“Zvanično najstarije drvo u Europi, ova maslina stara 1044 godine, koja se trenutno nalazi u Italiji, od jučer je i zvanično postala vlasništvo Željka Mitrovića“.
Ovu informaciju objavio je 14. kolovoza ove godine na svom Facebook profilu Željko Mitrović, vlasnik srbijanske televizije Pink (arhivirano ovdje), da bi u danima koji su slijedili ista tvrdnja o “najstarijem drvetu u Evropi” bila ponavljana na društvenim mrežama (arhivirano ovdje) i internetskim portalima (arhivirano ovdje i ovdje).
Informaciju je Mitrović ponovno objavio nakon što je stablo koje je kupio prevezeno u Srbiju, točnije u dvorište monumentalnog Mitrovićevog zdanja na beogradskom Dedinju, gdje je presađeno (arhivirano ovdje).
Munika stara oko 1230 godina
Informacija koju je Mitrović objavio netočna je. Najstarije stablo u Europi nije ono koje je vlasnik televizije Pink namijenio za atrakciju koju će u njegovom dvorištu obilaziti znatiželjnici. Naime, najstarijim stablom “starog kontinenta” znanstvenici smatraju stablo munike, koje je u trenutku kad je pronađeno bilo staro oko 1230 godina. Stablo se nalazi na krajnjem jugu Italije, u regiji Kalabrija. Stablo je nazvano Italus, a o njemu su izvještavali brojni svjetski mediji (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje).
U sažetku znanstvenog rada objavljenog na platformi ScienceDirect, koji govori o metodi kojom je određena starost ovog stabla, navodi se ovako: “U procesu određivanja starosti najstarijih stabala, koja su često šuplja, razvili smo novu metodu koja kombinira dendrokronološko križno datiranje i tehniku radiokarbonskog ‘wiggle matchinga’ na uzorcima drveta izvađenim iz debla i izloženih korijena. Metoda se može ilustrirati sljedećim koracima: Križno datirani serijski nizovi godova iz uzoraka debla otkrivaju starost stabla u trajanju od više stoljeća, a šuplji dio je dovoljno velik da sadrži još nekoliko godina (desetljeća do stoljeća). Izloženi korijeni mogu se bušiti kako bi se dobili uzorci drveta stariji od onih iz debla, kako bi se izgradio “plutajući” prosječni serijski niz godova korijena. Ako sinkronizacija između debla i izloženih korijena nije jasna, pristupa se datiranju uzoraka drveta iz korijena tehnikom radiokarbonskog ‘wiggle matchinga’; podudaraju se serijski nizovi godova korijena i debla unutar razdoblja datiranog radiokarbonskim metodama kako bi se točnije datiralo stablo. Ova metoda datiranja omogućila je preciziranje procjene starosti stabla vrste Pinus heldreichii u Nacionalnom parku Pollino. Stablo koje smo nazvali Italus 2017. godine bilo je staro 1229 godina, što ga čini najstarijim znanstveno datiranim živućim stablom u Europi”.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Adonis u Grčkoj
Munika je, inače, crnogorična vrsta drveća iz porodice borovki. Njezin latinski naziv je Pinus heldreichii. Prema podacima s portala Plantea, “munika je rasprostranjena u južnoj i jugoistočnoj Europi (Srbija, Crna Gora, Italija, Grčka, Albanija, Bugarska) na pretplaninskim i planinskim područjima, a ime vrste dano je u čast njemačkog botaničara Theodora von Heldreicha, koji je proučavao floru Grčke”. Zanimljivo je da se na engleskom jeziku munika naziva Bosnian pine, odnosno Heldreich’s Pine.
U zaključku valja ponoviti, najstarijim stablom u Europi znanstvenici ne smatraju ono koje je u svoje dvorište presadio vlasnik televizije Pink Željko Mitrović, nego stablo nazvano Italus, koje se nalazi u Kalabriji, u nacionalnom parku Polinno. Prije nego je starost stabla Italus znanstveno utvrđena, najstarijim stablom u Europi znanstvenici su smatrali muniku otkrivenu u sjevernoj Grčkoj nazvanu Adonis, čija je utvrđena starost 1075 godina.
Zbog toga što je točna informacija da je Željko Mitrović kupio stablo masline, no ona nije službeno najstarija u Europi, objave označavamo kao djelomično netočne.