“Vruća voda s ananasom spasit će vam život. Vrući ananas ubija stanice raka. Tanko narežite 2 do 3 komada ananasa u šalicu i dodajte vruću vodu, to će biti “alkalna voda”, ako je pijete svakodnevno, dobra je za sve”
Zaključak je to Facebook objave koja se širi s profila privatnog korisnika uvjerenog u to da je ananas jači od karcinoma.
Osim svih vrsta raka, tvrdi korisnik, ananas ubija i ciste, a aminokiseline i polifenoli koje sadrži mogu kontrolirati visoki krvni tlak, spriječiti začepljenje unutarnjih krvnih žila, poboljšati cirkulaciju krvi i smanjiti zgrušavanje krvi.
Kao izvor za ove tvrdnje navodi se “profesor Opće bolnice ICBS dr. Gilbert A. Kwok“.
Stara dezinformacija
Iako se savjet navodnog profesora Kwoka na društvenim mrežama dijeli još od 2021. godine, nije u potpunosti jasno postoji li on uopće. Kada su novinari portala Newschecker pokušali pronaći navedenog profesora, to im nije pošlo za rukom.
Baš kao i kod ostalih dezinformacija o namirnicama koje magično liječe rak (1, 2, 3), iza tvrdnji o antitumorskom djelovanju postoje određene studije koje ukazuju na potencijal određenog sastojka da se bori sa stanicama karcinoma.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
U slučaju ananasa riječ je o enzimu bromelainu.
Tajvanska studija objavljena 2019. godine među svojim zaključcima navodi da bromelain, skupina enzima pronađenih u plodu i stabljici ananasa, inhibira sposobnost stanica raka debelog crijeva da proliferiraju. Nekoliko je drugih studija na drugačijim tipovima raka također dalo slične rezultate (1, 2, 3).
Međutim, kako se navodi na stranici njujorškog Memorial Sloan Kettering Centra za rak, nema dovoljno dokaza za tvrdnju da bromelain može značajno utjecati na rak kod ljudi.
Profesor Arua Wisaksona Sudoyoa, predsjednik Indonezijske zaklade za borbu protiv raka, za AFP Fact Check rekao je da konzumacija ananasa i drugog voća i povrća može pomoći u smanjenju rizika od raka, no da te namirnice nisu ekvivalent medicinskim tretmanima ili terapijama za bolest.
Dobrobiti ananasa
Iako vruća voda s ananasom neće izliječiti tumor, konzumacija ananasa donosi određene zdravstvene dobrobiti.
To je voće siromašno kalorijama, a bogato nutrijentima, vitaminom C i magnezijem. Osim toga, ananas je bogat antioksidansima koji mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa, a zbog svojih enzima dobar je i za probavni sustav. Također jača i imunološki sustav te može olakšati simptome artritisa (Healthline).
Zaključno, budući da ne postoji znanstveni dokaz da će konzumacija vruće vode s ananasom izliječiti rak te da se takve tvrdnje temelje tek na još uvijek nedovoljno istraženom antitumorskom potencijalu enzima bromelaina, ocjenjujemo ovu objavu kao netočnu.