Nakon HEP-a i Janafa, sada je na udaru KONČAR. Naime, društvenom mrežom Facebook šire se oglasi u kojima se tvrdi kako kupnjom samo jedne dionice KONČAR-a svaki Hrvat mjesečno može zaraditi 1 399 eura, pa čak i više.
Snimku zaslona primjera oglasa donosimo niže.
Oglase je aktivirala Facebook stranica “Preporuke za vas” koja ima tek dvije oznake “sviđa mi se” i tri pratitelja. Stranica je kreirana 10. ožujka ove godine, a ima i druge aktivne oglase. U podacima o transparentnosti stranice nema podata o administratorima.
Klik na poveznicu iz oglasa vodi nas na stranicu koja imitira izgled stranice KONČAR-a i koja nas poziva da investiramo “u zelenu energiju s KONČAROM” i zarađujemo od 3 000 eura. Potrebno je samo registrirati se i upisati podatke poput imena i prezimena, adrese elektroničke pošte i broja telefona.
Arhivirana stranica donosi, pak, sasvim drugačiji izgled i podatke.
Reagirao i Končar
Ne nasjedajte, radi se o prevari! Faktograf.hr je poslao upit KONČAR-u. Zanimalo nas je je li KONČAR povezan s navedenom stranicom te prodaju li svoje dionice ovim putem.
Iz KONČAR-a su nas obavijestili kako je riječ o zloupotrebi imena i logotipa jednog od KONČAR-evih društava, a o ovom su događaju obavijestili Zagrebačku burzu.
Nakon što smo im skrenuli pažnju na oglase i investicijsku prevaru kojom se imitira izgled Končara i na kojoj je vidljiv logo trgovačkog društva KONČAR – Distributivni i specijalni transformatori d.d. za proizvodnju (KONČAR – D&ST), objavili su i upozorenje na svojim mrežnim stranicama.
“Gore navedena obavijest nije objavljena od strane društva KONČAR d.d. niti je na bilo koji način povezana s Grupom KONČAR. Potvrđujemo da nikada nismo pozivali ulagače na opisani način te da KONČAR d.d. kao trgovačko društvo, čije su dionice listane na Zagrebačkoj burzi, posluje etično i transparentno te u skladu s pravnim regulativama, pozitivnim propisima i pravilima korporativnog upravljanja.
Ovime vas obavještavamo da ćemo poduzeti sva legalna sredstva da utvrdimo tko se javnosti obratio ovom internetskom prevarom, zloupotrebljujući podatke i ime KONČAR te ono najvažnije – da zaštitimo domaću javnost i spriječimo nastanak moguće štete”, navodi Končar.
Investicijske prevare čest su oblik prevara
Kao što smo već na Faktografu pisali u više navrata, investicijske prevare čest su oblik prevara.
Tako se brojnim lažnim prilikama za ulaganje u raznorazne kompanije, primjerice INA-u ili HEP, ili putem lažnih nagradnih igara nastoji doći do osobnih podataka korisnika društvenih mreža. U siječnju je Faktograf izvijestio o snimci generiranoj uz pomoć umjetne inteligencije u kojoj hrvatski predsjednik Zoran Milanović potiče građane na ulaganje u MOL, naftnu kompaniju koja je većinski vlasnik INA-e.
Krajem 2023. godine pisali smo o prevari veoma sličnog sadržaja. I tada se, uz minimalnu uplatu od 200 eura, obećavalo brzu zaradu i isplativost investicije. Također, zloupotrijebilo se vizualni identitet internetske stranice N1 televizije za širenje informacija o lažnoj investicijskoj platformi.
Investicijske prevare jedna su od najčešće korištenih financijskih online prevara, upozorava MUP. Prema informativnom letku MUP-a, “najčešće investicijske prevare uključuju ponude za unosne investicijske mogućnosti kao što su dionice, obveznice, kriptovalute, plemeniti metali, strana zemljišta ili alternativna energija”. Neki od znakova tih prevara su učestali nenajavljeni pozivi, obećanje o značajnoj dobiti i sigurnosti investicije, ograničenost ponude na određeno vrijeme i isticanje da je ponuda dostupna samo određenim korisnicima.
“Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju sigurnu investiciju, zajamčene povrate i veliku dobit”, poručuje MUP.
Prevare poput ove sve su češće, a prevaranti sve dosjetljiviji. Kako je za Faktograf rekao CERT, nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti, phishing – lov na žrtve lažnim predstavljanjem – prednjači u internetskim prijevarama.
Zaključno, društvenom mrežom Facebook širi se investicijska prevara kojom se tvrdi da mjesečno možete zaraditi više tisuća eura kupnjom samo jedne KONČAR-ove dionice. Radi se o zloupotrebi imena i logotipa jednog od KONČAR-evih društava, stoga ne nasjedajte na prevaru.