Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava rekao je u ponedjeljak u Vukovaru da stranka neće glasati za skidanje imuniteta Josipu Dabri, ustvrdivši da je riječ o “političkoj igri, cirkusiranju, pritisku”, a sve zbog njihovog “zamjeranja dubokoj državi”.
Ivan Penava je iz Vukovara poručio:
“Na plenarnoj sjednici Sabora bit ćemo protiv za skidanje imuniteta iz jednostavnog razloga što smatramo da je ovdje riječ o gruboj političkoj igri, cirkusiranju, omalovažavanju i zlouporabi institucija, i stvaranju političkog pritiska na jednog čovjeka i njegovu obitelj kako bi ga se savilo, kako bi se savilo kralježnicu Domovinom pokretu zbog zamjeranja dubokoj državi, tj. pokušaju raspetljavanja klupka kojeg različiti interesi vežu i kreiraju u sklopu resora Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih šuma.”
“Ugrozio sigurnost djeteta”
Premda Penava tvrdi da je sve što se događa zapravo “politička igra” u kojoj se radi “pritisak na jednog čovjeka” kako bi se “savilo kralježnicu DP-u zbog zamjeranja dubokoj državi”, Josip Dabro se sumnjiči za vrlo konkretne postupke.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) u utorak je jednoglasno podržalo skidanje imuniteta Dabri radi vođenja kaznenog postupka na zahtjev DORH-a. DORH je svoj zahtjev MIP-u uputio u ponedjeljak “kako bi mogli povesti kazneni postupak i zatražiti istražni zatvor za Dabru zbog povrede djetetovih prava i nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari”.
“Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku navodi kako je utvrđena osnovana sumnja da je Dabro na području Otoka djetetu u razdoblju od 2020. do 2024. godine omogućavao pucanje iz pištolja i automatske puške, bacanje eksplozivne naprave nalik na ručnu bombu, rastavljanje i čišćenje automatske puške, čime je ugrozio sigurnost djeteta izlažući ga opasnosti, a iz zahtjeva proizlazi i da je neovlašteno držao automatsku pušku vojnog podrijetla iz koje je ispalio više hitaca na neutvrđenom poljoprivrednom zemljištu i držao eksplozivnu napravu nalik na ručnu bombu”, naveo je predsjednik MIP-a Robert Jankovics. Što se tiče istražnog zatvora, nastavio je, DORH navodi kako postoji opravdana bojazan da bi Dabro mogao utjecati na svjedoke te uništiti dokaze.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Duboka država – uvozna teorija zavjere
Kao što je Faktograf već pisao, termin “duboka država” izvorno je skovan devedesetih godina prošlog stoljeća, kao opis nedemokratičnosti državnih aparata u Turskoj i Rusiji nakon raspada Sovjetskog Saveza te se odnosio na vojno-obavještajne strukture i njihov utjecaj na legitimno izabrane narodne zastupnike. No nakon što je Donald Trump uselio u Bijelu kuću i počeo nizati afere kao na pokretnoj traci, njegovi pristaše na čelu s Breitbart Newsom, propagandističkim glasilom radikalne desnice i vodećim proizvođačem lažnih vijesti u SAD-u, upregli su se u redefiniranje “duboke države”. Nastala je tako teorija zavjere prema kojoj je Trump zapravo žrtva skrivenih struktura unutar američkih vlasti, koje ga pokušavaju ukloniti iz predsjedničke fotelje u ime vlastitih, nikad precizno definiranih interesa.
Drugim riječima, pripadnici konzervativnog pokreta pokušavali su delegitimizirati opoziciju Trumpu i u mnogim stvarima prebaciti krivnju na druge. U ovom novom mandatu Donald Trump se upustio u obračun s “dubokom državom” masovnim otpuštanjem federalnih zaposlenika.
Da Josip Dabro nije tek žrtva “duboke države”, već da postoje elementi za djelovanje tijela progona svima je bilo vidljivo već iz snimki koje su objavljene u medijima. Prva je, podsjetimo, bila snimka tada još ministra Dabre kako puca iz pištolja iz automobila koju je objavio Jutarnji list, a naknadno je objavljena i snimka njegova pucanja iz automatskog oružja čije je posjedovanje i korištenje u Hrvatskoj zabranjeno.
Josip Dabro nije nevina žrtva "duboke države". Sumnjiči ga se za vrlo konkretna djela, a da tu postoje elementi za postupak bilo je vidljivo već iz snimaka koje su objavljene u javnosti.