Razotkriveno

Ne, Ukrajina u “tišini sukoba” ne uvodi Veliki reset

Popularna teorija zavjere o "Velikom resetu" dobila je novu dimenziju - na društvenim mrežama se tvrdi da veliki socijalni eksperiment potiho počinje u ratom zahvaćenoj Ukrajini.
EPA/NUNO VEIGA

“Zelenskij tiho usvojio prijedloge Svjetskog ekonomskog foruma i potpisao zakon o prvim koracima Velikog resetiranja”, naslov je članka objavljenog na rubnom portalu Epoha (arhiviran ovdje). Za taj je portal Faktograf već u više navrata utvrdio da širi dezinformacije (1, 2, 3).

U članku se navodi da je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski prihvatio prijedlog Svjetskog ekonomskog foruma s kojim Ukrajina “postaje prva zemlja koja će u praksi provoditi Veliko resetiranje Klausa Schwaba“.

Zelenski je, kako piše Epoha, potiho usvojio prijedloge Svjetskog ekonomskog foruma i “potpisao zakon o prvim koracima Velikog resetiranja Klausa Schwaba, uvodeći aplikaciju za socijalni kredit koja kombinira univerzalni temeljni dohodak (UBI), digitalni identitet i putovnicu za cjepivo protiv COVID-19. unutar njihove aplikacije Diia za Ukrajinu”. Ta novina uvodi se, tvrdi portal Epoha, “u tišini samog sukoba”.

Što je Veliki reset?

Kako piše fact-checkerski tim BBC-a, teorija zavjere o Velikom resetu vuče podrijetlo iz postojećeg plana pod nazivom Veliki reset, koji je izradio Svjetski ekonomski forum (WEF), organizatori godišnje konferencije za istaknute ličnosti iz sfere politike i ekonomije. U planu su iznesene različite ideje kako bi se zemlje mogle oporaviti od ekonomske štete uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Svjetski ekonomski forum predstavio je ideju “velikog resetiranja” kapitalizma u lipnju 2020. nakon što je primijećeno da je pandemija povećavala ionako raširenu nejednakost. Veliki reset tako se odnosi na, kako stoji na stranici Svjetskog ekonomskog foruma, resetiranje trenutnog kapitalističkog sistema koji nije održiv. Plan se sastoji od tri komponente – pravednije tržište, jednakost i održivost te inovacije.

Slično tome, MMF je objavio svoju viziju “globalnog ekonomskog reseta”, koji promiče ideju “inkluzivnog oporavka” od pandemije, što u njihovoj viziji uključuje poticanje javnih ulaganja u zdravstvo radi zaštite najugroženijih, privremenu suspenziju duga za najsiromašnije zemlje svijeta i porezne reforme.

Veliki reset postao je mamac za teorije zavjere, o čemu je Faktograf pisao u više navrata (1, 2, 3, 4, 5).

“Država u pametnom telefonu”

Ovom dezinformacijom već su se bavile kolege s turskog fact-checking portala Teyit. Prvo, aplikacija Diia najavljena je još tijekom predsjedničke kampanje Zelenskog (Rest of World). Kada se Zelenski 2019. kandidirao za predsjednika, obećavao je da će donijeti brojne promjene u ukrajinskom društvu gdje je korupcija još uvijek veliki problem.

Jedan od njegovih fokusa bila je tehnologija i njeno korištenje s ciljem poboljšavanja svakodnevice, pa je tako pod motom ‘država u pametnom telefonu’ obećavao da će unutar pet godina sve usluge u državi biti digitalizirane.

Jedna od glavnih odrednica tog programa bila je aplikacija Diia, što znači ‘država i ja’, pokrenuta u 2020. godini, putem koje su građani Ukrajine mogli dobiti brojne dokumente poput vozačke dozvole, rodnog lista i putovnice. Kako piše Teyit, u kolovozu 2021. u aplikaciju je dodan pristup Covid-potvrdi, a putem aplikacije može se, primjerice, i plaćati porez.

Kako piše na službenim stranicama ukrajinske vlade, glavni cilj digitalizacije i aplikacije Diia jest “da javne usluge u potpunosti budu dostupne online”. Trenutno portal Diia koristi više od 3,6 milijuna korisnika, a od 1. travnja 2021. aplikaciju je ažuriralo više od 4,5 milijuna Ukrajinaca. Mobilna aplikacija Diia 2.0 omogućuje pristup devet digitalnih dokumenata (osobna iskaznica, biometrijska putovnica, studentska iskaznica, vozačka dozvola, certifikat registracije vozila, polica osiguranja vozila, porezni broj, rodni list, IDP certifikat) i ukupno 12 usluga.

Ukrajina je htjela olakšati i otvaranje firmi, pa je tako putem portala Diia, kako navodi Vlada na svojim stranicama, može online registrirati firma, a sami portal nudi pristup 70 digitalnih usluga. Uslugu je dosad iskoristilo 370,000 poduzetnika i više od 4.500 firmi. Radi se o portalu koji je sličan portalu e-Građani u Hrvatskoj putem kojega građani mogu pristupiti raznim državnim uslugama.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.