Na društvenim mrežama ponovo se pojavila tvrdnja, inače popularna za vrijeme pandemije koronavirusa, da španjolska gripa, pandemija koja je 1918. odnijela desetke milijuna života diljem svijeta, zapravo nije bila uzrokovana širenjem virusa, već – masovnim cijepljenjem.
“Španjolska gripa – masovna umiranja zbog masovnog cijepljenja?
Kako bi naglasili virusnu prijetnju koju predstavlja Corona, mediji se redovito pozivaju na “španjolsku gripu” iz 1918., za koju se kaže da je uzrokovala 20 do 100 milijuna smrti.
Ali teorija o opasnom uzročniku gripe ne može se potvrditi. Povijesni izvori iznose na vidjelo sasvim druge činjenice”, sadržaj je posta objavljenog 9. travnja 2025. godine na Facebook profilu “Živčana Žirafa” (arhiviran ovdje).
U post je umetnut video u produkciji švicarske platforme Klagemauer.tv (kla.tv), od ranije poznate po širenju različitih teorija zavjere (1, 2, 3, 4). Taj portal objavljuje sadržaje na više od 80 jezika, doduše, uz pomoć strojnog prevođenja.
Tadašnja cjepiva nisu ciljala na viruse
Prema povijesnim zabilješkama, pandemijska gripa koja se pojavila u ožujku 1918. godine (tzv. španjolska gripa) u američkoj saveznoj državi Kansas proširila se svijetom u tri pandemijska vala, piše na internetskoj stranici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Brzini širenja pogodovao je i Prvi svjetski rat zbog povećanog protoka ljudi diljem svijeta.
Štampar piše i kako su “za razliku od uobičajenih sezonskih epidemija od ove pandemije gripe najviše obolijevale i umirale zdrave odrasle osobe u dobi od 20 do 40 godina”. Procjenjuje se da je od pandemije koja je trajala više od godinu dana umrlo između 30 i 50 milijuna ljudi, a oboljelo je ukupno 20 do 40 posto ukupne svjetske populacije. Za usporedbu, od posljedica Prvog svjetskog rata poginulo je oko 10 milijuna vojnika i oko 7 milijuna civila.
Međutim kla.tv pokušava osporiti činjenicu da je tolika smrtnost bila uzrokovana širenjem virusa:
“Takozvana ‘španjolska gripa’ smatra se najgorom svjetskom epidemijom svih vremena i dokazom da bi virus mogao ponovno odnijeti milijune života. Ali što kažu povijesni izvori? Dokazuju li oni da je uzročnik gripe zapravo odgovoran za smrt milijuna ljudi?
Evo nekoliko činjenicama o tome: Izraz ‘španjolska gripa’ izveden je iz činjenice da su prva izvješća o teškoj epidemiji gripe stigla iz Španjolske. Nakon prvog vala bolesti iz veljače 1918. godine, uslijedio je drugi i mnogo žešći val od kolovoza 1918. Neobjašnjivo, to je uglavnom pogađalo mlade, zdrave odrasle osobe i osobito vojnike iz raznih zemalja – a ne kao prije slabe, bolesne i stare ljude“, stoji u titlovima videa.
Nadalje, u prilogu kla.tv-a otvara se tema vakcinacije i njenog utjecaja na širenje bolesti:
“Zemljopisno podrijetlo i tijek također su bili potpuno nejasni i netipični. Gripa bi stoga morala izbiti na nekoliko kontinenata gotovo istodobno. No, čini se vjerojatnim da je ‘španjolska gripa’ s jedne strane bila posljedica nedovoljne opskrbe, gladi i loše higijene nakon Prvog svjetskog rata, ali s druge strane i rezultat masovnog cijepljenja.
Cijepljenja su se provodila u velikim razmjerima, posebice među vojnicima, najčešće protiv velikih boginja i tifusa, kao i gripe. Tijekom masovnih smrti izazvanih takozvanom ‘španjolskom gripom’, nekoliko kritičnih suvremenih svjedoka, poput ‘Christian Science Monitora’ i Eleanore McBean, neovisno su izvijestili da su od ‘španjolske gripe’ obolijevali samo cijepljeni ljudi.
Strašne nuspojave uzrokovane nepouzdanim cjepivima zataškane su i opravdane kao ‘španjolska gripa’“.
U prilogu se ne spominje koja su to točno cjepiva “uzročnici smrti”. Točno je da se tada provodila imunizacija među vojnicima. U to doba testiranje cjepiva nije bilo rijetkost jer se radi o vremenu koje označava rano doba mikrobiologije. Međutim tadašnja cjepiva nisu ciljala na mikroorganizme koji su bili uzročnik španjolske gripe.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Uzročnik pandemije iz 1918. godine je virus H1N1. Istraživači u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi utrkivali su se u pronalaženju učinkovitog cjepiva protiv te infekcije, a njihovi su napori proizveli stotine tisuća doza, ali ciljali su na krivi patogen – bakterije.
Kako piše Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), 1933. godine britanski istraživači s londonskog Nacionalnog instituta za medicinska istraživanja (NIMR) napravili su napredak kada su izolirali i identificirali virus gripe. Nisu pronašli bakterije u ispiranjima grla pacijenata s gripom i otkrili su da je bolest uzrokovana virusom.
Uz potporu američke vojske, prvo inaktivirano cjepivo protiv gripe razvili su Thomas Francis i Jonas Salk na Sveučilištu Michigan. Cjepivo je testirano na sigurnost i učinkovitost u američkoj vojsci, prije nego što je 1945. godine dobilo dozvolu za širu upotrebu.
Stručnjaci: uzročnik španjolske gripe je virus
Prema pisanju portala USA Today, koji je obrađivao sličnu temu, stručnjaci tvrde kako postoji mnoštvo fizičkih i anegdotskih dokaza koji pokazuju da je španjolsku gripu uzrokovao virus H1N1. “Sigurno nema dokaza da su to uzrokovala cjepiva”, rekao je tom portalu Thomas Ewing, profesor na Virginia Techu čiji fokus istraživanja uključuje povijest bolesti.
Kada smo o tome pisali 2020. godine, za komentar smo upitali dr. sc. Nikolu Anušića s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koji je doktorirao na temi Španjolske gripe. On je također potvrdio da cjepivo ne može biti uzrok tolike masovne smrtnosti.
“Iako su za trajanja pandemije postojale brojne etiološke dvojbe, do sada je znanstveno dokazano da je velika pandemija iz 1918./19. zaista bila pandemija gripe uzrokovana A tipom virusa influence H1N1. Svaka dvojba u tom smislu otklonjena je recentnim istraživanjima britanskog virologa, prof. Johna Oxforda koji je iz smrznutih tijela žrtava Španjolske gripe, pronađenima u arktičkom ledu, uspio rekonstruirati genetsku strukturu (RNA) virusa uzročnika. Dakle, postoje vrlo čvrsti dokazi za postojeće znanstvene spoznaje koji ne ostavljaju prostora spekulacijama.
Cjepivo kao pravi uzrok smrti je nelogična besmislica jer bi tako masovno istodobno procjepljivanje svjetske populacije bilo neizvedivo (osobito u mnogoljudnim vaneuropskim zemljama gdje nikakvi kapaciteti za takvo što nisu postojali), a pandemija je zahvatila čitav svijet. Osim toga, inokulacija stanovništva protiv velikih boginja provodila se još od 18. stoljeća, iako ne sustavno”, kazao Anušić.
Zaključno, postoji niz dokaza da je H1N1 virus uzročnik pandemije 1918. godine, a nema dokaza da su cjepiva uzrokovala milijune smrti diljem svijeta. Prvo cjepivo protiv gripe odobreno je tek 1945. godine, dok su ranija, eksperimentalna, ciljala na druge patogene.