Razotkriveno

Nije točno da nije bilo borbe na ukrajinskim aerodromima

Američki umirovljeni general je na Fox Newsu rekao da je većina informacija koja dolazi iz ukrajinskih izvora netočna.
SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES

Društvenim mrežama dijeli se dvominutni titlovani video (arhiviran ovdje) gostovanja umirovljenog pukovnika Douglasa MacGregora na Fox Businessu u kojem pukovnik tvrdi da je većina toga što dolazi iz Ukrajine raskrinkano kao laž unutar 24 do 48 sati i da su borbe oko aerodroma “gluposti” i “nisu se dogodile”.

Umirovljeni pukovnik MacGregor bivši je vojni savjetnik Donalda Trumpa i u svojim nastupima u američkim medijima često je imao proruske stavove (1, 2).

MacGregor u gostovanju na kanalu Fox Business, koje se u cijelosti može pogledati ovdje, tvrdi, između ostaloga, da je ukrajinski predsjednik Zelenski ‘marioneta’, da su sve informacije koje dolaze iz Ukrajine raskrinkane, da nije došlo do borbi na aerodromima u Ukrajini i da je Rusija u početku bila “blaga”.

Informacijski rat

Kako je Faktograf već pisao, trenutno se vodi i informacijski i propagandni rat. Od ‘Duha Kijeva’ za čije postojanje nema dokaza do zbivanja na Zmijskom otoku ili videa Palestinke Ahed Tamimi koja se usprotivila izraelskom vojniku, a koji je predstavljen kao suprotstavljanje djevojčice iz Ukrajine ruskom vojniku, s obje strane – i ruske i ukrajinske – dijeli se mnoštvo neprovjerenih informacija, dezinformacija i misinformacija.

Samo je vijest o ‘Duhu Kijeva’ imala ogroman doseg – video je na Twitteru imao više od 9,3 milijuna pregleda, pilot je spomenut u tisućama Facebook grupa. Na YouTubeu su videi koji su promovirali ukrajinskog pilota imali više od 6,5 milijuna pregleda, a oni na TikToku s heštegom #ghostofkyiv više od 200 milijuna.

Viralni video koji je imao više od 100.000 pregleda i kojega su podijelile stotine, pa čak i veći mediji, zapravo prikazuje eksploziju tvornicu kemijskih tvari u Tianjinu u Kini iz 2015., a ne eksploziju električne centrale u Luhansku.

Neki računi na društvenim mrežama, primjerice, dijelili su snimke borbe iz Libije ili izraelsko bombardiranje Gaze koristeći hešteg #StandWithUkraine. Middle East Eye je sastavio popis takvih slučajeva.

To, međutim, ne znači da su baš sve informacije koje dolaze iz Ukrajine tj. ukrajinskih izvora raskrinkane kao netočne, niti da borbi na aerodromima nije bilo.

Aerodrom

Otkako je 24. veljače Rusija napala Ukrajinu, brojne borbe su se vodile oko aerodroma. Jedna od njih bila je i borba za Hostomel (Gostomel) ili Antonov aerodrom. Pista Hostomel nalazi se uz aerodrom Antonov, u predgrađu Kijeva. Borbe su započele 24. veljače i o njoj su izvještavali i brojni mediji (AFP, WSJ, BBC, BBC na ruskom).

AFP prenosi riječi 58-godišnjakinje Ljudmile Klimove koja živi blizu Hostomela i koja je potvrdila da je aerodrom bombardiran. “Ruske trupe su ondje, moj prijatelj živi ondje i Rusi su mu već prišli sa strojnicom”, kazala je.

30-godišnji civil Aleksandar Kovtonentko koji također živi blizu aerodroma je za AFP kazao da su dva borbena aviona pucala na tlo. “Onda je došlo do pucnjave, to je trajalo tri sata. Potom su doletjela još tri borbena aviona i ponovno je započela pucnjava”, kazao je.

Reporter CNN-a Matthew Chance snimio je ruske vojnike na aerodromu. “Došli smo iz centra Kijeva i ovdje smo na aerodromu Antonov, što je oko 25 kilometara udaljeno od centra. Ovi vojnici koje možete vidjeti pripadnici su ruskih zračnih snaga. Zauzeli su aerodrom, dozvolili su nam da uđemo i budemo s njima dok brane područje. To su ruske snage, već sam s njima pričao, na odorama imaju narančasto-crne trake po kojima ih se može identificirati kao pripadnike ruskih snaga. Pričao sam sa zapovjednikom prije dvije minute i on je kazao da su oni preuzeli kontrolu nad aerodromom. Nekoliko sekundi prije nego smo se uključili došlo je do razmjene vatre, pretpostavljamo s ukrajinskom vojskom, za koju kaže da je u protunapadu kako bi zauzeli ovaj aerodrom”, kazao je Chance između ostaloga.

Budući da sukob još traje nije isključeno da ukrajinske snage neće ponovo zauzeti aerodrom Antonov, ali nije točno da se borbe oko aerodroma u Ukrajini “nisu dogodile”.

Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.