Korisnici društvenih mreža dijele video čiji sadržaj opisuju kao “skandal u Londonu”. Video u trajanju nešto kraćem od dvije minute prikazuje unutrašnjost mesnice koja nudi dijelove ljudskih tijela. U jednom od kadrova vidi se i plakat na kojem su označeni klasirani dijelovi ljudskih tijela, onako kako su u mesnicama označavaju dijelove tijela životinja. Korisnik koji je 19. rujna podijelio ovaj video (arhivirano ovdje) u opisu navodi:
“Mesnica šokantno otvoreno reklamira ljudsko meso – kao da je kanibalizam odjednom normalan trend. Bilo da se radi o provokaciji, bolesnom umjetničkom projektu ili istinskom pokušaju pomicanja granica, ovo jasno pokazuje koliko su moral i čovječnost napadnuti. Korak po korak, društvo se navikava na nezamislivo – sve dok se ne slome i posljednje inhibicije. Pitanje: je li ovo samo o marketinškim šok efektima ili ciljanoj psihološkoj pripremi masa? Naše vrijednosti, naša čovječnost – ne smiju se komodificirati!”
Marketinška kampanja za Resident Evil 6
Snimka koju korisnici dijele nastala je 2012. godine, a mesnica s ljudskim mesom zapravo je dio marketinške akcije osmišljene povodom izlaska video igre Resident Evil 6. Početkom listopada 2012. godine o toj marketinškoj kampanji pisao je francuski L’Express, u članku pod naslovom “Mesnica ljudskog mesa za reklamu igre Resident Evil 6”
“Reklama od koje se prevrće želudac. Za promociju horor igre Resident Evil 6, koja je izašla u utorak, Capcom je u Londonu otvorio trgovinu vrlo posebne vrste: ljudsku mesnicu. Budite bez brige, ne radi se o tome da se nekoga doslovno reže na komade. Riječ je o svinjetini oblikovanoj kao ljudske ruke, stopala pa čak i cijelo tijelo. Trgovina, nazvana Wesker & Son Resident Evil Human Butchery, bila je spremna primiti prve kupce već 29. rujna. Kao dodatni dokaz ‘dobrog ukusa’ Capcoma, portal Neatorama navodi da će sav prihod biti doniran udruzi koja pomaže osobama s amputacijom. Ruke nam padaju od čuda. Ovakav potez sigurno osigurava solidan ‘buzz’ oko Resident Evil 6. Capcom je sličnu akciju već pokrenuo za Resident Evil 5”, pisao je L’Express.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Pop-up trgovina
U istom razdoblju, početkom listopada 2012. godine, o marketinškoj akciji izdavača popularne video igre pisao je i CNET, američki internetski medij i tehnološki portal koji objavljuje vijesti, recenzije, članke, blogove, podcaste i video sadržaje o tehnologiji i potrošačkoj elektronici. Prava mesnica pojavila se na londonskoj tržnici Smithfield Meat Market, objavio je CNET, “mesnica koja prodaje ‘ljudsko’ meso kako bi promovirala Resident Evil 6”.
“Nazvana Wesker & Son (Wholesale Meats), mesnica je bila otvorena do 29. rujna kao ‘pop-up’ trgovina u kojoj su se prodavali mesni proizvodi oblikovani tako da izgledaju poput dijelova ljudskog tijela, u sklopu promocije izlaska Resident Evil 6, koji je ovoga tjedna pušten u prodaju. Kupci su mogli kušati i kupiti proizvode poput ‘paprenih ljudskih kobasica s limunom’ i ‘odrezaka ljudskog bedra J’avo Caught’, kao i posudice s crvenim i zelenim biljem. U još jednom (pametnom) potezu, Capcom neće zadržati nikakav prihod od prodaje, već će sav novac biti doniran udruzi Limbless Association u Ujedinjenom Kraljevstvu, koja pruža podršku i informacije osobama koje su izgubile udove. U priopćenju Capcom je naveo: Osim pop-up ljudske mesnice i mrtvačnice, fanovi Resident Evila bit će pozvani na dvodnevna predavanja u Patološkom muzeju bolnice St. Bartholomew, osmišljena da istraže neke od tema iz igre i njihove poveznice sa stvarnim životom. Prilično divno jezivo i jedina je šteta što se pojavilo samo u Londonu”, pisao je CNET.
U zaključku valja podvući: video koji korisnici Facebooka nazivaju "skandalom u Londonu" nastao je 2012. godine. U njemu se zapravo prikazuje marketinška kampanja za horor video igru Resident Evil 6. U videu nije prikazano ljudsko meso, nego svinjetina oblikovana tako da podsjeća na dijelove ljudskog tijela. Zbog toga označavamo da objavi nedostaje kontekst.







