Razotkriveno

Fotografije slavlja HDZ-ove pobjede služe dezinformiranju javnosti o nepostojanju epidemije

Izvor: HINA/ Damir SENČAR

“Pogledajte ovu sliku. Zapamtite je. Neka vam se ureže duboko u sjećanje. Kad vam sljedeći put kažu da je korona smrtonosan virus, da broj ‘oboljelih’ raste, da vam treba brnjica na ustima i da je potrebno poštivati socijalnu distancu, jer ćete u protivnom umrijeti i usmrtiti sve starije oko sebe, prisjetite se ove slike i kako to zapravo ide u praksi. Čudom nekim neopisivim, pojedinci sa slike u tom će trenutku vašeg prisječanja još uvijek biti živi i zdravi.”

Ovo je opis viralne fotografije proslave u HDZ-ovom stožeru na izbornu noć, koja se ovih dana dijeli na Facebooku. Na fotografiji su bivši državni vrh: premijer, a sada mandatar Andrej Plenković i bivši predsjednik Sabora Gordan Jandroković te članovi Stožera civilne zaštite, bivši, a vjerojatno i budući ministri Vili Beroš i Davor Božinović.

Rasadnik

I zaista – ona govori o tome da su osobe najodgovornije za nametanje rigoroznih epidemioloških mjera ovoga proljeća, opijene izbornom pobjedom, odbacile i maske i držanje razmaka.

Premda je tulum upriličen na otvorenom, u vrtu Arheološkog muzeja, formulacija kojom se o gužvi na pozornici očitovao Vili Beroš, također govori da se radilo o rizičnom ponašanju:

“Nadam se da nećemo postati rasadnik koronavirusa”, rekao je za N1. U obranu je dodao da se mjerila temperatura sudionika te da su oni dezinficarali ruke.

Fotografije su irelevantne za virus

Zato smo zamolili epidemiologa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Bernarda Kaića da prokomentira ovu tezu da fotografije iz HDZ-ovog stožera dokazuju da epidemije nema, da je smrtnost virusa prevara, kao i nošenje maski. On je, naime, ovih dana argumentirao zašto mjere usporavanja virusa itekako imaju smisla, te da je, prema serološkim testiranjima, imun tek mali dio stanovništva.

“Medicina o postojanju pandemije neke bolesti ili o smrtnosti nekog virusa ne zaključuje na temelju fotografija s nekog okupljanja. Postoje puno pouzdaniji načini za procjenu proširenosti i ozbiljnosti neke bolesti, kojima se medicinska struka koristi. Na temelju tih pouzdanijih metoda, stav je struke da imamo pandemiju Covida-19 i da se od te bolesti može umrijeti, a smrtnost se kontinuirano prati i revidiraju se procjene smrtnosti”, odgovara nam Kaić.

Drugim riječima, fotografija ne može govoriti o težini bolesti; može govoriti o tome kako su HDZ-ovci razmišljali u trenutku proslave, ako su o tome razmišljali. Također, hoće li HDZ biti rasadnik koronavirusa ili neće, znat će se otprilike krajem tjedna i uvelike će ovisiti o sreći.

Medicinski pokazatelji

A što se tiče medicinskih pokazatelja o smrtnosti koronavirusa, o tome smo pisali u više navrata. Rane procjene Imperial Collegea govorile su o 0,8 do 0,9 posto smrtnih slučajeva kod svih zaraženih, procjene znanstvenika u Lancetu kretale su se oko 0,66 %.

Virus je, kako su pokazale dosadašnje stope smrtnosti, odnosio više života u uvjetima slabog i preopterećenog zdravstva, kao i nepoštivanja epidemioloških mjera, bile one obvezne ili dobrovoljne.

Maske se i dalje smatraju jednim od učinkovitijih alata za usporavanja širenja zaraze iz jednostavnog razloga što se virus prenosi kapljičnim putem, a one su fizička barijera kapljicama iz usta osobe koja ih nosi. [1, 2, 3]

Razloge za proglašenje pandemije, pak, objasnila je Svjetska zdravstvena organizacija [45].

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.