Nedavno održavanje meča između legendarnog američkog boksača Mikea Tysona i njegovog tri desetljeća mlađeg suparnika Jakea Paula izazvalo je niz reakcija i komentara. Jake Paul je “optužen” za “zlostavljanje starijih osoba”, a njegova pobjeda nad veteranom Tysonom opisana je kao “odvratna” i “užasna za gledanje”.
Internetom i društvenim mrežama kružili su memeovi na račun mladog izazivača i boksača-umirovljenika (1, 2, 3). Uz pošalice, širila se i fotografija koja prikazuje Tysona koji prije meča izražava podršku Palestini, zaogrnut njenom zastavom.
“Mike Tyson pozira sa palestinskom zastavom prije svoje sutrašnje historijske borbe“, stoji u Facebook postu objavljenom 15. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).
Ta fotografija nikada nije snimljena
Oduševljenje Tysonovom gestom, međutim, nije utemeljeno u stvarnosti. Pretraga na Googleovoj tražilici, s vremenskim rasponom od 14. do 17. studenog (jer se meč održao 15./16. studenog) vodi uglavnom na objave na društvenim mrežama i portale koji su se bavili provjerom točnosti tih tvrdnji.
O tome nije izvijestio niti jedan kredibilan medij, što je krajnje neobično jer je Tysonov povratak u ring nakon 19 godina pauze događaj koji izaziva medijsku pažnju. Uz to, radi se o meču koji je na teksaškom AT&T stadionu gledalo preko 70 tisuća ljudi, a prenosio se i preko Netflixa, svjetski popularne video-platforme.
Kako se tvrdnja masovno širila na engleskom jeziku, niz medija (1, 2, 3, 4) već je ranije provjeravalo njenu točnost i došlo do istog zaključka. Nekima od njih (USA Today, Full Fact) je Tysonov glasnogovornik potvrdio da fotografija nije autentična.
Uz to, postoji nekoliko indicija da je slika nastala digitalnom obradom, odnosno da je plod umjetne inteligencije (AI).
Da je na njoj pravi Tyson, trebala bi mu se vidjeti velika tetovaža (lice njegove pokojne kćeri Exodus) na lijevoj strani prsa koju je napravio prije više od godinu dana. Još jedna njegova prepoznatljiva tetovaža, ona na licu oko lijevog oka, izgleda drugačije nego u stvarnosti: znatno veća i svjetlija na manipuliranim slikama.
Pozicija boja i oblika na zastavi također je znak da se radi o AI-generiranom materijalu – ako otklonimo malu mogućnost da je Tyson za svoju gestu nabavio robu s greškom, odnosno krivo otisnutu palestinsku zastavu. Ona se sastoji od tri vodoravne linije (crna, bijela i zelena) i crvenim trokutom na lijevoj strani. Stranica crvenog trokuta leži uz koplje, a njegov rub usmjerene je prama drugom kraju zastave. Na lažnoj fotografiji je obrnuto, rub trokuta gleda prema koplju.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Također, kako pišu gore navedeni portali, na lažnoj fotografiji natpisi na Tysonovim kratkim hlačama nemaju nikakav smisao i značenje, što je znak AI-obrade jer se ta tehnologija često muči s generiranjem teksta.
Kako piše Logically Fact, legendarni boksač nije se javno zauzeo za jednu stranu u izraelsko-palestinskom sukobu. U intervjuu koji je dao prije pet godina za britansku ITV, nosio je narukvicu s palestinskom zastavom, a također je na svojim društvenim mrežama govorio protiv antisemitizma.
U studenom 2023. godine Tyson je fotografiran na događaju na kojem se prikupljalo sredstava za izraelsku vojsku. Međutim, kasnije je pojasnio nije znao o kakvom je događaju riječ te da nije napravio nikakvu donaciju. Na Instagramu je napisao da, “kao musliman i čovjek”, podržava mir.
Podrška Palestini raste, ali i trend lažnih tvrdnji
Kako preko godinu dana traje rat koji vodi Izrael “protiv Hamasa”, a u kojem je dosad ubijeno preko 44 tisuća ljudi, te zbog kojeg se ta zemlja suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (a njen vođa odnedavno i s tjeralicom Međunarodnog kaznenog suda), sve više javnih i svjetski poznatih ličnosti zagovara prekid vatre i osuđuje izraelsku agresiju (1, 2, 3).
Istovremeno, na društvene mreže “zalutaju” i netočni sadržaji povezani s podrškom Palestini. I Faktograf je pisao o nekoliko takvih slučajeva.
Ranije se društvenim mrežama širio video koji prikazuje nogometnog trenera Manchester Cityja Pepa Guardiolu kako navodno okreće glavu od izraelskog dužnosnika/državljanina i odbija se rukovati s njim nakon utakmice, u znak protesta protiv rata koji Izrael vodi na području palestinskog Pojasa Gaze. Otkrili smo da je snimka nastala prije rata i da nije s njim povezana.
Pojavio se i video koji navodno prikazuje danskog kralja Frederika Andréa Henrika Christiana, kako maše palestinskom zastavom. Utvrdili smo da muškarac sa snimke nije danski kralj. Ljetos se, za vrijeme održavanja Olimpijskih igara u Parizu, širila netočna tvrdnja da su kineski sportaši za tu prigodu odabrali odjeću inspiriranu bojama palestinske zastave.
Samom Tysonu se već ranije netočno pripisivalo pro-palestinski javni nastup. Kako je pisao Full Fact u rujnu, viralna je bila tvrdnja da je Tyson podijelio svoju podršku Palestini i bojkotu Izraela dok je razgovarao s američkim televizijskim kanalom CNBC. Tysonova glasnogovornica za Full Fact je izjavila da je tvrdnja iznesena na društvenim mrežama “apsolutno lažna”.
Poput te ranije tvrdnje, lažna je i ova koju smo u tekstu analizirali.
Tyson u svojim javnim nastupima nije eksplicitno podržao Palestinu, a nije to učinio ni prije, odnosno, za vrijeme "teško gledljivog" meča protiv Paula. Fotografija koja tu tvrdnju podupire plod je digitalne manipulacije.