Razotkriveno

Kineski sportaši na OI u Parizu nisu obučeni u odjeću inspiriranu bojama palestinske zastave

Netočna teza na društvenim mrežama dokazuje se naslovnicom kineskog Voguea nastalom prije eskalacije sukoba u Gazi.
Foto: Luis TATO / AFP

Solidarnost s narodom Palestine sve se češće iskazuje na megapopularnim i široko praćenim događajima kroz brojne akcije i geste. Prije dva mjeseca tisuće ljudi prosvjedovale su u švedskom Malmöu protiv sudjelovanja Izraela na Eurosongu, a povici “Slobodna Palestina” mogli su se ponegdje čuti i ovog mjeseca kad se održavalo Europsko nogometno prvenstvo (1, 2, 3).

Slično je i s Olimpijskim igrama koje se trenutno održavaju u Parizu. Kako su mediji izvijestili, palestinski sportaši koji se natječu na Olimpijskim igrama dočekani su nedavno “uz ovacije na pariškom aerodromu” (1, 2). Prisutni su i glasovi koji se protive sudjelovanju Izraela na igrama (1, 2).

Međutim, neki oblici izražavanja empatije s ratom pogođenim palestinskim Pojasom Gaze nisu se zapravo dogodili. Pojedini korisnici društvenih mreža tu su poruku pogrešno upisali u kampanju kineskog izdanja modnog časopisa Vogue.

“Kina je za Olimpijske igre u Parizu odabrala dizajn inspirisan palestinskom zastavom”, stoji u opisu fotografije objavljene na Facebooku 25. srpnja 2024. godine (arhivirana ovdje).

Screenshot/Facebook

Unutar posta podijeljena je i fotografija koja pokazuje ženu obučenu u zelenu i crnu odjeću koja drži luk i strijelu ispred komada crvenog platna. Sve skupa, uključujući i bijelu pozadinu, čini kombinaciju boja s palestinske zastave.

Fotografija nastala prije eskalacije sukoba u Gazi

Međutim, fotografija nije nastala s tom namjerom. Nastala je kao dio serije posvećene jednom drugom sportskom natjecanju, Azijskim igrama koje su se održale prošle godine u rujnu i listopadu u kineskom gradu Hangzhouu. Objavljena je 2023. godine, u rujanskom broju kineskog izdanja Voguea (logo magazina nalazi i na fotografiji koja kruži Facebookom), čije su prve najave izašle na društvenim mrežama u kolovozu 2023. godine (1, 2). U samoj se najavi vidi odjevna kombinacija koju se danas povezuje s palestinskom zastavom.

Screenshot/Instagram

“Od prošlogodišnjih Zimskih olimpijskih igara, Kina je svjedočila izuzetnom usponu sportske kulture – osobito u modi s bezbrojnom kapsulnom aktivnom odjećom i suradnjama, sportskim zvijezdama u modnim kampanjama, modnim dizajnerima koji se pojavljuju na sportskim događajima, dok kolektivni sportovi kao što su ultimate frizbi, biciklizam i badminton haraju nacijom.

Dok se radujemo nadolazećim Azijskim igrama u Hangzhouu i Olimpijskim igrama u Parizu sljedeće godine, nema sumnje da će se kulturni utjecaj sporta samo pojačati. Za istraživanje rastućeg raskrižja između sporta i mode u ovom rujanskom izdanju, kineski supermodel He Cong radi s nekim od vodećih kineskih sportaša na dinamičnoj naslovnici za pamćenje”, stajalo je u najavi koju je kineski Vogue objavio na Instagramu 26. kolovoza 2023. godine.

Vogue je tada objavio više fotografija kineskog supermodela kako pozira s različitom sportskom opremom, uključujući koplje, odbojkašku loptu i mačevalački mač. Na samoj je naslovnici obučena u istu onu crnu i zelenu kombinaciju, ali ispred plave tkanine.

S obzirom na to da su se slični sadržaji ranije širili na engleskom jeziku, nekoliko stranih portala za provjeru činjenica, uključujući USA Today, News Checker i The Quint, utvrdili su da se fotografija dijeli uz pogrešan opis, odnosno da nema veze sa sukobom na Bliskom istoku.

Kako je pojasnio USA Today, kineske olimpijske uniforme, koje su predstavljene 25. lipnja 2014. godine, sastoje se od crvenih hlača i bijele majice ili jakne. Crna i zelena boja koje su istaknute na palestinskoj zastavi nisu uključene. Na jaknama i košuljama nalazi se kineska zastava, logo Olimpijskih igara i logo kineskog brenda sportske odjeće Anta koji je dizajnirao uniforme.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Podrška Palestincima postoji i bez lažnih sadržaja

Taj broj časopisa Vogue izašao je u rujnu, a najave i mjesec dana ranije, dok je sukob eskalirao 7. listopada, nakon napada Hamasa (militantne islamističke skupine koja kontrolira palestinski Pojas Gaze) na Izrael. Odmazda Izraela i vojni napadi koji si uslijedili odmah nakon Hamasovog napada, odnijeli su, prema podacima iz Gaze, preko 39 tisuća života. Prema drugim procjenama koje uključuju i “indirektne” žrtve (bolesti, nedostatak zdravstvene skrbi i osnovnih životnih uvjeta), taj je broj puno veći (preko 180 tisuća mrtvih).

Zbog katastrofalne humanitarne situacije u Gazi, zbog čega se Izrael suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, sve više država i javnih ličnosti zagovara prekid vatre i osuđuje izraelsku agresiju. Među njima je i kineski predsjednik Xi Jinping koji je u svibnju izrazio svoju potporu Palestincima, obećavši više humanitarne pomoći Gazi i osudivši izraelsku okupaciju palestinskih teritorija.

Međutim, otkako se sukob rasplamsao, internetom kruže i sadržaji koji nemaju veze s podrškom Palestini, o čemu redovito izvještavaju portali koji provjeravaju točnost tvrdnji. U svibnju se širio video koji navodno prikazuje danskog kralja Frederika Andréa Henrika Christiana, kako maše palestinskom zastavom. Faktograf je utvrdio da muškarac sa snimke nije danski kralj.

Pojavio se i video koji prikazuje nogometnog trenera Manchester Cityja Pepa Guardiolu kako navodno okreće glavu od izraelskog dužnosnika/državljanina i odbija se rukovati s njim nakon utakmice, u znak protesta protiv rata koji Izrael vodi na području palestinskog Pojasa Gaze. Radilo se o snimci koja je nastala u kolovozu 2023. godine.

Viralan je bio i post koji navodno prikazuje glumca Harrisona Forda kako izražava podršku Palestini. Međutim, portal Lead Stories je otkrio kao se radi o Fordovom govoru koji je nastao 2019. godine, prije posljednje eskalacije sukoba.

Ista situacija se dogodila s fotografijom iz kineskog Voguea. Koliko god nekima dobro zvučalo i izgledalo, kinesko uredništvo nije imalo namjeru spojiti modu, sport i aktivizam. Ono, a ni olimpijsko predstavništvo Kine, nije prenosilo poruku podrške Palestini.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.