Razotkriveno

Mihajlović je 2019. objavio da ima leukemiju. Nema dokaza da je umro zbog cjepiva

Bivši srpski nogometaš i trener Siniša Mihajlović je 2019. godine, prije pandemije i pojave cjepiva protiv Covida-19, objavio da boluje od agresivnog tipa leukemije
Screenshot: YouTube (Bologna Fc 1909)

Na Facebook profilu hrvatske korisnice (arhivirano ovdje) pojavio se album fotografija, točnije kombinacija snimki zaslona medijskih objava o legendarnom srpskom nogometašu i treneru Siniši Mihajloviću kojima se nastoji sugerirati da je preminuo zbog cijepljenja protiv koronavirusa.

Facebook/Screenshot

Objava je do 20. prosinca prikupila 19 komentara, 7 dijeljenja i 33 ostale reakcije.

Mihajlović još 2019. objavio da boluje od agresivnog tipa leukemije

Siniša Mihajlović još je 2019. godine (24sata), puno prije početka pandemije koronavirusa i nastanka cjepiva protiv Covida-19, u vrijeme dok je bio trener Bologne, na konferenciji za novinare objavio da mu je dijagnosticirana leukemija.

“Napravio sam testove koji su pokazali anomalije, nije ih bilo prije četiri mjeseca. Imao sam temperaturu pa sam htio napraviti nekoliko pretraga. Pokazalo se da je u pitanju leukemija”, kazao je tom prilikom.

“Lagao sam ženi na dan pretraga i rekao joj da imam groznicu. Sjedio sam i plakao dva dana kad sam saznao dijagnozu! Život mi je prošao pred očima. Ne plačem jer se bojim, poštujem bolest, ali borit ću se gledajući je u oči. Imam agresivni tip leukemije. Potrebno je neko vrijeme da se izliječi, ali sigurno ću pobijediti u ovom izazovu”, objasnio je Mihajlović na pressici u kolovozu 2019.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Što se navodi u tekstovima koje je podijelila korisnica?

Korisnica Facebooka podijelila je snimke zaslona članaka iz tri srpska medija. U dva članka jasno se demantira informacija da je Mihajlović imao groznicu zbog treće doze cjepiva protiv koronavirusa, a u jednom se govori o njegovom pozivu građanima Italije da se cijepe protiv koronavirusa.

U studenom 2021. Mihajlović nije mogao prisustvovati treninzima kluba jer je imao groznicu i simptome gripe. Tada su se pojavila nagađanja da je to reakcija na treću dozu cjepiva protiv koronavirusa, no iz Bologne su ubrzo demantirali tu vijest, pisao je tada Mondo.

Treća snimka zaslona je članak srpskog tabloida Informer u kojem se govori o pozivu tadašnjeg trenera Bologne Talijanima da se cijepe protiv koronavirusa.

Podijeljena je također i fotografija na kojoj se vidi Mihajlović odmah nakon cijepljenja.

Iz komentara korisnice jasno se sugerira da je Mihajlović preminuo zbog cjepiva, a ne zbog leukemije. U komentaru se navodi sljedeće: “A krepivo mu je pomoglo i ubrzalo. ne žalim,uvuko je i nagovaral i druge…znas koje su nuspojave cje.piva?pogotovo za ove,imunokompromitirane?“.

Da cjepiva protiv koronavirusa uzrokuju teška zdravstvena stanja i smrt česta su dezinformacija o kojoj je Faktograf pisao u više navrata (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Mihajlović preminuo zbog posljedica leukemije

Jasno je da se i u slučaju Siniše Mihajlovića radi o insinuaciji, odnosno nepotvrđenoj informaciji, da je njegova smrt uzrokovana cijepljenjem protiv koronavirusa. Naime, da je legendarni nogometaš i trener preminuo nakon dugogodišnje borbe protiv leukemije, pisali su i brojni svjetski mediji (BBC, AP, Marca). Nitko od tih medija niti ne spominje mogućnost da bi uzrok smrti moglo biti cjepivo.

Treba spomenuti i da je Mihajlović obavio tri ciklusa kemoterapije, kao i transplantaciju koštane srži. Nakon toga stanje mu se privremeno popravilo, ali se ponovno pogoršalo u posljednjih nekoliko mjeseci.

Kako navodi portal Plivazdravlje, leukemije su zloćudne bolesti koštane srži. Prema brzini razvoja simptoma i napredovanju bolesti, leukemije se dijele na akutne i kronične, a prema zahvaćenoj krvnoj lozi na limfocitne (limfoblastične) i mijeloične leukemije. Najčešći simptomi leukemija posljedica su neadekvatne funkcije koštane srži koju okupiraju bolesne stanice: opća slabost i nemoć (zbog razvoja slabokrvnosti tj. anemije), česte infekcije i povišena tjelesna temperatura (uslijed slabljenja normalnih imunoloških funkcija i disfunkcije bijelih krvnih stanica) te sklonost krvarenju (zbog sniženog broja krvnih pločica tj. trombocita). Mogu se javiti bolovi u kostima, noćno znojenje, mršavljenje, oteknuće zubnog mesa…

Zaključno, iako se kombinacijom snimki zaslona medijskih objava i fotografije cijepljenja Siniše Mihajlovića želi insinuirati da je preminuo od posljedica cijepljenja protiv koronavirusa, za takve tvrdnje nema dokaza. Više relevantnih svjetskih medija, kao i domaći mediji te mediji u regiji objavili su da je poznati igrač i trener preminuo nakon dugogodišnje borbe s leukemijom. Mihajlović je i sam još 2019. godine potvrdio da je obolio od agresivnog tipa te bolesti. Iako je bio na transplantaciji koštane srži i stanje mu se neko vrijeme popravilo, zadnjih nekoliko mjeseci stanje s bolesti mu se pogoršalo te je preminuo 16. prosinca ove godine.

Karijera Siniše Mihajlovića

Siniša Mihajlović rođen je u Vukovaru 1969. godine. Kako piše Večernji list, nogometnu karijeru, započeo je u NK Borovu gdje je nakon pionira i juniora zaigrao u prvoj momčadi i igrao od 1986. do 1988. godine kada odlazi u novosadsku FK Vojvodinu s kojom osvaja naslov prvaka, drugi u povijesti toga kluba. Nedugo zatim prešao je u beogradsku Crvenu Zvezdu, za tada nevjerojatnih milijun njemačkih maraka. Isticao se po svom preciznom i nadasve jakom šutu lijevom nogom.

Sa Zvezdom stiže na “vrh svijeta”, odnosno osvaja UEFA-in europski Kup prvaka i Interkontinentalni kup. 1992. prešao je u talijansku Romu gdje je proveo dvije godine, nakon čega je prešao u Sampdoriju, 1998. stigao mu je poziv od trenera Sven-Görana Erikssona iz Lazija te se vratio u Rim. Nakon 6 sezona, na vrhuncu svoje karijere prešao je u milanski Inter gdje je i završio igračku karijeru. Između 1991. i 2003. godine odigrao je 63 utakmica za jugoslavensku reprezentaciju i reprezentaciju Srbije i Crne Gore i postigao 10 pogodaka.

Trenersku karijeru počeo je 2006. godine u milanskome Interu kao pomoćni trener zatim je trenirao, samostalno, Bolognu, Cataniju, Fiorentinu, Sampdoriju, Milan, Torino, Sporting iz Lisabona i reprezentaciju Srbije. Posljednji angažman imao u je Bologni, u svom drugom trenerskom mandatu u tom klubu, a klupu je napustio u rujnu 2022.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.