Razotkriveno

Snimka ne prikazuje vojni udar u Izraelu

Izraelci su prosvjedovali nakon što je premijer Netanyahu smijenio ministra obrane, no to ne znači da je vojska povela državni udar.
Foto: Jack GUEZ / AFP

Nakon što je početkom mjeseca izraelski premijer Benjamin Netanyahu smijenio ministra obrane Yoava Gallanta u Izraelu, zemlji koja vodi ratove na nekoliko fronti, izbili su prosvjedi.

Prosvjednici su pozivali Netanyahua da podnese ostavku i zahtijevali da novi ministar kao prioritet postavi povratak taoca koji su još uvijek u Hamasovom zatočeništvu. Neki su ta masovna okupljanja netočno protumačili kao vojni udar.

Kakav tjedan! #Trump pobjeđuje #US izborima. Godine #Deutschland. #Ampel se raspada, a #Israel vojska masovno izvodi državni udar protiv premijera Benjamina #Netanjahu upravo u ovom trenutku nakon što je smijenio ministra obrane Joawa #Galant. Dobivamo video snimke iz Tel Aviva-Jaffe koje dokumentiraju kako su izraelski vojnici uključeni u vojni udar napadnuti od strane Netanyahua Amtssitz. U zapadnim masovnim medijima nema niti jedne riječi o pokušaju svrgavanja vlade u Izraelu. Međutim, izvori na terenu izvještavaju da je situacija kaotična i izvan kontrole“, stoji u postu objavljenom 7. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).

Screenshot/Facebook
Screenshot/Facebook

U post je umetnuta snimka u trajanju od 22 sekunde koja pokazuje uniformirane ljude u hodu, za koje se tvrdi da su vojnici usred vojnog udara. S obzirom na to da je snimka mutna i da se na njoj tek raspoznaju maslinaste uniforme, na prvi pogled zaista se može učiniti da prikazuje vojsku.

Na snimci su izraelski policajci

Kako je izvijestio portal Haaretz 5. i 6. studenog, Izraelci su blokirali Ayalon, glavnu autocestu u Tel Avivu, na više od četiri sata, nedugo nakon što je Netanyahu obznanio da je smijenio svog ministra obrane zbog “neslaganja s načinom na koji treba voditi rat”.

“Oko 21 sat prosvjednici u Tel Avivu počeli su blokirati glavnu autocestu Ayalon. Na cesti su palili krijesove, vatromete i ogradama i kamenjem blokirali cestu. Policija je prosvjed proglasila nezakonitim te je oko ponoći pokušala rastjerati okupljene, ali je nakon nekoliko minuta prestala. Oko 12:30 ujutro, policija je nastavila s pokušajima raščišćavanja ceste”, izvijestio je izraelski portal.

Novinar tog portala i jedan od autora citiranog članka, Bar Peleg, te je noći na X-u objavio snimku (1, 2) koju su kasnije preuzeli drugi korisnici društvenih mreža i kojoj su dodali netočan opis, odnosno tvrdnju da se radi o vojnicima koji sudjeluju u rušenju vlasti.

Screenshot/X

“Policajci u južnom Ayalonu kreću se u velikoj grupi kako bi gasili požare aparatima za gašenje požara, iza njih su stotine prosvjednika. Jedan od prosvjednika suočio se s jednim od policajaca koji je nosio pokrivalo za lice suprotno procedurama na prosvjedima”, napisao je Peleg.

Njegova je snimka istog trajanja, ali oštrija i bolje kvalitete. Snimljena je vertikalno pa se razaznaje više detalja o lokaciji prosvjeda, ali i o ljudima koji su tamo snimljeni. Osim samog opisa posta, nekoliko trenutaka snimke dokazuje da je zapravo riječ o policiji.

Na samom početku vidi se žena koja na uniformi ima našivenu insigniju policijskog narednika (reda Rav Samal Bakhir), a kojoj je oko pasa zakačena kapa na kojoj piše “policija”. U šestoj sekundi vidi se policajka koja nosi aparat za gašenje požara, o čemu je pisao Peleg. U devetoj sekundi vidimo osobu koja na uniformi ima našivenu insigniju policijskog čina višeg dočasnika (Rav-Nagad).

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Zašto je Netanyahu smijenio Gallanta?

Izraelsko-palestinski sukob koji traje preko sedamdeset godina, krvavo je eskalirao nakon 7. listopada 2023. godine kada je Hamas, militantna islamistička skupina koja kontrolira Gazu, pokrenuo višestruki napad na Izrael, ubivši preko 1 200 ljudi i uzevši preko 200 osoba kao taoce. Izrael procjenjuje da više od 100 talaca još uvijek drže Hamasove frakcije u Gazi.

Izraelu nije dugo trebalo da odgovori pa je poveo oružanu odmazdu protiv stanovništva palestinskog Pojasa Gaze, tvrdeći da cilja na Hamas. U tom je ratu dosad ubijeno gotovo 44 tisuće Palestinaca i enklava je postala gotovo nenastanjiva.

Prema međunarodnoj nevladinoj organizaciji, Human Rights Watch (HRW), Izrael je počinio ratne zločine i zločine protiv čovječnosti namjerno izazivajući masovno raseljavanje Palestinaca u Gazi, a ta se država suočava i s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.

U posljednjih godinu dana propadali su pregovori između Hamasa i Izraela, kao i apeli za prekidom vatre. U međuvremenu je Izrael proširio svoje ratne ciljeve na Libanon i razmjenjuje vatru s Iranom.

No, ne odobravaju svi Netanyahuov ratni put. Među njima je i bivši ministar obrane koji se s premijerom nije slagao oko pregovora s Hamasom te generalno izraelske vojne strategije. Kako su navodili izraelski mediji, u kolovozu je Gallant rekao na zatvorenom odboru Knesseta da je Netanyahuov cilj “apsolutne pobjede” u Gazi “glupost”. Zauzvrat ga je premijer optužio za usvajanje “anti-izraelskog narativa”.

Nakon što je razriješen s dužnosti, prema izraelskim medijima, Gallant je navodno obiteljima taoca rekao kako izraelska vojska nema razloga ostati u Gazi te da ih Netanyahu ondje bespotrebno drži. Rekao je kako je on “pokušao i nije uspio” utjecati na premijera kako bi priveo kraju dogovor o taocima. Zbog toga je Gallant dobio toliku podršku prosvjednika. Međutim, tu podršku nisu izrazili vojnici u obliku vojnog udara.

Zaključno, snimka koja se širi Facebookom ne prikazuje izraelske vojnike koji sudjeluju u nasilnom rušenju Netanyahuove vlade. Ona prikazuje policiju koja je bila na terenu 5. i 6. studenog kada su se u Tel Avivu održali prosvjedi i ulični neredi potaknuti smjenom izraelskog ministra obrane.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.