Društvenom mrežom Facebook širi se status (arhiviran ovdje) sljedećeg sadržaja: “I Đikić: Neću više šutjeti! Umirovljenici također imaju pravo na život. Poznati hrvatski kardiolog dobio ‘po licu’ u studiju N1”.
Niže donosimo snimku zaslona statusa koji je prikupio 60 reakcija, 46 komentara te koji je podijeljen 16 puta i ima 61 tisuću pogleda.
Snimka generirana putem umjetne inteligencije
Statusu je prirodan i video (arhiviran ovdje) u trajanju od 28 sekundi koji je generiran koristeći umjetnu inteligenciju (AI). Video prikazuje voditelja na N1 Televiziji Igora Bobića uz fotografiju poznatog hrvatskog znanstvenika Ivana Đikića te tučnjavu u studiju. Voditelj pritom izgovara sljedeće:
“Neočekivani obrat događaja na snimanju emisije posvećene problemu hipertenzije. Pozvani stručnjak i zaslužni kardiolog Hrvatske iznenada je počeo govoriti ne po pripremljenom scenariju i iznio senzacionalnu izjavu. Kao odgovor direktor poznate farmaceutske kompanije Hrvatske Pliva Hrvatska po imenu Mihael Furjan koji je bio prisutan u studiju nije izdržao i verbalno konfrontirao kardiologa. “
Fotografija znanstvenika Đikića s ranom na licu, kao i lice voditelja Bobića najvjerojatnije su stvoreni umjetnom inteligencijom, dok govor i pokreti usana voditelja također nisu usklađeni. Uz sve to, u jednom trenutku u videu (oko 20. sekunde) glas voditelja poprima i drugu boju i naglasak, što jasno ukazuje da se ne radi o autentičnoj snimci. Đikića se u statusu i najavi netočno titulira kao kardiologa dok je on molekularni biolog.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Autentičnost snimke demantirali Bobić i Đikić
Takva najava voditelja ne može se pronaći nigdje na internetu, a s televizije N1 su nam potvrdili da Bobić i Đikić nikada nisu razgovarali o toj temi. Također, ne postoji niti jedan dokaz ili trag da se Đikić s nekim potukao u bilo kojem studiju, kao što nigdje drugdje ne postoji niti njegova fotografija s modricom na licu, što jasno ukazuje da je ona fotomontaža.
Tučnjava koja se koristi u videu preuzeta je s ukrajinske televizije i dogodila se prije godinu dana, kada je jedan novinar s navedene televizije napao proruskog ukrajinskog političara.
Đikić je za Faktograf.hr potvrdio da je “sve to neistina i potpuna izmišljotina”. Još nam je kazao kako se “nažalost već duže vrijeme to ponavlja i teško je to prekinuti”.
“Nekoliko puta sam kontaktirao Facebook, no oni ništa ne poduzimaju. Ignoriranje je najlakše i najuspješnije za sada”, kazao je Đikić za Faktograf.hr. I Igor Bobić je za Faktograf.hr potvrdio da se radi o deepfake snimci i to, kako kaže, “lošoj”. I ranije je Faktograf, u više navrata, pisao o lažnim objavama u kojima se spominjao ugledni znanstvenik Ivan Đikić (1, 2, 3).
Sumnjiva Facebook stranica
Stranica naziva ‘B Triple-X Music’, koja je status podijelila, također ne ulijeva povjerenje. Opis stranice navodi da se radi o ‘motivacijskom govorniku’ (eng. motivational speaker), a stranica je registrirana 9. siječnja 2019. godine u Luandi u državi Angoli. Korisnik kao poveznicu na web-stranicu nudi ‘http://WWW.GooGle.Com/’, a ima tek nekoliko objava i fotografiju koja prikazuje kaktus u krevetu s balonom obloženim flasterima.
Oznakom ‘sviđa mi se’ označilo ju je tek 90 ljudi. Kada kliknemo na poveznicu koja je podijeljena u statusu, ona ne vodi nigdje, što znači da je možda već prepoznata kao maliciozna stranica.
AI generirane audio snimke Beroša, Đikića, Elona Muska…
Faktograf je proteklih mjeseci pisao o čitavom nizu javnih osoba čije su se AI audio generirane snimke pojavile u prevarama na društvenim mrežama. Tako su objavljene slične AI generirane snimke ministra zdravstva Vilija Beroša, Ivana Đikića, novinarke i urednice televizije N1 Nine Kljenak, ali i Elona Muska. Uglavnom se AI generirane izjave u takvim objavama koriste kako bi korisnici Facebooka lakše povjerovali u autentičnost prevara koje su se, bez takvih snimki i samo u pisanoj formi, pojavljivale i ranije.
U lažnoj audio snimci nogometaša Luke Modrića radilo se o tzv. romantičkoj prijevari odnosno pig butcheringu. Pig butchering dugoročna je prevara koja kombinira investicijske sheme, romantične prevare i prevare s kriptovalutama. Prevara potječe iz jugoistočne Azije, a naziv dolazi od kineske fraze “Shāz Hū Pán”, što znači klanje svinja. Krug prevaranata s kriptovalutama traži žrtve na stranicama za upoznavanje i društvenim mrežama, objašnjava Techtarget.
U slučaju znanstvenika Ivana Đikića uglavnom se radilo o prevarama povezanima sa zdravljem. Naime, prevaranti vrlo često koriste društvene mreže, lažne intervjue s liječnicima i znanstvenicima, pa odnedavno i umjetnu inteligenciju, da bi građanima prodavali lažne i potencijalno opasne lijekove. Kako smo pisali krajem prošle godine, iz Hrvatske liječničke komore potvrdili su nam da su u razdoblju od 2020. do 2022. dobili nekoliko prijava zbog pojave lažnih intervjua i izjava liječnika te da su u nekoliko navrata upozorili građane “na učestalu pojavu lažnih i netočnih oglasa o tzv. ljekovitim proizvodima i dodacima prehrani”.
Česti i lažni intervjui s poznatim liječnicima i znanstvenicima
“U takvim oglasima i tekstovima se često pojavljuju izmišljene izjave ili intervjui stvarnih ili lažnih liječnika”, napisali su u odgovoru Faktografu iz Hrvatske liječničke komore. Također su nam potvrdili da je komora, kao i njezini članovi čiji su identiteti ukradeni te zlorabljeni, prijavila te postupke nadležnim institucijama zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela i protuzakonitih radnji, no očekuju i reakcije drugih državnih institucija kako bi se ovakva opasna i štetna praksa prekinula.
“Liječnička komora poziva ponovno nadležne institucije uključujući Državno odvjetništvo, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva te u konačnici i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, pod čijom su ingerencijom tiskani i elektronički mediji, da žurno postupaju u skladu sa svojim ovlastima”, stoji u odgovoru HLK-a te se dodaje da će se “zbog zaštite zdravlja građana obratiti i Vijeću za elektroničke medije, od kojeg očekuje donošenje preporuke elektroničkim medijima vezano uz ove opasne primjere lažnog oglašavanja”.
Zaključno, u postu na Facebooku radi se o još jednom u nizu lažnih videa generiranih umjetnom inteligencijom koji su sve češća pojava na društvenim mrežama.