kompaniju Hrvatske — JANAF (Industrija nafte). Glavni cilj ove odluke je omogućiti svakom stanovniku zemlje da ostvaruje pasivni prihod i poboljša svoje blagostanje”.

Građane se zato poziva da “ulože 250 eura u JANAF te da primaju mjesečne dividende u iznosu od 3500 do 5000 eura i više”. Na dnu stranice nalazi se registracijski obrazac u kojem se od građana traže osobni podaci kako bi “mogli početi zarađivati putem platforme.

Screenshot

JANAF: Nemamo nikakve veze s navodnim investicijskim platformama

Iz tvrtke JANAF oglasili su se, pak, priopćenjem u kojem demantiraju organizaciju bilo kakvih investicijski platformi koje bi građanima omogućavale brzu zaradu.

“Jadranski naftovod d.d. upozorava na pojavu lažnih profila na društvenim mrežama na kojima se koristi grafički identitet Društva. Ističemo kako navedeni profili nisu povezani s Društvom te nisu istinite nikakve objave na društvenim mrežama prema kojima bi Društvo nudilo građanima mogućnost za brzu zaradu. Pozivamo građane na oprez pri ovakvim pokušajima prijevare te odbacujemo dovođenje u vezu JANAF-a d.d. i dobrog ugleda koje Društvo ima s ovakvim radnjama”, stoji u priopćenju objavljenom 17. rujna.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Česte internetske prevare

Brojni su primjeri prevara u kojima se građanima nudi mogućnost brze zarade ulaganjem u navodne investicijske platforme. Faktograf je o njima pisao u više navrata. U takvim se prevarama najčešće koriste AI generirane snimke brojnih poznatih osoba iz političkog i društvenog života, a redovito se radi o navodnoj investicijskoj platformi neke od poznatijih hrvatskih kompanija poput Ine, PPD-a i u ovom slučaju JANAF-a.

Prevaranti se na taj način pokušavaju domoći osobnih podataka i podataka o kreditnim karticama građana, a vjerodostojnost prevara pokušava se postići i kopiranjem izgleda stranica poznatijih hrvatskih portala poput Jutarnjeg lista, Večernjeg lista, Indexa i ostalih mainstream portala.

Pisali smo tako o AI generiranim snimkama predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, ali i predsjednika Republike Zorana Milanovića. Na “meti” prevaranata našli su se i brojni ugledni liječnici i imunolozi poput Stipana JonjićaIvana Đikića te Josipa Paladina, kao i poduzetnici poput Emila Tedeschija.

I sama Facebook stranica na kojoj su pokrenuti oglasi izgleda sumnjivo. Naime, internetska stranica JANAF-a pokazuje da kompanija nema profil na Facebooku već samo na Linkedinu i YouTubeu. Stranica Dioničari JANAF-a ima svega 11 pratitelja, samo jednu objavu i to profilnu fotografiju, a piše da je sjedište kompanije u industrijskoj zoni Šopot kod Benkovca što također upućuje na prevaru s obzirom na to da je sjedište kompanije na adresi Miramarska cesta 24 u Zagrebu.

Zaključno, treba reći da su oglasi kojima se promovira investicijska platforma JANAF-a koja građanima obećava veliku zaradu lažni. Kompanija je u priopćenju potvrdila da nisu autori oglasa niti organiziraju platforme koje građanima omogućuju besplatnu zaradu.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.