Pod povećalom

Provjerili smo, Ćorićeva (tć) maska smije biti skuplja od 12 kuna

Zbog pamučnih maski skupljih od 12 kuna kažnjeno je devet trgovaca. Međutim, cijene maski s printom, poput Ćorićeve, nisu ograničene.
foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Zaštitne maske za lice tijekom pandemije Covida-19 nekima su postale najprije obavezan „modni“ dodatak, a zatim i predmet političke borbe.

Zastupnici Mosta ovaj tjedan stigli su u Sabor naoružani pamučnim maskama s printom „(tć)“, odnosno inicijalima Tomislava Ćorića, ministra gospodarstva i održivog razvoja. Kako su naveli, time su poručili da je od „osobnog brendinga ministra Ćorića ili brendinga Vlade, puno važniji sadržaj“.

Ministar Ćorić, od kada je prije nešto manje od mjesec dana otvorio profil na Twitteru, u javnosti nastupa noseći zaštitnu masku na kojoj se nalaze njegovi inicijali u zagradama. Naime, kako je u prvoj objavi naveo, u komunikaciji na toj društvenoj mreži pomagat će mu tim, ali će na neke tvitove i sam odgovarati.

„Osobne tvitove ću potpisivati (tć)”, poručio je tada Ćorić, a simbol njegovih inicijala u zagradama postao je popularan meme u mnogim javnim diskusijama, prvenstveno na društvenim mrežama.

Brending

Gostujući u Dnevniku Nove TV Ćorić je potpis (tć) na Twitteru nazvao samobrendingom, dodajući pritom i da se šali te poručujući novinarki da mu je supruga ipak profesorica marketinga.

Niti 24 sata nakon Ćorićeva objašnjenja, njegov samobrending kao političku poruku iskoristili su zastupnici Mosta, nekadašnjeg koalicijskog partnera HDZ-a.

„Htjeli smo reći da umjesto naglaska na formi, treba raditi na sadržaju, a sadržaj se tiče konkretnog zakona o HGK koji je HDZ shvatio kao pitanje brendinga te naš prijedlog pretvorio u svoj“, objasnila je Mostova Marija Selak Raspudić noseći masku sa simbolom (tć).

Marija Selak Raspudić u Saboru. Foto: HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Rat zaštitnom pamučnom maskom tu nije stao, pa je HDZ na svom Facebook profilu zahvalio Mostu na promociji njihova ministra uz poruku: „Jadničci. Ili siročići, ako Vam je draže. Ono kad nemaš suvislih ideja, a patološki želiš svakog dana privući bar malo pažnje medija“.

Na Twitteru se oglasio i sam Ćorić kojega je, napisao je, „dirnula potpora neprežaljenih koalicijskih partnera“. Ironično je dodao i kako se „prva ljubav ne zaboravlja“.

Koliko smije koštati maska?

Zanimljivo je pritom da je Ćorić, govoreći za Novu TV o svojoj masci s potpisom,  otkrio i da pamučna maska s njegovim Twitter potpisom košta 18,75 kuna i domaći je proizvod.

Podsjećamo, maloprodajnu cijenu jednoslojnih i dvoslojnih pamučnih maski je Vlada krajem travnja 2020. godine ograničila na 12 kuna, dopunom Odluke o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode.

Znači li to da je Ćorićeva maska skuplja nego što je dopušteno? Kako smo provjerili, ipak ne – jer maske smiju biti i skuplje od 12 kuna ako sadržavaju print ili se radi o dizajnerskom proizvodu.

Vladina odluka, naime, ne navodi izrijekom specifikaciju proizvoda kojem se ograničava cijena. Odlukom se zadužuje Državni inspektorat da u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo (HZJZ) „pripremi predložak deklaracije, odnosno informaciju o proizvodu maske za lice, a sukladno odredbama propisa kojim se uređuju predmeti opće uporabe“.

Sredinom svibnja prošle godine Ministarstvo gospodarstva objavilo je sadržaj te deklaracije navodeći kako jednoslojne i dvoslojne maske za lice trebaju biti „od tkanine gušćeg tkanja (min 100 g/m2), sirovinski sastav mora biti 100% pamuk, a ako se radi o dvoslojnim maskama oba sloja materijala moraju biti 100% pamučna“.

Navodi se i kako maske za lice mogu biti jednobojne ili višebojne bez printa pod uvjetom da se mogu prati na temperaturi iznad 60 stupnjeva Celzijusa.

Ministar gospodarstva, prema toj deklaraciji, svoju personaliziranu zaštitnu masku za lice nije preplatio, jer ona sadržava print.

No, osim zaštitnih maski s printom još za jednu kategoriju cijene nisu ograničene. Prema odgovoru kojeg smo dobili iz Državnog inspektorata, Odluka kojom se maloprodajna cijena ograničava, ne odnosi se ni na dizajnerske maske.

„Napominjemo kako sukladno Odluci, a u skladu s propisima o predmetima opće uporabe navedeno se odnosi na dvoslojnu pamučnu masku za smanjenje prijenosa respiratornih kapljica i jednoslojnu pamučnu masku za usporavanje prijenosa respiratornih kapljica, te predmetna Odluka ne obuhvaća dizajnerske maske, te druge maske s određenim printom“, navode iz Državnog inspektorata, objašnjavajući za koje su maske cijene ograničene, a za koje ne.

Doduše, o tome ne govori Vladina odluka, već deklaracija Ministarstva gospodarstva, a u deklaraciji se kao izuzetak ne spominju dizajnerske maske, već samo maske s printom.

Trgovci se uglavnom pridržavaju ograničenja

Dio građana, međutim, preplatio je svoje „obične“ pamučne zaštitne maske jer ih trgovci prodaju po cijeni višoj od 12 kuna. Sudeći prema podacima Državnog inspektorata, kršenje ograničenja nije sustavno jer su tek manji broj trgovaca uhvatili u prekršaju.

Od kraja travnja prošle godine, kada je Vlada ograničila maloprodajnu cijenu jednoslojnih i dvoslojnih zaštitnih maski za lice, do danas obavljeno je 776 inspekcijskih nadzora „te je utvrđeno ukupno devet nepravilnosti kod različitih gospodarskih subjekata vezano za prodaju i oglašavanje zaštitnih i pamučnih maski te povećanje cijena istih“.

„Ističemo i da su donesene dvije upravne mjere i to u pogledu zabrane agresivne poslovne prakse sukladno odredbama Zakona o zaštiti potrošača te zabrana obavljanja radnji nepoštenog trgovanja sukladno odredbama Zakona o trgovini, te je podneseno ukupno šest optužnih prijedloga prekršajnom sudu“, ističu u Državnom inspektoratu, navodeći kako su izdali i tri prekršajna naloga.

Ukupna vrijednost kazni koje su inspektori izrekli zbog nepoštivanja ograničenja maloprodajne cijene pamučne zaštitne maske iznosi 1,67 milijuna kuna za pravne osobe te 350 tisuća kuna za odgovorne osobe u poduzeću, odnosno obrtu. No, koliko će novca na ime kazni biti uplaćeno u državni proračun, ne ovisi o inspektorima. O samoj visini kazne „odlučit će prekršajni sud po postupku provedenom vezano za izjavljeni prigovor na izdani prekršajne naloge“.

„Tržišna inspekcija Državnog inspektorata kontinuirano provodi inspekcijske nadzore primjene Odluke Vlade Republike Hrvatske o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode i njenu dopunu, a kojom su među ostalim obuhvaćene i zaštitne maske te kojom dopunom Odluke se ograničava najviša maloprodajna cijena maske za lice na 12,00 kuna“, navode iz Državnog inspektorata.

Osim kontrole provođenja Odluke Vlade, inspektori kontroliraju i pridržavaju li se trgovci Zakona o zaštiti potrošača u dijelu koji se odnosi na nepoštenu poslovnu praksu trgovaca, kao i Zakon o trgovini u dijelu nepoštenog trgovanja.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.