Razotkriveno

Nije točno da je pronađen dokaz da je Moderna izmislila Covid

Niz nukleotida iz Moderninog patenta koji se problematizira u časopisu Frontiers In Virology ipak postoji i u prirodi.
Izvor: Marco Verch/https://foto.wuestenigel.com/government-buys-moderna-vaccine/

Portal Logično ponovo je prenio s portala Daily Expose jednu netočnu tvrdnju – da je potvrđeno kako je “Moderna stvorila virus Covid-19”. To se nije dogodilo. Naime, britanski portal interpretirao je članak objavljen u znanstvenom časopisu Frontiers in Virology, kojim se netočno tvrdi da specifičan niz od 19 nukleotida postoji samo u virusu SARS-CoV-2 i umjetnom genu koji je proizvela Moderna te ga patentirala 2017. godine.

Gen o kojem se radi služi kodiranju proteina koji popravlja DNK, koji se naziva MutS homolog 3 ili MSH3.

“[I]zračunali [su] da su šanse za sekvencu od 19 nukleotida koju je patentirala Moderna, a koja se nasumično pojavljuje u tzv. virusu minimalna tj nigdje drugdje se ne pojavljuje u prirodi. Autori rada odlučili su istražiti RNA slijed za mjesto cijepanja furina u proteinu šiljaka Covid-19 kako bi vidjeli je li se to dogodilo igdje drugdje u prirodi.  Srećom, NCBI/NIH su proizveli fantastičnu bazu podataka BLAST koja katalogizira svaki slijed gena u prirodi poznat čovjeku i svaki sintetički patentirani slijed gena poznat Uredu za patente. Istraživači su odabrali slijed Furin Cleavage jer je to jedini kontinuirani slijed genskih slova (nukleotidni slijed) u Covid-19 s više od 3 nukleotida, koji se razlikuje od odgovarajućih slova u svom najbližem prirodnom srodniku Šišmiš Coronavirus RaTG13. Mjesto cijepanja furina ključno je za patogenost Covida-19.  Aminokiselinska sekvenca mjesta cijepanja Furina je PRRA (Prolin Argenine Argenine Alanine). Svaka aminokiselina je kodirana kodonom koji se sastoji od 3 nukleotida. Dakle, sve razlike u genetskom kodu između Covida-19 i RaTG13 imaju najviše jedan kodon, jednu aminokiselinu, osim furinske sekvence cijepanja, koja je CCT CGG CGG GCA”, piše portal Logično.

Ova priča pojavila se još u prosincu 2021., no pravi zamah dobiva nakon objave spomenutog rada međunarodnog tima pod vodstvom oftalmologa Bale Ambatija u veljači 2022. Ondje se ne tvrdi eksplicitno da se radi o dokazu umiješanosti Moderne u stvaranje virusa. Za China Daily Ambati je kazao da je cilj rada bio potaknuti raspravu o porijeklu virusa:

Ne sumnjičimo ni jednu osobu, tvrtku ili državu, već postavljamo hipotezu da bi rekombinacija u ljudskoj staničnoj liniji i curenje iz laboratorija mogli biti izvor SARS-CoV-2.

U samom radu navodi se sljedeće:

Nismo pronašli 19-nukleotidnu sekvencu CTCCTCGGCGGGCACGTAG ni u jednom eukariotskom ili virusnom genomu osim SARS-CoV-2 sa 100% pokrivenošću i identitetom u bazi podataka BLAST.

Mjesto cijepanja furina

Ambati pišu i da se to “može dogoditi nasumično, ali se moraju razmotriti druge mogućnosti”. Naglašavaju pritom da je 12 od tih 19 nukleotida smješteno baš na mjestu cijepanja furina (furin cleavage site, FCS), što je možda najvažnija prednost koja SARS-CoV-2 čini uspješnim u inficiranju ljudi.

Poznato je i da su virolozi znali da je to važan “sastojak” genoma (korona)virusa za skok na ljude. Sa željom da istraže pojačavanje koronavirusa novim FCS-om aplicirali su za javni novac, što je jesenas izazvalo veliku buku u javnosti (Intercept).

Prijedlog je napisala kontroverzna neprofitna organizacija EcoHealth Alliance sa sjedištem u SAD-u i podnijela ga 2018. godine Agenciji za napredne obrambene istraživačke projekte (DARPA). Grant im nije odobren s obrazloženjem da je istraživanje opasno. Ista ova organizacija surađivala je i s Wuhanskim institutom za virologiju. Konkretno, financirala je kontroverzno istraživanje na koronavirusima pod vodstvom Shi Zhengli i Ralpha Barica.

Međutim, ovdje treba naglasiti i da uzročnik Covida-19 nije jedini koronavirus koji sadrži FCS. Isto tako, nije točno ni da problematična sekvenca ne postoji ni u jednom drugom (eukariotskom) genomu.

Sekvenca se pojavljuje u prirodi

Marco Gerdol koji se na Sveučilištu u Trstu bavi komparativnom genomikom, pronašao je istih 19 nukleotida u genomu čađave čiope, ptice nalik lastavici.

Nadalje, paleovirolog i istraživač DNA virusa sa Oxfordovog odjela za zoologiju, Aris Katzourakis, niz je locirao kod mikobakterija.

Science Feedback upotrijebio je isti alat kao i autori članka u Frontiers in Virology, BLAST. Potražili su gene drugih organizama koji su vrlo slični Moderninom modificiranom genu MSH3. Među životinjama koje sadrže gen što uvelike nalikuje ovome nizu, pronašli su, primjerice, činčilu.

Bioinformatičar i analitičar podataka o genomima Moreno Colaiacovo još je u prosincu naglašavao da se Modernin patent gotovo u potpunosti poklapa s ljudskim proteinom za popravak gena, što je upravo i bila namjena Moderninog izuma.

Ne proizvodi FCS

Ukratko, sekvenca od 19 nukleotida nije jedinstvena za modificirani gen MSH3 koji je patentirala Moderna i nije isključivo ljudski izum, budući da se može pojaviti u prirodi, zaključuje Science Feedback. Zbog činjenice da se ovaj niz sekvenci nalazi u različitim živim bićima, ne stoji ni pretpostavka da je FCS iz virusa SARS-CoV-2 izveden iz modificiranog gena MSH3.

Nadalje, citiraju i bioinformatičara Colaiacova, koji kaže i da spornih 19 nukleotida ne proizvodi aminokiseline koje odgovaraju mjestu cijepanja furina (FCS). Nalaze se, naime, na niti DNA koja ne kodira proteine. Nadalje, osim ovih 19, od ukupno 30.000 nukleotida koliko ih ima virus, ne postoje druge podudarnosti između SARS-CoV-2 i MSH3.

Zanimljivo, ali nije dokaz

Znanstvenici koji su razgovarali s Daily Mailom, PolitiFactom i drugim medijima na ovu temu slažu se da je pronalazak preklapanja nukleotida iz FCS sa Moderninim patentom zanimljiv, ali ne smatraju da dokazuje poveznicu.

Primjerice, Lawrence Young, virolog sa Sveučilišta Warwick kaže da je to “čudnovato”, ali ne misli da je nepobitan dokaz za bilo što. On smatra da podudarnost nije dovoljno bitna da hipoteza o laboratorijskom porijeklu SARS-CoV-2 prevagne. I Simon Clarke, mikrobiolog sa Sveučilišta Reading, smatra da je upitno da je nalaz baš tako rijedak kao što studija tvrdi (Daily Mail).

Craig Wilen, imunobiolog sa sveučilišta Yale, smatra da je besmislica proglasiti preklapanje slijeda od 19 nukleotida indikativnim. Genom SARS-CoV-2, podcrtava Wilen, sadrži oko 30.000 nukleotida.

“Ova ‘studija’ i ‘hipoteza’ su potpuno smeće i više nalikuju teoriji zavjere nego znanstvenim dokazima ili istraživanju”, rekao je Wilen (AFP). Odbacio je i ideju da bi neka suvremena kompanija mogla izmisliti cijeli genom.

“Znanstvenici nisu ni blizu mogućnosti da stvore novu virusnu vrstu od nule, čak i da to imaju za cilj”, rekao je.

Istraživači virusa Scott Kenney i Carlos Romero smatraju i da nije uvjerljiv dio rada koji govori o minijaturnim šansama da se ovakva podudarnost od 19 nukleotida pojavi u genomima drugih bića.

Recenzija

Ovi znanstvenici smatraju neobičnim što je taj rad recenzirao samo jedan neovisni stručnjak, veterinar iz Kine. Naime, Frontiers in Virology je časopis koji objave podvrgava peer reviewu, za što je uobičajeno da prije samog publiciranja metodologiju i rezultate pregleda više recenzenata.

“Gotovo svi radovi imaju tri recenzenta pa je čudno da ovaj rad ima samo jednog”, kazao je Wilen. Kenny navodi da mu se studija čini kao “loš pokušaj da sumnjiva studija postane senzacija”. I, uistinu, to je najčitaniji članak objavljen na Frontiers In Virology i na kraju ožujka.

Onkolog David Gorski s portala ScienceBasedMedicine.org objašnjava da se o tzv. perspektivnom članku, a ne istraživačkom. On se u znanosti tretira kao nešto veći rang dokaza od komentara. Frontiers in istraživačke članke označava kao “Original Research Article“.

Moderna: Istražujemo podatke

Stephane Bancel, izvršni direktor Moderne na Fox Businessu je 24. veljače upitan o nalazima međunarodnog tima pod Ambatijevim vodstvom.

“Moji znanstvenici istražuju te podatke kako bi vidjeli koliko su točni ili ne”, ustvrdio je. Međutim, do kraja ožujka nisu komunicirali rezultate svog internog istraživanja. Napomenimo da Bancel ne odbacuje hipotezu o laboratorijskom porijeklu virusa.

“Kao što sam već rekao, moguća je hipoteza o bijegu iz laboratorija nesrećom. Ljudi griješe”, ustvrdio je.

Infowars

Osim spominjanja granta koji je EcoHealth Allience tražio od DARPA-e, Logično se u svom članku poziva i na portal Infowars. Konkretno, citiraju članak “Američki Nacionalni institut za zdravlje radio je s biotehnološkom tvrtkom Moderna na razvoju mRNA cjepiva protiv koronavirusa samo nekoliko tjedana prije izbijanja Covid-19”.

Činjenica da su Nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti (NIAID) i Moderna potpisali ugovor o suradnji na cjepivu protiv koronavirusa mjesec dana prije pandemije, dokaz je da se cjepivo počelo razvijati prije pandemije, navodi Logično.

Točno je da je takav ugovor potpisan, međutim, prije pandemije nije se radilo na cjepivu protiv Covida, već na cjepivu protiv MERS-a, koji također pripada obitelji koronavirusa. Sporazum je izmijenjen u veljači 2020. kako bi se dodali kandidati za mRNA cjepivo za druge viruse u nastajanju, uključujući SARS-CoV-2. Iako su ih u rubnim američkim medijima krajem 2021. godine titulirali kao “tajne dokumente”, oni su zapravo javno dostupni barem od lipnja 2020.

Centar za istraživanje cjepiva NIAID-a i Moderna surađivali su na istraživanju cjepiva i pripremi za eventualnu buduću pandemiju od 2017. godine. U svibnju 2019. sklopili su službeni ugovor o istraživačkoj suradnji na razvoju potencijalnih cjepiva protiv MERS-a i virusa Nipah.

Montagnier

Logično se u sklopu ovoga članka poziva i na tvrdnje nedavno preminulog Luca Montagniera, koji je dobio Nobelovu nagradu zbog otkrića HIV-a. Montagnier je tvrdio da je SARS-CoV-2 nastao inženjeringom i to umetanjem sekvenci HIV-a.

Nobelovac Luc Montagnier proveo je posljednje godine svog života dokazujući da je COVID-19 stvorio čovjek i da sadrži veći dio genetskog koda HIV1… Dakle, prema tome ako bi netko znao je li Covid bio pojačan HIV-om, to bi bio on. Istaknuo je da je Covid-19 stvorio čovjek u ranoj fazi pandemije.

Međutim, analize genoma novog koronavirusa pokazuju da Montagnier nije bio u pravu. Naime, navodno “problematične” sekvence postoje u najrazličitijim vrstama virusa od bakteriofaga, gripe, do gigantskih eukariotskih virusa i široko [su] prisutne u živim organizmima, uključujući viruse te  nisu specifične za HIV.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.